مرداد, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

مبانی علم حقوق ویژه مدیران

بسیاری از مدیران به دلیل تجربه کاری خود با قوانین آشنایی کافی دارند، اما بعضا در عمل در پیاده سازی دانش خود به مشکل بر می‌خورند.در این درس، آقای دکتر علی خراسانی، مدیران را با ضرورتهای سهگانه حقوقی در دنیای مدیریت آشنا میکند و مبانی علم حقوق ویژه مدیران را معرفی میکند.

نظریه کلی حقوق و روح حاکم بر قوانین کشور، همان مقدمه علم حقوق است که پیش از وارد شدن به سایر حوزه‌های حقوق لازم است مورد بررسی قرار گیرد. آشنایی با حقوق صرفا به معنای آشنایی با قانون به صورت جدی و خشک نمی‌باشد بلکه، مستلزم ایجاد یک بینش حقوقی عمیق می‌باشد تا از رهگذار آن بتوان قواعد حقوقی را در فضایی که مملوء از قواعد مهجور و به ظاهر متناقض می‌باشد اجرا نمود. یافتن یک راه حل حقوقی، مستلزم درک و شناخت قاعده حقوقی، اجرای اصول و بهره‌گیری از مفاهیم و نهاد‌ها و نظام حقوقی حاکم بر روابط اجتماعی است.

بسیاری از مدیران به دلیل تجربه کاری خود با قوانین آشنایی کافی دارند، اما بعضا در عمل در پیاده سازی دانش خود به مشکل بر می‌خورند. قوانین ممکن است در موارد زیادی ظاهرا متضاد یکدیگر باشند، در حالی که اگر مدیران بینش حقوقی را در خود تقویت کنند در اکثر موارد می توانند دانش ذهنی خود را در عمل نیز پیاده کنند و در عین قانونی بودن عمل، بهترین تصمیم را بگیرند.

علاوه بر لزوم کسب بینش حقوقی، مهارت دیگری برای مدیران اهمیت دارد و آن تلاش برای مدیریت مسأله حقوقی از بدو امر و تلاش برای اتخاذ کارآمدترین روش به هنگام طرح دعوی حقوقی است. اگرچه در متن قانون دادگاه‌ها مرجع دادخواهی هستند، اما در بسیاری از موارد ارجاع امر به دادگاه ها به معنای اتلاف وقت و تحمیل هزینه‌های سنگین بر افراد است، در حالی که رأی داور نیز همان اثر دادگاه را دارد و می‌توان در بسیاری موارد دعوا را با صلح خاتمه داد.

از دیگر راه‌هایی که درصد اطمینان را در سازمان  بالا می‌برد مستند‌سازی صحیح اسناد است. اینکه بدانیم چه اسنادی را برای چه مدت زمانی و چگونه بایگانی کنیم سازمان ما را از بروز بسیاری از مسائل حقوقی مصون می‌دارد و علاوه بر آن آشنایی با آداب شرکت در جلسه دادرسی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از مستندات خود به بهترین صورت استفاده کنیم و طرف مقابل را با اسناد موجود غافلگیر نماییم.

در درس مبانی علم حقوق، مدیران مهارت‌های ذکر شده را کسب می‌نمایند و با خلاء‌های حقوقی موجود در سازمان خود آشنا می‌شوند و تلاش می‌کنند تا آن‌ها را به بهترین نحو مدیریت کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *