شهریور, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

آیا خواندن MBA به هزینه‌اش می‌ارزد؟

طبق نرخ شهریه‌­ی اکثر دانشگاه‌­ها، هزینه­‌ی تحصیل در دوره­‌ی ام­بی­ای سال‌به‌سال افزایش می‌­یابد. با توجه به رقابت همواره فزاینده برای استخدام در بخش‌­های کسب‌­وکار و مدیریت، قیمت تحصیل در دوره‌­ی MBA در مقابل پیش­‌بینی‌­های حرفه­‌ی آتی­‌تان بی‌­ارزش به حساب می‌­آید.

سرمایه‌­گذاری

همانند بیشتر دروس دانشگاه، برای بهبود قابلیت استخدام‌تان در مسیر شغلی انتخابی­‌تان تحصیل می­‌کنید. دوره­‌ی MBA هرچند هم که گران باشد، به شما اجازه می‌­دهد تا شغلی را در حوزه­‌ی مدیریت و رهبری دنبال کنید. فارغ‌­التحصیلی با مدرک MBA درخور به شما در مسیرتان برای شغل مدیریت رویایی‌­تان کمک خواهد کرد و درآمد آتی شما به مراتب بیشتر از هزینه‌­ی ابتدایی تحصیلتان خواهد بود

اگر در مورد هزینه­‌های مشمول تحصیل اطمینان ندارید، دوباره سعی کنید مزایای تحصیل در دوره‌­یMBA  را با هزینه­‌های شهریه بسنجید و درست همان­طور که در مورد سرمایه­‌گذاری کسب­‌وکار عمل می­‌کنید، پیش­‌بینی کنید که چه نوع ROI (بازده سرمایه‌گذاری) را می‌­توانید انتظار داشته باشید. هرچند به خاطر داشته باشید که مزایا می­‌تواند فراتر از مزیت پولی باشد چنان که در بخش‌­های بعدی بررسی خواهیم کرد.

تخصص

هنگام پرداخت شهریه برای تحصیل در دوره‌­ی MBA مهم است به خاطر داشته باشید که چرا چنین انتخابی کرده‌­اید. ظاهرا می­‌خواهید که از بهترین‌­های این رشته در دانشکده­‌ی بازرگانی که در این رشته تخصص دارد، یاد بگیرید و نیازهای خود را دنبال کنید.

در واقع شما دارید با این پول بهترین­‌های تخصص سخنرانان، اساتید، و سمینارهای یک روزه را خریداری می­‌کنید. فرصت­های ارائه شده به شما به واسطه­‌ی شبکه­‌ی مخاطبان دانشکده­‌ی بازرگانی اغلب به‌هیچ طریق دیگری در دسترستان نخواهد بود و با یادگیری از کسانی که مشکلات کسب‌­وکار دنیای واقعی را تجربه کرده­‌اند و شما آنها را مطالعه می­‌کنید، خیلی بیشتر از کسب دانش کسب‌­وکار با خواندن کتاب بهره‌­مند می­‌شوید

انتظارات

نه تنها می‌­توانید انتظار داشته باشید که از دانش و تخصص متخصصان در موسسه­‌تان بهره‌­مند شوید، بلکه با پیشرفت فناوری می‌­توانید از شیوه‌­ی تدریس دروس به واسطه‌­ی استفاده از فناوری‌­های مدرن نیز نفع ببرید. برای مثال، شراکت یک موسسه با کسب‌­وکارهای تلکام ویژه می‌­تواند به مطالب و محتویات درس امکان دهد تا به‌راحتی روی دستگاه‌­های تلفن همراه در دسترس باشد.

دانشکده‌های بازرگانی در سال‌‌ها تا حدی بسط و بهبود یافته‌­اند که بسیاری از آنها می‌­توانند امکانات عالی و برجسته‌­شان را به رخ بکشند و این امتیاز در هزینه‌­های شهریه که انتظار می­رود دانشجویان پرداخت کنند، منعکس شده است.

 

MBA فقط یک مهارت و شایستگی نیست

پولی را که برای مطالعاتتان پرداخت می‌­کنید نه تنها در شایستگی که کسب می‌­کنید نمود پیدا می‌­کند بلکه در قالب تجربه‌­ای که در غیر این صورت از دست می‌­دادید، خود را نشان می‌دهد. مطالعه­‌ی دوره‌­ی MBA می‌­تواند خیلی بیشتر از هزینه­‌ی شهریه مخارج داشته باشد به خصوص اگر بخواهید به خارج بروید و در یک دانشکده­‌ی بازرگانی خوش‌نام آمریکایی یا اروپایی تحصیل کنید. دور شدن از منزل­تان همواره گران است اما تجربه‌­ی فرهنگی دیگر همزمان با کسب دانشی که در طول دوره به دست می‌­آورید، این تجربه را بسیار ارزشمند می‌سازد.

جایگزین­‌ها

ممکن است درباره‌­ی این نکته تردید داشته باشید که آیا جایگزین دیگری برای مطالعه‌­ی MBA وجود دارد یا خیر. فریبکارانه است که اکثریت رهبران کسب­‌وکار مدرک MBA ندارند. اینکه آیا این رهبران کم و بیش موفق هستند یا نه مسئله­‌ای است که می‌­توان تمام روز در موردش بحث کرد اما نکته‌­ای که باقی می­‌ماند آن است که اگر برای راه انداختن شرکت انگیزه دارید، نیازی به مدرک MBA نیست.

می‌­توانید از اطلاعات موجود در اینترنت نیز استفاده کنید و با هزینه­‌ی حداقلی با استفاده از MOOCs یا حتی خواندن برخی کتاب­‌ها در مورد MBA  بیشتر در مورد MBA  بیاموزید.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 

با این حال، به عقیده­‌ی ما هیچ جایگزین درستی برای MBA وجود ندارد. MBA با وجودی که گران است، یک سرمایه‌­گذاری عالی بر روی خودتان است و اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، ارزش هزینه­‌های بالا را نیز خواهد داشت.

منبع مقاله:

studylink

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *