دی, 1396 بدون نظر اخبار, اخبار مدیریت, همایش مدیران آینده

نگرانی از کرسی‌نشینی مدیران غیرحرفه‌ای در جایگاه‌های حرفه‌ای مدیریت کشور، نبرد قدرت با شایستگی

اولین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده، روز ۲۹ آذرماه ۹۶، به همت موسسه توسعه مدیریت و فن معنا و با حضور مقامات دولتی و برجسته‎ترین اساتید و متخصصان حوزه منابع انسانی در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
این همایش با هدف تغییر پارادایم‌های موجود در نحوه انتخاب و انتصاب مدیران دولتی و سازمان‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی، سیاست‌گذاران حوزه توسعه مدیریت و مدیران ارشد سازمان‌ها و همچنین مشاوران و دست‌اندرکاران صنعت ارزیابی و توسعه را مخاطب خود قرارداد. مهندس سیدکاظم وزیری هامانه، وزیر اسبق وزارت نفت و رئیس این همایش، در سخنرانی افتتاحیه خود، مدیریت را یک تکنولوژی خواند و راه اصلی شناخت و استفاده صحیح از ابزارهای آن را توجیه کردن مدیران ارشد دانست. او در ادامه سخنرانی خود، استفاده صحیح از نتایج برگزاری ابزاری چون کانون‌های ارزیابی را منوط به اخلاق‌مداری متولیان و نقش تعهد به شایسته‌سالاری به موازات تخصص در استفاده از ابزارهای مرتبط دانست.
همچنین دکتر آرین قلی‌پور، رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش و استادتمام دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، ضمن تبیین جایگاه شایستگی و فلسفه زیربنایی کانون‌های ارزیابی در سخنرانی خود، در حاشیه همایش، نفوذ در باورها را رسالت اصلی برگزاری چنین رویدادهایی دانست و لازمه آن را معرفی و جلب اعتماد مدیران به نتایج تکنولوژی‌های مورد تایید استانداردهای جهانی برشمرد. وی همچنین در سخنان خود از اهمیت نقش متولیان و متخصصان کانون‌‌های ارزیابی و میزان تجربه و تخصص ایشان در تاثیرگذاری حداکثری این ابزار کمکی یاد کرد.
در راستای برگزاری این همایش، موسسه معنا، با هدف توسعه جامعه ارزیابان حرفه¬ای کشور، از برگزاری دوره استاندارد بین‌المللی تربیت ارزیاب حرفه‌ای a&dc، یکی از صاحب‌نام‌ترین موسسات ارزیابی و توسعه در جهان خبر داد. برگزاری این رویداد تلاش دارد با جریان‌سازی و ایجاد فضای تعامل گروهی در میان جامعه متخصصان و متولیان، مقولات مهجور حوزه مدیریت را بیش‌ازپیش مورد توجه قراردهد.
در ادامه سخنرانی‌های روز همایش، دکتر بابایی زکلیکی، با استناد به برگزاری کانون‌های ارزیابی در سازمان‌های مختلف، ضمن تاکید بر ضرورت برگزاری کانون در سازمان‌ها، شرایط اثربخشی این ابزار را وابسته به کیفیت و صحت برگزاری کانون‌ و دقت و شایستگی ارزیابان دانست. دکتر بابایی با اشاره به اینکه بخش مهم اقتصاد کشور ما در اختیار دولت است، تغییر فرهنگ و نگرش مدیران ارشد را در سازمان‌های دولتی و پیرو آن، سازمان‌های خصوصی، موضوع اصلی در عبور از الگوهای سنتی در تصمیم‌گیری مدیریت کشور و متعاقبا توسعه آن برشمرد. حضور مغتنم مقامات عالی‌رتبه دولتی از جمله مهندس اکبرترکان، مشاور عالی رئیس جمهور، مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت دکتر منصور معظمی، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و دکتر ابراهیم شیخ، معاون منابع انسانی شهرداری تهران، بر ضرورت پرداختن به مقوله شایستگی و آشنایی با فناوری‌های نوین این حوزه، در رویکردهای جدید مدیریت دولتی، صحه گذاشت. منصور معظمی در سخنرانی خود بر ضرورت هماهنگی مدیران با تحولات عرصه بین‌الملل تاکید کرد و در این مسیر مطابقت با تحولات جهانی را تنها راه توسعه برشمرد. بیژن زنگنه اما در سخنرانی خود با انتقاد از سیستم مدیریت سنتی ایران ودفاع از جوان‌گرایی در مدیریت دولتی و به‌ویژه بدنه مدیریتی وزارت نفت، برنامه توسعه‌ای مدیران را تنها راه جوان‌گرایی معقول و حرفه‌ای برشمرد.
دکتر افشین دبیری، مدیر برنامه‌ریزی سیستم‌های منابع انسانی، در ادامه برنامه سخنرانان همایش با رویکردی انتقادی و با اشاره به سابقه ۱۵ ساله ظهور کانون‌های ارزیابی در ایران، برگزاری این همایش را در همگرا شدن فعالان حوزه ارزیابی مدیران مؤثر دانست و داشتن نگاه انتقادی به مسیر طی شده را در پیگیری هوشمندانه کیفیت برگزاری کانون‌ها و شایستگی متخصصان ضروری دانست.
دکتر علی منافی، دبیر علمی همایش و رئیس دپارتمان آموزش‌های بلندمدت موسسه معنا، همچنین در مورد چالش مدیران فراری از آموزش سخنرانی کرد و بر گردهم‌آوری انجمنی همگن متشکل از متخصصان حوزه‌های مختلف برای ارائه آموزش‌های تخصصی تاکید ورزید. دکتر ندامحمداسماعیلی و دکتر مجید سلیمی از سایر سخنرانان علمی اولین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده بودند.

در این همایش همچنین، پنل‌های بحث تخصصی و تبادل نظر صاحب‌نظران، برگزاری کارگاه‌های جانبی در زمینه معرفی کانون‌های ارزیابی و توسعه، علاوه بر سخنرانی‌های اساتید و مقامات، همراهی طیف وسیعی از مخاطبان را به همراه داشت. امید است با بسترسازی جهت تغییر فرهنگ در عادات و رفتار سازمانی و مدیریتی مدیران، همچنین بدنه سیاست‌گذاری سازمان‌ها و نیز دولت، توسعه سازمان‌ها زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه کشور قرارگیرد.