آبان, 1397 دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

35 ساختمان نوآور كه ساخت و ساز را تغيير داد! (بخش دوم)

نخستین ساختمان تجاری با سیستم تهویه مطبوع (AC) مدرن، نخستین ساختمان خورشیدی که تاکنون ساخته شده است، بلندترین سازه ها، استادیوم‌های ورزشی جالب توجه، برخی از شاهکارهای معماری و موارد بیشتر. این فهرستی از 35 ساختمان مدرنی است که از لحاظ صنعت ساختمان نوآورانه بوده اند و راه‌هایی برای ایجاد فرصت‌های جدید پدید آوردند. ما به سفری می‌رویم که از سال 1851 آغاز می‌شود و در طول این سال‌ها، در مهمترین ساختمان‌ها توقف می‌کنیم. با ما همراه هستید؟ پس شروع می‌کنیم!

18- خانه ی اپرا، سیدنی / 1973

شاهکار جورن اوتزون و آروپ

خانه‌ی اپرای سیدنی یکی از نمادین ترین ساختمان‌های مدرن در استرالیا است که یک شگفتی معماری زیبا است. طرح معماری اوتزون در ابتدا توسط سه داور، در رقابت سال 1956 برای طراحی خانه ی اپرای سیدنی، رد شد، اما داور چهارم به نام  ائرو سارینن، این ایده را برجسته خواند و طراحی او را برگزید. آقای اوتزون 232 شرکت کننده ی دیگر را در این رقابت شکست داد و 5000 پوند را در قبال طراحی‌اش برنده شد.

 19- برج ویلیس (سیرز)، شیکاگو / 1974

بلندترین برج جهان تا سال 1998

برج ویلیس، یا همانگونه که بسیاری از مردم هنوز هم آن را می نامند: برج سیرز، حدود 25 سال لقب بلندترین برج جهان را در اختیار داشت. در آن روزها، بزرگترین خرده فروش جهان سیرز، رئوباک و شرکتشان بود. آن ها به این نتیجه رسیدند که برای 350،000 کارمندشان به یک فضای اداری مرکزی نیازمندند. و بدین ترتیب برج سیرز در مکان جدیدشان احداث شد. واقعیتی جالب: هر روز، در هر دقیقه، 104 آسانسور آن، 1200 فوت حرکت می‌کنند.

20- لوتوس تمپل (معبد نیلوفر آبی)، شهر دهلی نو / 1986

بر اساس خبرگزاری NNC، پربازدیدترین مکان در جهان است

معبد نیلوفر آبی آیین بهائی که توسط معمار ایرانی، فریبرز صهبا، طراحی شده است، همانطور که در ادیان مختلف وجود دارد به شکل یک نیلوفر آبی است. او برنده‌ی جوایز بین‌المللی قابل توجهی برای این کارش شد، که شامل جایزه آکادمی Global Art، موسسه‌ی مهندسان سازه و جوایز دیگر هستند. تحقیق خبرگزاری سی ان ان در سال 2005 نشان داد که معبد نیلوفر آبی در شهر دهلی نو، با بیش از 10،000 بازدید در روز، پربازدیدترین ساختمان جهان است. پرسش اینجاست که اگر این یک واقعیت تاریخی است، اما با این وجود، این قطعه‌ی جادویی معماری سزاوار جایی در لیست ما هست.

21- ورزشگاه رانگرادو می دی، کره شمالی / 1989

بزرگترین استادیوم جهان

کره‌ی شمالی احتمالا نمی‌تواند نخستین جایی باشد که شما انتظارش را داشته باشید، اما آنها میزبان بزرگترین استادیوم جهان هستند. این استادیوم، ظرفیت 114،000 نفر را دارد، که از نظر ظرفیت، رکورد بزرگترین استادیومی که تاکنون ساخته شده است را داراست. این استادیوم در حال حاضر برای مسابقات فوتبال، تعدادی از رویدادهای ورزشی و اغلب اوقات برای اجراهای جشنواره ی آریرانگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

22- موزه‌ی گوگنهام، بیلبائو / 1997

فیلیپ جانسون آن را “با شکوه ترین ساختمان دوران ما” خواند

هر آنچه که باید راجع به موزه‌ی گوگنهام گفت. این ساختمان، در صدر تحسین شده ترین کارهای معماری امروز است. این موزه توسط منتقدین، پژوهشگران و عامه‌ی مردم تقدیر شده است، پدیده‌ای که فقط گاهی اوقات اتفاق می‌افتد. موزه‌ی گوگنهام، نه تنها تاثیر بسیاری بر معماری داشت، بلکه شهری را هم متحول کرد. اثر گوگنهام بر صنعت توریسم بیلبائو آنقدر عظیم بود که رسانه ها شروع به بحث درباره‌ی اصطلاح “اثر بیلبائو” کردند. گوگنهام مثالی عالی از اینکه برخی ساختمان ها چگونه می‌توانند اثر بزرگی بر شهرها داشته باشند، بوده و خواهد بود.

23- برج های پتروناس، کوالالامپور / 1998

بلندترین برج های دوقلوی جهان

برج‌های پتروناس در کوالالامپور، هنوز هم بلندترین برج‌های دوقلوی جهان هستند و همچنین به مدت 6 سال، با ارتفاع 1483 فوت، بلندترین ساختمان جهان به حساب می‌آمدند. این برج‌ها  با ائتلاف دو شرکت مختلف ساخته شدند که هرکدام یکی از برج‌ها را احداث کرد. برج‌های پتروناس در سال 1998 تکمیل شدند. در آن زمان، مردی به نام آلان “اسپایدرمن” رابرت، تنها با دست‌های برهنه و بدون هر گونه تجهیزات ایمنی، از یکی از این برج‌های بلند گیج کننده بالا رفت. این شیرین کاری بی باکانه تنها دو ساعت زمان برد.

24- برج العرب، دوبی / 1999

“تنها هتل هفت ستاره ی جهان نام گذاری شده است!”

هنگامی که قصد داشتید به برج العرب بروید، فراموش نکنید کیف پولتان را با خود ببرید. اقامت در یکی از گران قیمت ترین هتل‌های جهان، شبی حداقل 1000 دلار هزینه دارد و می‌تواند بر اساس سویتی که انتخاب می‌کنید به شبی 15000 دلار هم برسد. هنگامی که آتکینز برج العرب را طراحی کرد، تصمیم گرفتند که مانند برج ایفل پاریس و خانه‌ی اپرای استرالیا، نمادی از دبی شود. ساخت و ساز برج العرب یقینا یک استاندارد کاملا جدید را در ساخت هتل‌های ممتاز جهان پایه‌گذاری کرد.

25- مرکز مطالعات زیست محیطی لویس، اوهایو / 2000

نخستین سیستم ماشینی زنده

« ما ساختمانی را می‌خواستیم که نه تنها در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند و از نور خورشید انرژی بگیرد، بلکه یک مکان عالی برای کار کردن هم باشد. به دستش آوردیم.» این نقل قول از آقای مدیر، دکتر دیوید اور، دقیقا همان چیزی است که به وسیله‌ی ساختمان مرکز مطالعات زیست محیطی لویس به آن دست یافتند. این ساختمان، نقطه عطف جدیدی در ساخت و ساز ساختمان‌های سازگار با محیط زیست بود. اثبات این امر، نام گذاری این ساختمان توسط مجله‌ی معماری تحت عنوان “مهمترین ساختمان سبز ساخته شده در 30 سال اخیر” بود.

 

26- تایپه 101، تایوان / 2004

بلندترین ساختمان جهان تا سال 2010

اگر افق مریی تایپه را بررسی کنید، محال است که ساختمان تایپه 101 را از دست دهید. این ساختمان، در یک دوره‌ی شش ساله، لقب بلندترین ساختمان جهان را گرفت. عدد 101 تعداد طبقات ساختمان را نشان می‌دهد و نمادی از ایده های بلندپروازانه‌ی پیشی گرفتن از 100 ساختمان است. ساختمان تایپه 101، در سال 2011 جایزه ای را تحت عنوان “بلندترین ساختمان سبز جهان” دریافت کرد. همچنین نمایش‌های آتش بازی که در طول سال جدید چینی برگزار می‌شوند شگفت انگیزند.

27 برج پیچنده، شهر مالمو / 2005

نخستین آسمان خراش پیچنده و بلندترین ساختمان اسکاندیناوی

اسکاندیناوی دارای تاریخی غنی در زمینه‌ی ساختمان‌های چشم نواز است، اما یکی از ساختمان‌هایی که واقعا برجسته است، برج پیچنده‌ی مالمو می‌باشد. طراحی برج پیچنده بر اساس مجسمه ای از کالاتراوا است که به تندیس چرخان معروف است، یک قطعه سنگ مرمر سفید که به شکل یک انسان رقصان است. برج پیچنده پس از تکمیل، نخستین برج پیچنده‌ی جهان شد.

 

28- ورزشگاه ملی، پکن / 2007

بزرگترین سازه‌ی فولادی دنیا

برای ساخت استادیوم ملی پکن، 42000 تن فولاد به کار رفته، که آن را به بزرگترین سازه‌ی فولادی جهان تبدیل کرده است. این ورزشگاه به دلیل شکلش، اغلب “آشیانه‌ی پرندگان” نیز خوانده می‌شود. با این حال، این استادیوم به خاطر اینکه در طول بازی‌های المپیک سال 2008 استادیوم اصلی بود، بیشتر شهرت یافت.

29- دفتر مرکزی تلویزیون چین (CCTV)، پکن / 2008

شکل منحنی خمیده‌ی سه بعدی یک شگفتی در مهندسی سازه است

هنگامی که راجع به ساختمان‌های جالب توجه و تاثیر گذار صحبت می‌کنیم، ساختمان دفتر مرکزی تلویزیون چین در پکن را نمی‌توان از لیست حذف کرد. این ساختمان می‌تواند از اکثر نقاط پکن دیده شود و ساختار آن یک تجربه‌ی سه بعدی چشمگیر را شکل می‌دهد. معماران اظهار داشتند که فرآیند تولید تلویزیونی الهام بخش آنان بوده است، که شامل حلقه‌ای از فعالیت‌های مرتبط می‌شود. توضیحات جالب هستند، اما خود ساختمان جالب‌تر است.

30- برج خلیفه، دبی / 2010

در حال حاضر بلندترین برج جهان است

افق مریی دبی در مدت کوتاهی به سرعت از بیابان به متروپول تغییر کرد. از سال 2010 تنها یک ساختمان وجود دارد که به طرز عظیمی از سایر ساختمان‌ها بزرگتر است: برج خلیفه. دبی با این ساختمان که مساحت 2،716.5 فوت دارد، بار دیگر به جهان نشان داد که واژه‌ی “بسیار بزرگ” در واقع جایی در فرهنگ لغت آنان ندارد.

31- مرکز جهانی قرن جدید، چنگدو / 2013

بزرگترین ساختمان جهان

مرکز جهانی قرن جدید که در چنگدو قرار داد، بسیار بزرگ است. این ساختمان آنقدر عظیم است که قادر است سه ساختمان پنتاگون را در خود جای دهد. اگر این تفاسیر نشان دهنده‌ی میزان بزرگی آن نیستند، باید گفت که اندازه ی آن به 19 فوت مربع می‌رسد. در داخل ساختمان سرگرمی‌های خیلی بیشتری برای تکمیل روز شما وجود دارد. پس هنگامی که در چنگدو هستید باید چه کار کنید؟ به مرکز جهانی قرن جدید سر بزنید!

32- برج شارد، لندن / 2013

بزرگترین ساختمان اروپای غربی

اگر شما کارگر ساختمانی هستید و فکر می کنید که تا به حال همه چیز را تجربه کرده اید، این داستان را بشنوید. در پایان ساخت برج شارد در لندن، کارگران ساختمانی روباهی را در هفتاد و دومین طبقه‌ی این ساختمان پیدا کردند. این روباه، که به رومئو لقب دارد احتمالا به خاطر مواد غذایی که توسط مردم در محل ساختمان جا مانده بود جان سالم به در برد. خوشبختانه، رومئو بعدا زنده پیدا شد و به حیات وحش برگردانده شد. چطور به طبقه‌ی هفتاد و دوم رفته بود؟ واقعا کسی نمی‌داند.

33- آپارتمان‌های وینسان، شانگهای / 2014

نخستین ساختمان تجاری که با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته شده است

ساختمان وینسان، با تکنولوژی چاپ سه بعدی، چشم اندازی به ایجاد انقلاب در صنعت ساخت و ساز داشت. نخستین پروژه ای که آنان انجام دادند مجموعه‌ای از 10 آپارتمان در شانگهای بود که به آپارتمان‌های وینسان شهرت دارند. این آپارتمان‌ها عمدتا توسط تکنولوژی چاپ سه بعدی ساخته شده‌اند. این انقلاب در صنعت ساخت و ساز آنقدر برجسته بود که به تیتر اخبار بسیاری از روزنامه ها تبدیل شد. ممکن است چاپ سه بعدی هنوز هم به طور کامل در ساخت و ساز یکپارچه نشده باشد، اما وینسان مسیر را برای احتمال‌ها و آینده‌ی محتمل هموار کرد.

34- برج شانگهای، شانگهای / 2015

به همراه سریعترین آسانسور جهان ساخته شده است

این ساختمان با اختلاف چند هزار فوت نتوانست از برج خلیفه پیشی بگیرد و بلندترین برج جهان شود، اما برج شانگهای پرسرعت‌ترین آسانسور جهان را داراست. شما می‌توانید با سرعت 45.8 مایل بر ساعت، در کمتر از یک دقیقه، از طبقه‌ی همکف ساختمان به طبقه‌ی 118 بروید. امروزه این ساختمان در میان مدرن ترین ساختمان‌ها است.

35- پل شیشه‌ای ژانگجیاجی، چین / 2016

بلندترین و طولانی‌ترین پل جهان

هشدار! برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند مناسب نیست! این پل بلند گیج کننده، با طول 1400 فوت، 980 فوت بالاتر از سطح گراند کانیون ژانگجیاجی چین قرار دارد. اما به دلیل این که به اندازه‌ی کافی ترسناک نبوده، کف آن را کاملا از شیشه ساخته‌اند. این پل می‌تواند حداکثر 800 نفر بازدیدکننده را در یک زمان جا دهد. ایمنی این پل شیشه‌ای توسط بی بی سی بررسی شد.

منبع مقاله:

geniebelt

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده