مرداد, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

رد پای حقوق در دنیای مدیریت

بخش دوم: بهداشت حقوق

ایجاد یک مسئله حقوقی به معنای تحمیل هزینه‌های زیادی بر سازمان‌ها است. تصمیم‌گیری در خصوص ارجاع دعوا به دستگاه قضایی و یا داوری، انتخاب وکیلی مناسب و پرداخت هزینه‌های مربوط به کارشناسی و حق‌الوکاله وکیل همگی از اموری هستند که ذهن مدیران را به خود مشغول می‌کنند و ممکن است زمان زیادی از سازمان بگیرند. این در حالی است که رعایت بهداشت حقوقی و توجه به قواعد و اصول حقوقی و درک رد پای حقوق در دنیای مدیریت کمک زیادی به عدم تکرار پرونده‌های حقوقی می‌کند.

هزاران نفر در برهه‌های زمانی مختلف از زندگی‌ آرزو می‌کنند که کسب‌وکار خود را راه بیندازند. در مورد شرکت خود رویاپردازی می‌کنند و به این فکر می‌کنند که محصول یا ارزشی به مشتریان ارائه دهند. جالب اینجاست که نمی‌توانند باور کنند که چنین تفکری ذهن دیگران را هم سال‌هاست به همان شکل مشغول کرده‌است.

اصولا مدیران افرادی پرمشغله هستند که مایلند با ایجاد نظامی سلسله مراتب کارهای خود را به دیگران تفویض کنند تا از این طریق فرصتی برای تصمیم‌گیری در خصوص مسائل مهم و بزرگ را داشته باشند. از این رو ممکن است از طریق اعطای وکالت به اشخاص دیگر کارهای خود را پیش ببرند. وکالت اگرچه راهکاری حقوقی است که در بسیاری از موارد کارگشا نیز هست اما می توان از آن به شمشیری دو لبه نام برد که سوءاستفاده از آن و یا عدم تنظیم صحیح و دقیق آن می تواند عواقب جبران ناپذیری برای مدیر داشته باشد.

به عبارت دیگر، آشنایی ضمنی با اصول عقد وکالت یک روش پیشگیرانه خواهد بود که مدیر را درگیر مسائل محتمل در آینده نخواهد کرد. برای مثال، بسیاری از مدیران ممکن است با اطمینان ضمنی که از فرد مورد نظر دارند به وی وکالت بلاعزل دهند تا مثلا ملکی را برای آن ها بخرد و کارهای اداری مربوطه را انجام دهد. اگرچه این کار در مقطعی کوتاه مدت خیال مدیر را راحت می‌کند اما با سوء استفاده‌های احتمالی که فرد می‌تواند از این وکالت بکند عملا می‌تواند کل سرمایه مدیر را بر باد دهد و او را درگیر مشکلات زیادی کند.

در مثالی دیگر، می‌توان به وکالت‌نامه‌های بلاعزلی که در معاملات املاک فروشنده به خریدار می‌دهد تا کارهای مربوط به نقل و انتقال و یا سایر موارد را انجام دهد اشاره نمود. این نوع از وکالت‌نامه‌ها علاوه بر اینکه خریدار را با خطر درگیر شدن با املاکی که به هر نوعی مشکلی دارند روبه‌رو می‌کند، مشکل دیگری دارند و آن این است که اگرچه در وکالت نامه‌های بلاعزل امکان عزل وکیل علی‌الاصول وجود ندارد اما باید توجه داشته باشیم مرگ هر یک از طرفین عملا وکالت را از بین می‌برد و در چنین حالتی خریدار با وراث متنوعی رو‌به‌رو می‌شود که باید امضاء همگی آن‌ها را انتقال قانونی ملک بگیرد و این خود ممکن است زمان زیادی را صرف کند.

مثال فوق تنها گوشه‌ای از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که هر مدیری به تناسب فعالیتی که انجام می‌دهد می‌تواند با آگاهی و بهره‌گیری از دانش حقوق آن را در شرکت خود پیاده‌سازی کند. از این روست که رعایت بهداشت حقوقی برای مدیران اجرایی از اهمیت زیادی برخوردار است. در نوشته‌ آتی به ضرورت درک تقابل مدیران و ایجاد زبانی مشترک میان آنان خواهیم پرداخت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *