بهمن, 1396 بدون نظر مقاله مدیریت

سبک رهبری خود را بشناسید

اگر می خواهید کسب‌وکار شما موفقیت‌آمیز و تولیدکننده ثروت باشد، باید به درستی به تیم خود انگیزه بدهید و از آنها حمایت کنید. بر این اساس سبک‌های رهبری در تعریف دانیل گلمن را بشناسید.

سبک رهبری پیشتازانه

 

رهبر پیشتاز از تیم خود انتظار دارد که مطابق با استانداردها عمل کنند. این استانداردها برای رهبر و تیمش تعریف شده است. این نوع رهبران انتظارات خود را از طریق رفتارها و کارهای‌شان نشان می‌دهند.

اگر تیم شما انگیزه زیادی دارد و بسیار ماهر است، این سبک رهبری مناسب است. اما فراموش نکنید که سبک رهبری پیشتازانه برای هر نوع از کارکنان مناسب نیست. به علاوه، اگر از این سبک رهبری در موقعیت‌های درستی استفاده نکنید، ممکن است منجر به مدیریت جزئی شود و روحیه کارکنان را کاهش دهد.

پیشرفت: مهارت‌های مدیریت خود را مردم محور کنید. سوال بپرسید، به پاسخ‌ها گوش دهید، و در هنگام تصمیم‌گیری در مورد رشد بلند مدت کارکنان، به آنها آزادی عمل بدهید.

بیشتر بخوانید:

سبک رهبری خدمتگزار

سبک رهبری آمرانه

 

در این نوع سبک رهبری، شما به تیم خود فرمان پرش می‌دهید و از آنها انتظار دارید که تنها ارتفاع پرش را از شما بخواهند.

سبک رهبری آمرانه مخصوص موقعیت‌های بحرانی یا کارمندان مشکل‌آفرین است، اما در موقعیت‌های دیگر، ممکن است منجر به ترک کار ازسوی کارمندان شود.

پیشرفت: رهبری آمرانه را فقط در موقعیت‌های بحرانی استفاده کنید. در ضمن، برروی سبک‌های دیگر رهبری مانند سبک مربی‌گرانه یا الهام‌بخش نیز کار کنید.

سبک رهبری الهام‌بخش

 

رهبر الهام‌بخش صبور است و به تیم خود اجازه می‌دهد تا براساس چشم‌انداز موجود، راه خود را بیابند. رهبران الهام‌بخش از این طریق، نتیجه مورد نظر خود را می‌گیرند.

اگر می‌خواهید شرکت خود را در جهت جدیدی مدیریت کنید، این سبک رهبری را انتخاب کنید. با سبک رهبری الهام‌بخش، کارمندان خود را بخشی از یک مجموعه می‌بینند، و در نتیجه بهره‌وری شرکت ارتقا می‌یابد. اگر چشم‌انداز تعیین شده با واقعیت مطابقت نداشته باشد، پیشرفت شرکت ممکن است به سرعت متوقف شود.

پیشرفت: یک چشم‌انداز قابل درک انتخاب کنید. برای انتقال چشم‌انداز مورد نظر از روایت‌ها و استعاره‌های مختلف استفاده کنید. مزایای چشم‌انداز انتخابی را به طور شفاف شرح دهید.

سبک رهبری مردم‌سالارانه

 

رهبران مردم‌سالار رابطه‌ای صمیمانه با تیم خود دارند و کارمندان خود را در فرایند تصمیم‌گیری سهیم می‌کنند. آنها به نتایج به دست آمده احترام می‌گذارند اما درک می‌کنند که کارمندان باید روی کار خود وقت بگذارند.

اگر می‌خواهید با رهبری مردم‌سالارانه به نتیجه خوبی برسید، باید تیم خود را در فرایند تصمیم‌گیری شریک کنید، بنابراین کارمندان بهتر در فرایند و نتایج درگیر می‌شوند. اگر برای گرفتن بهترین تصمیم، به کارمندان اطلاعات کافی داده نشود، سبک رهبری مردم‌سالارانه اثربخشی کمتری خواهد داشت.

پیشرفت: یک تیم تصمیم‌گیری موثر استخدام کرده و آنها را پرورش دهید. مهارت‌های صحبت‌کردن و گوش‌دادن اثربخش را در خود و کارمندان‌تان رشد دهید و تعهد و صداقت را ارج نهید.

سبک رهبری پیوندجویانه

 

رهبران پیوندجو یا رابطه‌جو نیز در رابطه‌ی صمیمانه‌ای با تیم خود کار می‌کنند. این مدیران کارمندان خود را حمایت کرده و آنها را پرورش می‌دهند. یک رهبر پیوندجو، تاییدهای مثبت ارائه می‌کند و ایجاد یک رابطه وفادارانه برایش مهم است.

زمانی که سازمان متحمل یک تغییر منفی شده‌است یا تیم شما روحیه پایینی دارد، باید از سبک رهبری پیوندجویانه استفاده کنید. در این شرایط، سبک رهبری پیوند جو به ایجاد تعهد کارمندان کمک کرده و وفاداری را تقویت می‌کند. با این حال، ممکن است انگیزه کارمندان برای ارتقای عملکردشان را کم کند.

پیشرفت: رهبران پیوند جو باید کمی الهام‌بخش باشند. سبک دوستانه آنها همراه با یک چشم‌انداز روشن، نتیجه مطلوبی به همراه دارد.

سبک رهبری مربی‌گرانه

 

این نوع رهبران همواره کارمندان خود در برای ارتقا و پیشرفت به چالش می‌کشند. آنها از تلاش‌های کارمندان حمایت کرده و اغلب از برنامه‌های توسعه ساختار یافته استفاده می‌کنند.

رهبران مربی کارمندان خود را تشویق به اصلاح و پیشرفت می‌کنند. آنها معتقدند که کارمندان خودشان وظیفه توسعه حرفه‌ای شان را به عهده دارند. اما اگر می‌خواهید سریعا به نتیجه برسید، بهتر است از رهبری مربی‌گرانه استفاده نکنید.

پیشرفت: اگر می خواهید در مدت زمان کم به نتیجه برسید یا یکی از کارمندان شما متعهد نیست، باید از سبک دیگری استفاده کنید.

منبع مقاله:

Headway Capital

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *