مرداد, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

آیا MBA واقعاً سرمایهگذاری درستی است؟

گردآورنده: مریم حکمت
منبع: QS Return on Investment Report 2015

آیا می‌توان گفت مدیران با آموزش رسمی در حوزه‌ی کسب‌وکار بهتر از مدیران دوره ندیده عمل می‌کنند؟ آیا MBA واقعاً سرمایه‌گذاری درستی است؟

تحقیقات گسترده‌ی QS (مرجع معتبر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها) نشان می‌دهد که به خاطر عدم امنیت اقتصادی در سال‌های گذشته در اروپا، شرکت‌کنندگان تمایل دارند که بتوانند بازگشت سرمایه‌گذاری در دوره‌ی عالی کسب‌وکار را تخمین بزنند و درک روشنی از تأثیرِ گذراندن دوره‌ی MBA در تعیین جایگاه‌شان داشته باشند. این مقاله سعی می‌کند به شرکت‌کنندگان کمک کند تا ارزش دوره‌ی MBA را بهتر درک کنند.

به طور خلاصه، مدرک MBA یک ورودی با ارزش است که می‌توان از طریق آن به حرفه‌ی مدیریت قدم گذاشت. با این که سازمان‌های دولتی و قانون‌گذاران، داشتن گواهینامه MBA را پیش‌شرط کار مدیریت به حساب نمی‌آورند، بازار آن را به منزله‌ی گواهینامه‌ای باارزش برای تضمین کارایی عملکرد مدیریتی تشخیص می‌دهد. نکته‌ی بحث‌برانگیز در مورد ویژگی حرفه‌ای بودن، پیش‌فرض دنبال کردن حداکثر سود در عمل و آموزش مدیریت است.

دوره‌ی MBA در اروپا به طرز چشمگیری بازگشت سرمایه را برای شرکت‌کنندگان آن ایجاد می‌کند. در واقع میزان استخدام و دستمزد برای دانش‌آموختگان MBA بسیار بالاتر از فارغ‌التحصیلان دوره‌های عالی در سایر رشته‌هاست و ارزش کارمندان هم تحث تأثیر دوره و هم تحت تاثیر تجربه کاری است که فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها دارند. طبق گزارش QS، برخی داده‌ها در تایید این امر از این قرارند:

  • اروپا با داشتن مزیت MBA یکساله و حقوق‌های بالا، با بالاترین بازگشت سرمایه MBA جهانی به خود می‌بالد. با این که متوسط بازگشت سرمایه در دوره‌های اروپایی ۰٫۶۷ میلیون دلار در ۱۰ سال است، متوسط بازگشت سرمایه‌ی دوره‌ی MBA در اروپا ۹ میلیون در ۲۰ سال است.
  • ۸۵ درصد دانش‌آموختگان MBA 3 ماه بعد از دانش‌آموختگی مشغول به کار می‌شوند.
  • ۲۰ مدرسه‌ی کسب‌وکار در اروپا در طول ۲۰ سال بیشتر از ۳ میلیون دلار بازگشت سرمایه داشته‌اند.
  • به طور متوسط دانش‌آموختگان MBA در اروپا توانسته‌اند تنها در عرض۳۰ ماه، پولی را که برای تحصیل در مدرسه‌ی کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرده‌اند دوباره به دست آورند. در بعضی مدارس کسب‌وکار دانش‌آموختگان توانسته‌اند در ۲۰ ماه یا کمتر سرمایه‌ خود را برگردانند.
  • متوسط افزایش حقوق بعد از دوره‌ی MBA در اروپا ۸۵% بوده است. ۱۲ مدرسه‌ی کسب‌وکار افزایش حقوق ۹۰ درصدی را گزارش کرده‌اند.

نتیجه‌ی تحقیقات QS نشان می دهد که کارفرمایان برای دانش‌آموختگان MBA نسبت به کارشناسان‌ ارشد سایر رشته‌ها ارزش بیشتری قائل هستند. میانگین حقوق دانش‌آموختگان MBA در اروپا ۹۱٫۵۸۶ دلار است که در مقایسه با دانش‌آموخته‌ی کارشناسی‌ ارشد که ۴۵٫۵۰۰ دلار درآمد دارد، حقوق بالاتری دریافت می‌کنند. میانگین ارتقای حقوق MBA در اروپا ۸۴% است و دوره‌ی بازگشت سرمایه در ۴۶ دانشگاه ۳۰ ماه است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *