شهریور, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

۷ دلیل خیلی خوب برای خواندن MBA

قبل از آنکه پول زیادی را برای پرداخت هزینه­‌ی دوره­ی وسوسه‌­انگیز مدیریت ارشد کسب‌­وکار (ام­‌بی‌­ای) پرداخت کنید، مهم است اطمینان یابید که این کار را به دلایل نادرستی انجام نمی­‌دهید. طبق یک قانون تجربی، اگر کامل اطمینان ندارید که قرار است بعدا چه کنید، قرار است زندگی را هر طور که پیش می‌­آید ادامه دهید و یا فقط به دنبال فرار از کار پرزحمت روزانه‌­تان هستید، به طور کلی ثبت‌­نام کردن در دوره‌­ی ام‌­بی‌­ای فکر خوبی نیست. برای کمک به شما در جهت تصمیم‌­گیری هوشمندانه و آگاهانه، هفت مورد از قوی­ترین دلایل را برای گرفتن مدرک ام‌­بی‌­ای مطرح کرده‌­ایم.

1- در مورد مسائل بزرگ کسب‌وکار به طور جهانی فکر می­‌کنید.

تکمیل دوره‌­ی ا‌‌م‌­بی‌­ای می‌­تواند شانسی در جهت دست کشیدن از دغدغه‌های روزانه‌­تان و تامل در مورد مسائل بزرگ کسب‌­وکار باشد. برای کمک به شروع یا پیشرفت در کارتان نمی­توانید از فرورفتن در بینش هوشمندانه و آگاهانه درباره­‌ی اقتصاد و مسایل مربوطه برای بخشتان باز بمانید. خواه به واسطه‌­ی کار درسی، سخنرانی، یا بحث با همکلاسی­‌ها از هر جهت تشویق می‌­شوید تا عمیقا درباره‌­ی روندها و مسائل کسب‌­وکار جهانی فکر کنید و از دیدگاه‌­های همتایان بین­‌المللی‌­تان بهره­‌مند شوید.

در اقتصاد جهانی امروز، برای تازه فارغ‌­التحصیلان کسب‌­وکار مهم است تا متخصصانی را با سوابق گوناگون دیدار کنند که به آنها در درک انواع باورنکردنی انتظارات مصرف­‌کننده، بهترین شیوه­‌ها و مسائل کسب­‌وکار در سراسر جهان کمک نمایند. بسیاری از برنامه‌­های ام‌­بی‌­ای هم از نظر برنامه­‌ی آموزشی و هم پذیرش دانشجو در سطح بین­‌المللی هستند. برای مثال، ۹۰% دانشجویان ثبت­‌نام کرده در برنامه­‌ی بین‌­المللی ام‌­بی‌­ای در دانشگاه IE اسپانیا بین‌­المللی هستند.

2- از میان بهترین­‌ها یاد می­‌گیرید.

گرفتن مدرک ام‌­بی‌­ای نیازمند بحث در مورد روندهای فعلی کسب­‌و­کار با همتایان و مربیانتان است و راه­‌حل­های بالقوه برای مشکلات کسب­‌وکار را پیشنهاد می­‌دهد. این راه­‌حل­ها توسط اساتید و رهبران صنایع در هر مرحله از مسیر به چالش کشیده می‌­شود. بسته به دانشکده‌­ی کسب­‌وکارتان ممکن است فرصت‌­هایی برای تبادل اندیشه­‌ها با رهبران سطح بالای کسب­‌وکار در بخش‌­های مختلف وجود داشته باشد. برای مثال، دانشگاه IE شبکه­‌ای قوی از فارغ‌­التحصیلان و دفترچه­‌های راهنما را نگه می‌­دارد و چندین آزمایشگاه کارآفرینی در طول سال برگزار می‌­کند که به دانشجویان کسب‌­وکار اجازه می­‌دهد تا ایده‌­هایشان را با اساتید، مدیران عامل، مدیران ارشد مالی، مدیران ارشد بازاریابی به‌اشتراک بگذارند.

۳- حرفه‌­ها را تغییر ­دهید.

اگر به دنبال تغییر شغل هستید، دانشکده‌ی کسب‌و کار با معرفی شما به شبکه‌ی جدیدی از مخاطبان می‌تواند روزنه‌هایی را بگشاید.این دانشکده به شما زمان می‌­دهد تا بر روی پیشرفت حرفه‌­ای و گردآوری علایق جدید تمرکز کنید. البته، تغییر شغل یک شبه اتفاق نمی‌­افتد و احتمالا ام‌­بی‌­ای به تنهایی برای شروع ناگهانی صنعت جدید کافی نیست.۳

بدین‌منظور باید به مخاطبانتان، تیم راهنمای شغلی دانشکده‌­تان و کاردانی خودتان متوسل شوید.

4- مهارت­های رهبری را گسترش می‌دهید.

ام­‌بی‌­ای علاوه بر گسترش دانشتان در یک حوزه‌­ی خاص می‌­تواند به کسب مهارت‌­های ساده‌­تر از مدیریت تیم گرفته تا تفکر استراتژیگ کمک کند. شما در حرفه‌­تان به این مهارت‌­ها نیاز دارید که نمی‌­توانند تنها از طریق کار درسی تدریس شوند بلکه به واسطه‌­ی ترکیبی از تکالیف تیمی و روابط با همکلاسی‌‌­ها، اساتید و مربیان آموزش داده می‌­شوند. احتمال دارد که شخصیت­‌های بسیار مضطرب و عصبی، رهبران و افراد پیروز را با طیف وسیعی از پس‌­زمینه­‌ها مدیریت کنید و شاید لازم باشد که با هم در قالب یک تیم کار کنید تا به هدف مشترکی دست یابید و در طول تکالیف تیمی از یکدیگر بیاموزید.

5- یاد می­‌گیرید که سخنرانی­‎های حرف‌ه­ای ایراد کنید.

یکی از چشمگیرترین مزایای گرفتن مدرک ام­‌بی‌­ای تاثیری است که می‌­تواند بر مهارت‌­های ارائه و ارتباط شما داشته باشد. اگر احساس می­‌کنید در این زمینه­‌ها کمبودی دارید، شرکت در برنامه‌­ی ام‌­بی‌­ای می‌­تواند در جهت کمک به یادگیری برای مراوده‌­ی ایده‌­ها، ارزش‌­ها و اهداف به طور منسجم برنامه‌­ی ایده‌­الی باشد. با ارائه‌­ی پروژه­‌ها، هدایت ارائه‌­های گروهی و شرکت در بحث­ها می‌­توانید اعتماد به نفس بیشتری به‌دست آورده و از بازخورد منظم همتایانتان بهره­‌مند شوید.

6- با افراد همفکر مرتبط خواهید شد.

استفان کچا یانگا که در قسمت ام­بی­ای اجرایی دانشگاه IE ثب‌ت­نام کرد، حس انسجام این جامعه را به عنوان بخشی از دوره شرح می‌­دهد. او گفت: «آنچه این دوره را بسیار خاص می­کند این واقعیت است که همه‌­ی ما اینجا هستیم چون آماده‌­ایم تا در مسیر شخصی و حرفه­ایمان قدم بعدی را برداریم… مطمئنم که اکثر ما تا مدت‌­های مدیدی بعد از اتمام دوره با همدیگر در ارتباط خواهیم بود.»

شبکه‌ی ام‌بی‌ای شما می‌­تواند تا حد زیادی در کل حرفه‌­تان مفید باشد. هنگام انتخاب دوره‌­ی ام‌­بی‌­ای مهم است که فرهنگ دانشکده و تجربه‌­ی واقعی دوره را از طریق تماس با فارغ­التحصیلان قبلی ارزیابی کنید.‌

خواه این دوره در یافتن اولین شغل کمکتان کند یا وقتی امید به شروع یا راه‌­اندازی صنعتی ویژه در چند سال آینده دارید، بسیار خرسند خواهید بود که شبکه‌­ای سالم از متخصصان گران‌قیمت داشته باشید که از میانشان انتخاب کنید.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 

۷- در زمانی بسیار کوتاه ارتقای مهارت می­‌یابید.

اصلا چرا باید مدرک ام‌­بی‌­ای بگیرید وقتی خودتان می‌­توانید مستقلا مهارت‌­های جدید را در سفر کاری یا در طول زمان ناهار آموزش دهید؟ گرفتن مدرک ام­بی­ای به شما کمک می­‌کند به‌سرعت ارتقای مهارت بیابید و میدانی برای عرضه‌­ی این مهارت دارید. خواه فاقد دانش حسابداری باشید یا بخواهید بیشتر درباره‌­ی کارآفرینی بیاموزید، مدرک ام­‌بی‌­ای به شما کمک می‌­کند مجموعه مهارت‌­های جدید و اعتباری برای این کار کسب کنید.

منبع مقاله:

topuniversities

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *