مرداد, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

کدام مناسب­‌تر است؟ MBA یا DBA  

منبع: www.dba-compass.com
مترجم: مریم حکمت

در بعضی سازمان‌ها دوره­‌های MBA و DBA، ارزش استخدامی یکسانی در محاسبه شایستگی کارمندان دارند. به هر حال تفاوت‌های مهمی بین دوره عالی مدیریت کسب و کار و دکتری مدیریت کسب و کار وجود دارد. کدام مناسب­‌تر است؟ MBA یا DBA 

محتوای DBA و MBA

MBA یک مدرک مدیریت عمومی با رویکرد عملی قوی است. در این دوره بررسی اجمالی روی مهم‌ترین کارکردهای مدیریتی ارائه می­‌شود و به شما راه‌حل‌های عملی مسائل مدیریتی را آموزش می‌دهد. اغلب برنامه­‌های تمام وقت شامل سمینارهای رهبری و نیز دوره­‌های عملی مثل توسعه برنامه کسب و کار، پروژه­‌های داخل سازمانی و کارآموزی می‌شود و منبع اطلاعات اولیه شما مطالعات موردی است.

در دوره MBA شما دانشی کسب می‌کنید که در حال حاضر وجود دارد و این دانش را از طریق کتاب‌ها، سخنرانی‌ها، مطالعات موردی یا ارتباط متقابل با اساتید، همکلاسی‌ها یا کسب و کارها دریافت می­‌کنید.

در دوره دکتری حرفه‌ای کسب و کار، مجلات دانشگاهی مطالعه می‌کنید.

در مقابل،DBA یک دوره تحقیقاتی است که در آن شما مجلات دانشگاهی را مطالعه می‌کنید و به جای اینکه به حل مسائل مدیریتی بپردازید، پژوهشگر می­‌شوید و می‌توانید مقالات خود را در مجلات دانشگاهی منتشر کنید. در این دوره شما آنچه در ورای تئوری‌های مدیریتی وجود دارد و در دوره MBA تدریس می‌شود را مطالعه می‌کنید و ابزارهای روش­‌شناسی که برای ایجاد دانش دانشگاهی ضروری است را یاد می‌گیرید.

در دوره دکتری کسب و کار حرفه‌ای، شما دانشی را کسب می­‌کنید که در حال حاضر فقط در کلاس درس وجود دارد و بعد از آن شما یک محقق می‌شوید و دانش جدید تولید می‌کنید.

یک مثال واقعی

به عنوان یک دانشجوی MBA شما یاد می‌گیرید که چگونه سود ایجاد کنید. شما ممکن است مطالعه موردی بخوانید و خودتان را به جای مدیر فروش که با مسأله جدی در فروش رو به رو است، قرار دهید و بعد از خواندن این مورد سعی می­‌کنید که مشکل را حل کنید.

به عنوان یک دانشجوی DBA شما ترجیحاً سعی می­‌کنید که بفهمید سودها معمولاً از کجا می­‌آیند و یک مطالعه موردی را ایجاد می­‌کنید. به عنوان مثال شما ممکن است که بخواهید مدلی را طراحی کنید که شرایط را در زمان‌هایی که فروش تحت تأثیر نوسان تقاضا است و زمانی که تحت تأثیر نیست، توضیح دهد و بخواهید مدل خود را از روی تجربه و مشاهده با تحلیل صدها مدیر فروش تست کنید و نتایج را در پایان­‌نامه­ خود انتشار دهید. هم‌چنین ممکن است بخواهید با تجزیه و تحلیل یک فرآیند کسب و کار خاص در شرکت­ خود، یک مطالعه موردی که می‌تواند در سایر شرکت­‌ها نیز به کار برده شود را انجام دهید.

گروه‌های هدف

دانشجویان دوره­‌های تمام وقت و پاره­ وقت MBA معمولاً افراد حرفه‌­ای در کسب و کار هستند که می‌خواهند تخصص­ خود را در کسب و کار توسعه دهند.

دلایل اصلی برای شرکت در دوره MBA موارد زیر را در بر­می­‌گیرد:

  • افزایش گزینه‌های شغلی درون یا بیرون سازمان کنونی،
  • شایستگی پیدا کردن برای پست رهبری،
  • به دست آوردن دانش مدیریتی بعد از ارتقا،
  • به دست آوردن دانش و ایجاد یک شبکه ارتباطی برای توسعه کسب و کار.

در مقایسه با دانشجویان دکتری کسب و کار حرفه‌ای، دانشجویان MBA تمام وقت و پاره وقت معمولاً جوان‌تر هستند و تجربه کاری کمتری دارند. دانشجویان MBA اجرایی از نظر سن و تجربه کاری به دانشجویان DBA نزدیک‌تر هستند اما هنوز اهداف حرفه‌ای و انگیزه برای شرکت در MBA اجرایی متفاوت از دکتری کسب و کار حرفه‌ای است.

مانند دانشجویان MBA پاره وقت و تمام وقت، دانشجویان EMBA (MBA  اجرایی) به دنبال به دست آوردن دانش جدید و توسعه توانایی‌های تازه هستند که به آنها کمک می­‌کند در کسب و کارشان بهتر و موفق‌تر شوند. همچنین ساختن یک شبکه ارتباطی با بقیه شرکت‌کنندگان در EMBA اغلب انگیزه قوی‌تری برای شرکت در این مدل از دوره­‌ها است.

در مقابل دانشجویان DBA افراد حرفه‌ای در کسب و کار هستند. آنها به دنبال چالش شخصی خود هستند و می‌خواهند شایستگی یک محقق را به دست بیاورند. آنها در حال حاضر حرفه و کسب و کار موفقی دارند و ممکن است مدرک MBA  داشته باشند. آنها می‌خواهند به عنوان یک فرد حرفه‌ای، دانش خود را با محقق شدن و حرکت در جهان علم و کسب و کار به کار بگیرند. آنها به جای وسعت دادن به شکل دانش، پایه دانش موجود خود را عمیق می‌کنند.

مدرک MBA  یاDBA – کدام بهتر است؟

با توجه به اینکه این سوال در بسیاری از فروم‌های اینترنتی مشاهده می‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد که نقش مهمی برای بعضی از مردم ایفا می‌کند. این سوال گمراه کننده است زیرا MBA وDBA، اهداف متفاوتی دارند و به جای یکدیگر قرار نمی‌گیرند. با بدست آوردن مدرک دکتری در کسب و کار، افراد حرفه‌ای یاد می‌گیرند که چه طور پژوهش کنند درحالی‌که در MBA آنها یاد می‌گیرند که یک مدیر بهتر شوند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود:

در حال حاضر شما چه نیازی دارید؟ دانش پژوهش یا مهارت‌های موفقیت در کسب و کار؟

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *