آبان, 1397 دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

35 ساختمان نوآور كه ساخت و ساز را تغيير داد!(بخش اول)

نخستین ساختمان تجاری با سیستم تهویه مطبوع (AC) مدرن، نخستین ساختمان خورشیدی که تاکنون ساخته شده است، بلندترین سازه ها، استادیوم‌های ورزشی جالب توجه، برخی از شاهکارهای معماری و موارد بیشتر. این فهرستی از 35 ساختمان مدرنی است که از لحاظ صنعت ساختمان نوآورانه بوده اند و راه‌هایی برای ایجاد فرصت‌های جدید پدید آوردند. ما به سفری می‌رویم که از سال 1851 آغاز می‌شود و در طول این سال‌ها، در مهمترین ساختمان‌ها توقف می‌کنیم. با ما همراه هستید؟ پس شروع می‌کنیم!

1-  کریستال پالاس لندن / 1851

نخستین سازه ی شیشه ای بزرگ در جهان

سازنده‌ی همه‌ی ساختمان‌های شیشه‌ای بزرگ! جوزف پاکستون به منظور طراحی ساختمانی برای نمایشگاه بزرگی که در پارک هاید لندن برگزار می‌شد تعیین شد. هدف از این نمایشگاه تحت تاثیر قرار دادن جهان با دستاوردهای صنعتی بریتانیا بود. بدین ترتیب، بیشتر ساختمان بود که توجه مردم را به خود جلب کرد.

2-  ساختمان تئاتر ساوی، لندن / 1881

اولین ساختمان عمومی که توسط الکتریسیته، کاملا روشن می‌شد.

ساختمان تئاتر ساوی در زمان خودش بسیار جالب توجه بود. این ساختمان، نه تنها به عنوان زیباترین ساختمان تئاتر اروپا به حساب می‌آمد، بلکه عمدتا به این دلیل که نخستین ساختمان عمومی جهان بود که به طور کامل با الکتریسیته روشن می‌شد شهرت یافت. اولین نمایشی که در ساختمان تئاتر ساوی اجرا شد، نمایشی بود به نام “شکیبایی”.

3-  کلیسای ساگرادا فامیلیا در بارسلونا / 1882

شاهکار آنتونی گائودی

آنتونی گائودی جمله‌ی «هیچ عجله ای برای عظمت وجود ندارد» را به طور جدی قبول داشت. زمانی، شخصی درباره  دوره ی بسیار طولانی ساخت و ساز کلیسای ساگرادا فامیلیا از او پرسید. جواب بدین صورت بود: «مشتری من عجله ای ندارد». پرسش اینجاست که آیا ساختمان هرگز به اتمام می رسد …

4-  ساختمان بیمه مسکن، شیکاگو / 1885

نخستین آسمان خراش جهان

این ساختمان، علاوه بر این که نخستین آسمان خراش جهان بود، استانداردی را نیز برای سایر نوآوری‌های گوناگون در ساختمان‌های بزرگ پایه گذاری کرد، از جمله وجود آسانسورهای سریع و ایمن، بادبندی و لوله کشی مدرن. ساختمان بیمه مسکن، بنیانگذار شیوه ی طراحی امروزه ی شهرهای ما است.

5-  پاریس، برج ایفل / 1889

بلندترین سازه‌ی جهان تا سال 1930

برج ایفل به مدت 41 سال، لقب بلندترین سازه‌ی جهان را به خود اختصاص داده بود. این برج، به عنوان مدخل نمایشگاه جهانی سال 1889 ساخته شد. در ابتدا، منتقدان زیادی، شامل هنرمندان و روشنفکران برجسته‌ی بسیاری برای طراحی آن وجود داشتند. با این وجود، ساخت برج ایفل، توسط گوستاو ایفل انجام شد و در حال حاضر، احتمالا، مشهورترین نماد فرهنگی جهانی کشور فرانسه است.

6- پارک دریایی Sea Lion، نیویورک / 1895

نخستین پارک تفریحی تجاری

پارک دریایی Sea Lion، توسط نمایشگر معروف، کاپیتان پاول بویتون، احداث شد. او ایده‌ی دریافت مبالغی به عنوان ورودی پارک تفریحی خود با سواری و فعالیت‌های متنوع را در سر داشت. به خاطر همین ایده، امروزه پارک‌های تفریحی به عنوان فرصت‌های جدید کسب و کار دیده می‌شوند. اگر ایده‌ی کاپیتان پاول بویتون نبود، پارک‌های تفریحی بزرگی چون دیزنی لند و سیکس فلگز هرگز وجود نداشتند.

7- ساختمان اینگالز، شهر سین سیناتی ایالت اوهایو / 1902

نخستین ساختمان بلندمرتبه با استفاده از بتن آرمه (بتن مسلح)

علیرغم ترس مخالفان مبنی بر اینکه ساختمان توانایی مقاومت در برابر باد را ندارد و کشمکش زیاد برای دریافت مجوزهای لازم، ملویل ای. اینگالز و دبلیو. پی. اندرسون، برای ساخت این سازه‌ی عظیم تلاش کردند تا نخستین آسمان خراش بتن آرمه در جهان باشد. هنگامی که ساخت آن به اتمام رسید، مردم آنقدر از فروریختن ساختمان مطمئن بودند که یک گزارشگر محلی تمام طول شب در کنار ساختمان بیدار ماند تا فروبریزد.

8- شرکت لیتوگرافی و چاپ ساسکت ویلهلمز، نیویورک / 1903

اولین ساختمان با تهویه مطبوع مدرن

تهویه مطبوع دگرگونی عظیمی در صنعت ساخت و ساز بود. نخستین ساختمانی که از تهویه مطبوع استفاده کرد، شرکت لیتوگرافی و انتشارات سکت – ویلهلمز بود. آنان با استفاده از این سیستم، قادر به حفظ رطوبت 55 درصدی در داخل ساختمان بودند – معادل استفاده از 108،000 پوند یخ در روز برای خنک سازی تجهیزات کارگاه. تهویه مطبوع متولد شد.

9- کارخانه ی فورد، پارک هایلند / 1909

نخستین خط مونتاژ متحرک

خط مونتاژ متحرک، شیوه ی ساخت واحدهای صنعتی را تغییر داد. این نوع خط ساختمانی مدرن، امکان اجرای تکنیک های تولید انبوه در یک شرکت را فراهم کرد. این تاسیسات، تاثیر بسیار زیادی بر شرایط موجود داشت. نمونه ی بارز این نوع از خط مونتاژ، نقل قول معروف هنری فورد روی ماشین‌های مونتاژ شده در کارخانه فورد بود: «تا زمانی که رنگ آن مشکی است قادر خواهید بود آن را به هر رنگی که دلخواهتان است داشته باشید.»

10-  گاراژ هتل لاسال، شیکاگو / 1918

نخستین گاراژ با پارکینگ طبقاتی

ایده‌ی ساخت پارکینگ طبقاتی، انقلابی در زمینه‌ی ساخت و ساز بود. با افزایش تعداد ماشین در شهرها، کمبود فضا برای پارک ماشین بیشتر و بیشتر شد. ابداع گاراژ دارای پارکینگ طبقاتی این مشکل را حل کرد.

11- ساختمان کرایسلر، نیویورک / 1930

بلندترین ساختمان تا سال 1931

والتر پی. کرایسلر  در سال 1930 استاندارد جدیدی را با ایجاد بلندترین آسمان خراش جهان، یعنی ساختمان کرایسلر، ایجاد کرد. در سال 2005، موزه‌ی آسمان خراش نیویورک یک نظرسنجی را برگزار کرد و از صد معمار، ساختمان ساز، منتقد، مهندس و مورخ خواست تا ده برج مورد علاقه‌ی خود در نیویورک را انتخاب کنند. ساختمان کرایسلر، برترین برنده بود که 90 درصد از افرادآن را به عنوان شماره‌ی اول رتبه‌بندی کردند. با وجود این که طراحی ساختمان نفس‌گیر بود، موفقیت بلندترین ساختمان جهان بودن کوتاه مدت بود…

12- ساختمان امپایر استیت، نیویورک / 1931

بلندترین ساختمان جهان تا سال 1974

هنگامی که ساختمان امپایر استیت وارد این صنعت شد، “رقابت بلندترین ساختمان” در نیویورک، رقیب جدیدی پیدا کرد. پس از تکمیل ساختمان امپایر استیت در 11 آوریل، با دریافت لقب بلندترین ساختمان جهان، از ساختمان کریسلر پیشی گرفت. این رقابت اثر زیادی بر صنعت ساخت و ساز در نیویورک، و همچنین، صنعت ساخت و ساز باقی جهان داشت.

13- ساختمان پنتاگون، آرلینگتون / 1943

یکی از امن ترین دفاتر جهان

فرآیند ساخت پنتاگون در یازدهم ماه سپتامبر سال 1941 آغاز شد. دقیقا 60 سال پیش از حملات تروریستی 11 سپتامبر. این ساختمان در کوتاه‌ترین زمان، با کار بی وقفه‌ی بیش از 15،000 کارگر در محل ساختمان احداث شد. در آن زمان، تقاضای فضای اداری بسیار زیاد بود، به گونه ای که مردم قبل از تکمیل دفتر، کار کردن در آن را آغاز نمودند.

14- ساختمان‌های خورشیدی بریجرز و پاکستون، آلبوکر / 1956

اولین ساختمان خورشیدی که تاکنون ساخته شده است.

ساختمان‌های خورشیدی بریجرز و پاکستون، نخستین ساختمان های تجاری انرژی جایگزین در جهان بودند. این ساختمان‌ها، عمدتا توسط انرژی خورشیدی گرم می‌شدند. این روش جدید گرم کردن ساختمان، قدم بزرگی در ایجاد سازه‌های سازگارتر با محیط زیست بود. از آن هنگام به بعد، سایر صاحبان کسب و کار، آن را به عنوان فرصتی برای سبز کردن کسب و کار خود، یا صرف جویی در هزینه به حساب می‌آوردند.

15- استادیوم سیویل آرنا، پیتزبورگ / 1961

نخستین استادیوم ورزشی با سقف جمع شدنی که تا به حال ساخته شده است

نخستین سقف جمع شدنی برای یک استادیوم ورزشی، بر فراز استادیوم سیویل آرنا ساخته شد، که در ابتدا محل زندگی پنگوئن‌های پترزبورگ بود. این سقف، مساحت 17،000 فوت مربع را پوشاند و با 3000 تن فولاد پیتزبورگ پوشانده شد. علیرغم این که اکثر مردم، به دلیل ارزش تاریخی مخالف تخریب آن بودند، اما در سال 2011 تخریب شد. با این وجود، ورزشگاه سیویل آرنا در پترزبورگ، برای همیشه پایه گذار استادیوم‌های دارای سقف جمع شدنی در سراسر جهان باقی خواهد ماند.

16-  آسترودوم، هوستون / 1965

نخستین مکان ورزشی دارای سقف گنبدی شکل

آسترودوم بیش از سه دهه محلی برای تیم بیس بال هیوستون استروز بود، تا زمانی که به استادیومی در نزدیکی استادیوم آسترودوم نقل مکان کردند. با وجود این که آسترودوم یکی از نمادهای شهر بزرگ هوستون بود، اما با تکمیل آن در سال 1965، به یک ساختمان واقعا چشمگیر تبدیل شد. این ساختمان حتی به عنوان ” هشتمین عجایب جهان” نامگذاری شد. بدین ترتیب نخستین ورزشگاه با سقف گنبدی شکل متولد شد و از آن پس ورزشگاه های بیشتری نیز ساخته شدند.

17- مرکز تجارت جهانی، نیویورک / 1973

بلندترین برج های دوقلو تا سال 1998

مطمئنا مطالب زیادی برای گفتن درباره ی مرکز تجارت جهانی، یا برج‌های دوقلو – که اکثر مردم دوست دارند آنها را اینگونه بخوانند – وجود دارد. تکمیل ساختمان یک پیروزی برای تخیل انسان و سمبلی از علاقه به پیشرفت و آینده‌ی صنعت ساخت و ساز آمریکا بود. این ساختمان رکورد جدیدی را به عنوان بلندترین برج های دوقلوی جهان ثبت کرد. مردم می‌توانستند به وسیله این ساختمان، در یک روز پاکیزه (عاری از آلودگی)، منظره‌ی وسیعی را بر فراز بخش‌های نیویورک، نیوجرسی و کانکتیکات مشاهده کنند.

منبع مقاله:

geniebelt

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده