مرداد, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

لزوم آشنایی مدیران با تئوری‌های مدیریت و سازمان

درس مبانی و تئوری‌های سازمان و مدیریت معمولا اولین درسی است که در همه دورههای MBA و به طور کلی رشتههای مرتبط با مدیریت ارائه میشود. آقای دکتر شعبانی مدرس دوره‌های MBA یک‌ساله دانشگاه شهیدبهشتی در گفتگو با ما ضمن بیان اهمیت، اهداف و لزوم آشنایی مدیران با تئوری‌های مدیریت و سازمان، ضرورت تعیین این درس را به عنوان پیش‌نیاز درس‌های بعدی توضیح می دهد.

اساساً MBA به معنای مدیریت کسب‌و‌کار است و کسانی که در این دوره شرکت می‌کنند درحقیقت می‌خواهند سازمان را اداره کنند. مدیر باید مهارت‌هایی کسب کند تا بتواند به اهداف سازمان دست پیدا کند. بنابراین درس مبانی و تئوری‌های سازمان و مدیریت به عنوان درس زیربنایی، رویکرد فرد را درباره موضوع سازمان و عمل مدیریت شفاف می‌کند.

به عبارت دیگر مهم‌ترین هدف درس مبانی مدیریت و سازمان، آشنایی با مفاهیم پایه‌ای سازمان، مدیریت و بازار است. در واقع در تئوری سازمان فرد با مفاهیمی آشنا می‌شود که باعث می‌شود پیش از ورود به دوره‌ی اصلی و پرداختن به درس‌های تخصصی‌تر، شناختی کلی نسبت به کلیت دوره و مفاهیمی که در آن مطرح می‌شود پیدا کند. این شناخت کلی به فرد کمک می‌کند تا در مواجهه با بخش‌های مختلف احساس بیگانگی نسبت به مباحث نکند.

در این درس دانش‌پذیران از یک طرف مفاهیم پایه‌ای، تئوری‌ها و نظریات مدیریت و سازمان را می‌آموزند و از طرف دیگر به مروری اجمالی بر مطالب کل دوره می‌پردازند.

مثلا با مباحث مدیریت عملکرد، برنامه‌ریزی و سازماندهی، مدیریت منابع انسانی، بازار و بازاریابی و بسیاری از موضوعاتی که در MBA دنبال می‌کنیم، آشنا می‌شوند. معمولاً سه مبحث اساسی سازمان، بازار و مدیریت به خاطر این‌که دانشجو را با رویکرد جدیدی آشنا می‌کند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. مبحث فرهنگ سازمانی نیز از جذابیت بسیاری برخوردار است.

همان‌طور که در ابتدا بیان شد زمانی که مدیران به جزئیات مطلبی می‌پردازند از سایر مطالب غافل می‌مانند.

درس مبانی و تئوری‌های سازمان و مدیریت، نمایی کلی از تمام مطالب دوره‌ی کسب‌وکار به مدیران می‌دهد و کمک‌اشان می‌کند تا بتوانند اجزاء مختلف سازمان و مدیریت را در کنار هم درک کنند و بدین‌شکل به یکپارچگی برسند. علاوه بر این مدیران پس از گذارندن این درس رویکرد و نگاه جدیدی نسبت به مسائل مدیریت و سازمان پیدا می‌کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *