خرداد, 1397 بدون نظر مقاله مدیریت

پنج روشی که مدیریت اجرایی MBA می تواند از شرکت ها حمایت کند

مترجم:
بهاره صفوی

همواره در بین کسانی که سودای شروع کسب‌وکار جدیدی را دارند، این پرسش مطرح است که آیا تحصیلات رسمی مانند تحصیل در رشته مدیریت اجرایی MBA، شانس موفقیت را افزایش می‌دهد و یا اینکه آیا می‌توان کارآفرینی را آموزش داد.

البته، این تردید غیرقابل توجیه نیست؛ اداره یک شرکت، مسیری پر فرازونشیب است و شکست‌های متعددی برسرراه موفقیت هر شرکت نوپایی وجود دارد.

به علاوه، طبق آمارهای موجود، از هر ۱۰ تلاش استارت‌آپی فقط یکی از آنها موفق می‌شود.

هزاران نفر در برهه‌های زمانی مختلف از زندگی‌ آرزو می‌کنند که کسب‌وکار خود را راه بیندازند. در مورد شرکت خود رویاپردازی می‌کنند و به این فکر می‌کنند که محصول یا ارزشی به مشتریان ارائه دهند. جالب اینجاست که نمی‌توانند باور کنند که چنین تفکری ذهن دیگران را هم سال‌هاست به همان شکل مشغول کرده‌است.

بایرون مک کافی، در حال اتمام دوره مدیریت اجرایی MBA در مدرسه کسب‌وکار کالج سلطنتی لندن است. او معتقد است که گذراندن این دوره، احتمال موفقیت بیشتری برای کسب‌وکارها و شرکت‌های نوپا به ارمغان خواهد آورد.

با همه رویاپردازی‌ها در خصوص راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی، زمانی که نوبت عمل کردن می‌رسد، بسیاری از مردم رویاهای تجاری خود را دنبال نمی‌کنند. در واقع، برای آنها تبدیل کردن یک ایده تجاری به یک کسب‌وکار موفق کاری به‌شدت کمال‌گرایانه است.

آموزش ویژگی‌های یک کارآفرین، کاری بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است. برای مثال، به‌سختی می‌توان به فردی که به‌طور ذاتی مخالف ریسک‌کردن است، ریسک‌پذیر بودن را آموخت. اما برای کسانی که ذهنیت کارآفرینی دارند، اصول زیادی برای یادگیری وجود دارد.

مک کافی بعد از پایان یک پروژه مشارکتی، تصمیم دارد برای دنبال‌کردن رویاهای کارآفرینی خود برنامه‌ریزی کند. در این راه ۵ نکته اصلی اثر بسیار مهمی بر او داشته‌اند.

پنج نکته اصلی در تاثیر مدیریت اجرایی MBA  بر تحقق رویاهای کسب‌وکار و کارآفرینی

آمادگی برای تغییر

مدیریت اجرایی MBA، آینده شغلی شما را می‌سازد و به شما فرصت جدیدی می‌دهد تا آینده‌ای که دوست دارید برای خود رقم بزنید.

بسیاری از کلاس‌های مدیریت اجرایی MBA با یک تصویر خاص از یک شرکت شروع می‌شود. دانشجویان برای دنبال‌کردن اصول مدیریت اجرایی MBA در شرکتی مشابه کار می‌کنند، اما بعد از تجربه‌کردن است که بسیاری از این دانشجوها به کارآفرین تبدیل می‌شوند.

من بارها از بسیاری شنیده‌ام که ای‌کاش زندگی مورد علاقه خود را زودتر شروع می‌کردند و زودتر کسب‌وکار رویایی خود را آغاز می‌کردند. برخی از آنها دوست داشتند که یک کافه یا یک شرکت بازرگانی راه‌اندازی کنند یا یک ایده فناوری خاص را دنبال کنند، اما هریک از این ایده‌ها به دلایل مختلف، هیچ وقت به واقعیت نمی‌پیوندند.

در واقع، من از اینکه خودم باشم هراس داشتم. بنابراین کارم را رها کردم و یک دوره مدیریت اجرایی MBA را شروع کردم. با این کار حداقل رویای داشتن یک کسب‌وکار را کمی به واقعیت نزدیک کردم.

مجموعه ابزاری پیشرفته

دوره مدیریت اجرایی MBA درمجموع به شما مهارت و دانش بیشتری می‌بخشد. ابزارهایی که با آن آشنا می‌شوید به شما کمک می‌کنند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و اولین قدم را به سمت کارآفرینی بردارید. به‌علاوه، با ابزارهای مدیریت اجرایی MBA، شانس بهتری در مدیریت فرصت‌ها به‌دست می‌آورید و بهتر خواهید توانست با مشکلات و خطرات راه‌اندازی کسب‌وکار خود مواجه شوید.

 

به بیان دیگر، مدیریت اجرایی MBA  با ابزارهای عملی، مهارت های طبیعی فرد را تقویت می‌کند. از جمله این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        تعریف صحیح اهداف تجاری

·        ساخت و بازاریابی برند

·        طراحی مدل کسب‌وکار

·        آشنایی با مهارت‌های مدیریتی لازم برای مدیریت و راه‌اندازی یک سازمان بزرگ

به‌علاوه به‌کمک ابزارهای مدیریت اجرایی MBA می‌توانید مهارت‌های نرم نیز بیاموزید (از جمله تقویت هوش عاطفی) و شناخت بهتری از خود به‌دست بیاورید. با مدیریت اجرایی MBA ، مشخصات و تعصبات خود را در نظر می‌گیرید و در نهایت، خود آگاهی لازم را برای خلق یک کسب‌وکار موفق و اجرای آن کسب می‌کنید.

دیدگاهی متفاوت

مدیریت اجرایی MBA  شما را در معرض فرهنگ‌ها، صنایع و روش‌های تفکر مختلفی قرار می‌دهد. به طور خلاصه، نگاه شما را به جهان به طور کل تغییر می‌دهد.

در این مسیر افراد بلندپرواز، کارآفرینان و کارشناسانی را ملاقات می‌کنید. این افراد به شما کمک می‌کنند تا طرز تفکر خود را مجددا ارزیابی کنید و آن را دوباره شکل دهید. در واقع، با مشورت با این متخصصین، روش‌های مختلفی برای انجام امور و حل مسئله پیش‌روی شما باز می‌شود. در نهایت، در مسیر مواجهه با افراد مختلف، با شخصیت‌های دانا و الهام‌بخشی نیز ارتباط برقرار می‌کنید و خواهید توانست در داخل یا خارج از محدوده امن خود قرار بگیرید. این افراد به شما کمک می‌کنند که شخصیت جدیدی از خود را رونمایی کنید و ممکن است بعدها، همکار، مشاور، سرمایه‌گذار یا حتی همکار شما در تاسیس کسب‌وکار جدیدتان باشند.

بیشتر بخوانید:

 آینده مدارس کسب‌وکار

تمام این نکات باعث می‌شود که شما برای ‌حل مسئله، از ذهن کارآفرین خود کمک بگیرید. مسلما، این راه‌حل‌ها توسط دیگران طراحی نشده‌اند، اما می‌توانند دو نوع ابزار غیرمتصل را به یکدیگر وصل کنند و یک محصول خارق العاده و  بی‌نظیر بیافرینند. 

زمینه آموزش کسب‌و کار

شما در زندگی همیشه این فرصت را ندارید که یک سال به مشکلات خود فکر کنید و در برابر موانع پیشِ رو راه‌حل‌های مختلف را امتحان کنید. شما در دوره آموزشی خود وارد موقعیت‌هایی می‌شوید که مجبور هستید خلاق و نوآور باشید و در معرض راه‌حل‌های بیشتری قرار می‌گیرید، چراکه در چنین محیطی شما با افراد همفکر خود احاطه شده‌اید. این افراد به فناوری، نوآوری و تحقیق از یک دیدگاه علمی دسترسی دارند.

اینجا یک محیط امن وجود دارد و شما می‌توانید بدون اینکه ریسک زیادی متحمل شوید، معاملات و فرصت‌های تجاری را بررسی کنید.

به عقیده من، محیط بهتری برای درک پتانسیل کارآفرینی وجود ندارد. چه کسی می‌داند که یک ایده کسب‌وکار برای شما مفید است یا خیر. در واقع این شمایید که تصمیم می‌گیرید به درد این کار می‌خورید یا نه. در نهایت ممکن است جلوی آینه به خود نگاه کنید و بگویید «ایده‌ت را شروع کن!»

یافتن زمان آزاد

همه ما زندگی‌های شلوغی داریم. برای آنهایی که به دنبال کارآفرینی هستند، یافتن زمانی برای تغییر کردن بسیار دشوار است.

نه تنها پیداکردن زمانی برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کاری می‌خواهید انجام دهید، دشوار است، بلکه یافتن زمانی برای اجرای تصمیمات نیز یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. شک نکنید که این محدودیت زمانی فاکتور بزرگی است و مردم را از شروع کسب‌وکار خود بازمیدارد.

یکی از ویژگی‌های مهم گذراندن یک دوره  مدیریت اجرایی MBA این است که، در حالی که یک سال شلوغ را می‌گذرانید، اما از تمام فشارهای یک روز کاری رها هستید و به اندازه کافی زمان دارید. در نتیجه می‌توانید در مورد کاری که در سر دارید، فکر کنید.

ممکن است در شرایط فعلی و یا اگر تمام وقت خود را با فعالیت‌های جاری خود پرکرده‌اید، چنین فرصتی را در زمره اقدامات لوکس و غیر ضروری زندگی و کار حرفه‌ای خود بپندارید و به‌راحتی از آن بگذرید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شما در حالت تمام وقت کار کنید. یافتن یک زمان خالی نباید در کمک به پیشبرد کسب‌وکار بی‌اهمیت تلقی شود. به علاوه، این موضوع تاثیر مهمی بر شانس اجرای ایده کارآفرینی شما و موفق شدن آن دارد.

منبع مقاله:
STARTUPS

نویسنده:

بایرون مک کافی، در حال اتمام دوره مدیریت اجرایی MBA در مدرسه کسب‌وکار کالج سلطنتی لندن است. او معتقد است که گذراندن این دوره، احتمال موفقیت بیشتری برای کسب‌وکارها و شرکت‌های نوپا به ارمغان خواهد آورد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *