آبان, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, دسته‌بندی نشده, مقاله مدیریت, موسسه معنا

۱۶ مزیت دوره‌ی MBA

گرفتن مدرک حرفه‌ای کسب‌وکار یا MBA می‌تواند مزایای قابل‌پیش‌بینی و غیرمنتظره‌ای در زندگیتان داشته باشد. در حقیقت، این مزایا اغلب فراتر از حرفه و اهداف حرفه‌ای شما هستند و در زندگی شخصی‌تان نیز کاربردی هستند.

اگر در مورد پیگیری MBA یا تلاش برای سنجش مزایای گرفتن  MBAبا وجود هزینه‌ی آن تردید دارید، این ۱۶ مزیت را در نظر بگیرید. برخی از این مزایا ممکن است شما را شگفت‌زده کند.

۱۶ مزیت ام‌بی‌ای

۱- افزایش اعتمادبه‌نفس

مطالعه‌ای به بررسی فارغ‌التحصیلان MBA در مورد هزینه‌های مالی و غیرمالی آن در قیاس با مزایای مدرک حرفه‌ایشان پرداخت. در کمال تعجب، افزایش اعتمادبه‌نفس یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزایای غیرمالی گرفتن مدرک MBA بود.

احساس موفقیت و مجموعه‌ی آموزش و مهارت حاصل از گرفتن این مدرک می‌تواند اعتمادبه‌نفس فرد را در مسیر ورود به دنیای کسب‌وکار و زندگی بهبود بخشد. با اخذ این مدرک درحالی‌که می‌توانید توازن زندگی کاری، شخصی، اجتماعی، و دیگر تعهداتتان حفظ کنید (و البته تحت فشار قرار نگیرید)، احساس فوق‌العاده‌ی دستاورد و موفقیت شخصی را تجربه خواهید کرد.

۲- اعتبار

راه‌های مختلفی برای ایجاد اعتبار در سازمان و صنعتی که در آن فعالید وجود دارد. می‌توانید در محل کار داوطلبانه پروژه‌ای را قبول کنید که شما را به چالش می‌کشاند و استعدادهای پنهانتان را برای مدیریت شرکت آشکار می‌کند. می‌توانید کسب‌وکاری انفرادی یا شراکتی را با خانواده یا دوستان شروع کنید تا اعتبار اولیه را به عنوان کارآفرین نوپا ایجاد کنید. اما نسخه‌ی آکادمیک اعتبار در دنیای کسب‌وکار، مدرک MBA است.

۳- مهارت‌های قابل انتقال

بیشتر دانش و مهارت‌های سخت و نرمی که با گرفتن مدرک MBA به دست می‌آورید در بسیاری از صنایع، کاربردی است. به لطف ویژگی‌های کاربردی مانند رهبری، تفکر انتقادی و تحلیلی، خلاقیت و ارتباطات، صرف‌نظر از صنعت و یا عنوان شغلی‌تان، ماهرتر و چند بعدی‌تر می‌شوید. بر خلاف مدارک پیشرفته‌ی حرفه‌ای مانند گواهینامه‌ی تدریس یا مدرک پزشکی، MBA می‌تواند به‌راحتی به بسیاری از صنایع انتقال داده شود و طیف گسترده‌ای از مشاغل را در طول زندگیتان به شما ارائه کند.

mba

۴- کنجکاوی

فارغ‌التحصیلان MBA اغلب دارای کنجکاوی ذاتی و سیری‌ناپذیر هستند. آنها می‌دانند همیشه چیزی بیشتر برای یادگیری وجود دارد و تلاش می‌کنند تا آن را یاد بگیرند. کسب این مدرک، توانایی آنها را برای کاوش در مورد تحلیل رقابتی، بررسی صنایع درحال‌ظهور، و ماندن در صدر جدیدترین تحولات، فن‌آوری‌ها و ترندهای صنعت‌شان تقویت می‌کند. به گفته‌ی آلبرت انیشتین «مهم این است که هیچ‌گاه از سوال پرسیدن دست نکشید. حتماً دلیلی برای وجود کنجکاوی هست.»

۵- تفکر راهبردی

مهارت‌های تفکر راهبردی که در هنگام کسب مدرک MBA یاد می‌گیرید نه تنها در دنیای کسب‌وکار، بلکه در حوزه‌های مختلف زندگیتان از جمله اهداف شخصی و امور مالی‌تان کاربردی است. زمانی که می‌خواهید مشکلی را حل کنید، قادر خواهید بود خارج از چارچوب فکر کنید و چندین گزینه یا راه‌حل را همزمان در ذهن خود بسنجید.

۶- ارتباط بهتر

فارغ التحصیلان MBA اغلب در محل کار با همکاران، کارفرمایان و یا کارکنان ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. اما این مهارت‌های ارتباطی می‌تواند در خانه با دیگر افراد مهم، از جمله بچه‌ها، والدین یا خواهران و برادران شما، و همچنین در موقعیت‌های اجتماعی مانند رویدادهای شبکه‌سازی یا امور سازمانی مورد استفاده قرار گیرد. برقراری ارتباط بهتر در زندگی روزمره ضروری است، و فرقی ندارد که کجا و یا کِی بخواهید نیازها و ایده‌های خود را برای یافتن راه‌حل با دیگران در میان بگذارید.

۷- انضباط شخصی

برای گرفتن مدرک MBA، باید در کلاس‌ها و جلسات مطالعه شرکت کنید، تکالیف را به موقع انجام دهید و خودتان را به کار با دروس سخت و پیچیده وادار کنید. احتمالا باید درحالی‌که به کار خود ادامه می‌دهید، این وظایف را نیز انجام دهید. همه‌ی این کارها به سطحی از انضباط شخصی نیاز دارد که ممکن است به طور طبیعی انجام ندهید، اما می‌توانید با صرف زمان و تلاش در طول کار با برنامه‌ی MBA پرورش دهید.

۸- مدیریت زمان بهتر

یکی از اثرات جانبی انضباط شخصی بهتر، رشد توانایی مدیریت زمان است. این توانایی به معنای درک بهتر قابلیت‌هایتان برای تولید نتیجه در زمانی مشخص است. از این رو، بیش از حد کار بر خود تحمیل نمی‌کنید، دچار فرسودگی شغلی نمی‌شوید، خود را وادار به کار بیش‌ازحد نمی‌کنید و یا احساس ناکامی و ناخوشنودی نمی‌کنید. مدیریت زمان بهتر همچنین می‌تواند به معنای کارآمدتر بودن در طول ساعات کار باشد تا کار بیشتری در زمان کم یا با تلاش کمتری انجام شود.

۹- دیدگاه جهانی وسیع‌تر

درحالی‌که MBA خود را می‌گیرید، به مسائل بزرگ کسب‌وکار و چالش‌های کسب‌وکار در دنیای واقعی می‌پردازید که توانایی شما را برای نگاهی فراتر از نقش خود و دیدن نحوه‌ی عملکرد سازمان‌ها از زاویه‌ی دیدی وسیع تقویت می‌کند. این توانایی همچنین برخورد شما را با دیدگاه‌های متنوع در مورد مسائل جهانی، اجتماعی و کسب‌وکار افزایش می‌دهد چراکه با دانشجویانی همکاری می‌کنید که پیش‌زمینه‌ها، تجربیات و اهداف شغلی متفاوتی با شما دارند.

۱۰- شبکه‌ی همکاران

با شروع تحصیل در دوره‌ی MBA، با استادان دانشگاه و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دوره‌های ام‌بی‌ای در تماس قرار می‌گیرید. این موضوع رفته‌رفته باعث تشکیل شبکه‌ی همکاران می‌شود و یا زمینه‌ی گسترش شبکه‌ی کنونی‌تان را فراهم می‌کند. این افراد شامل افرادی در صنعت شما و خارج از آن می‌شود و حتی می‌تواند از مرزهای بین‌المللی عبور کند، و نهایتاً زمینه را برای تغییراتی امیدبخش در آینده فراهم کند.

۱۱- فرصت‌های شغلی بیشتر

درحال‌حاضر، شرکت‌های زیادی برای فرصت‌های شغلی خود نیازمند افرادی با مدرک MBA هستند یا این افراد را ترجیح می‌دهند. گرفتن این مدرک به‌شکلی قابل‌توجه تعداد فرصت‌های شغلی بالقوه را برای شما که واجد شرایط هستید، افزایش می‌دهد.

۱۲- تمایز به عنوان کاندیدای شغلی

هنگامی که با ده‌ها نفر کاندیدا برای به‌دست‌آوردن سمتی رقابت می‌کنید، حتی اگر مدرک MBA پیش‌نیاز حداقلی نباشد، می‌تواند متمایزکننده‌ی قدرتمندی باشد؛ مخصوصاً زمانی که هر کدام از کاندیداها به‌نحوی منحصربه‌فرد نقطه‌ی تمایزی دارند. اما به همان اندازه که کارفرمایان از دستاوردهای مدیریتی منحصربه‌فرد دیگر کاندیداها شگفت‌زده خواهند شد، به همان اندازه هم گرفتن مدرک MBA برایشان حائز اهمیت و جلب‌کننده‌ی توجه است و ممکن است نهایتاً حتی این مدرک را به موفقیت‌ها و دستاورهای دیگر ترجیح دهند.

۱۳- احیاکننده‌ی شغل

گاهی اوقات ممکن است در مسیر شغلی یکنواختی گیر کرده باشید. کسب مدرک MBA می‌تواند شما را از این مخمصه بیرون بکشد، اهداف شغلی گذشته‌تان را احیا کرده و یا به شما در پیدا کردن اهداف جدید درحین‌کار در این دوره کمک کند. خواه برای بهبود موقعیت شغلی و گزینه‌های حقوقتان تلاش کنید یا وارد دنیای کارآفرینی شوید، این تجربه می‌تواند انگیزه‌ای باشد که برای شروع کار جدید نیاز دارید.

۱۴- درآمد بالاتر

معمولاً مهم‌ترین دلیل اینکه بسیاری از افراد وارد دوره‌های MBA می‌شوند، مزایای مالی است اما از آنجا که درآمد بالاتر و پاداش‌های امضای قرارداد قطعا از مهم‌ترین مزایای گرفتن مدرک ام‌بی‌ای است، فکر کردیم که باید در این لیست قرار گیرد!

۱۵- مدیریت بهتر امور مالی شخصی

یکی دیگر از نکات برای بسیاری از متقاضیان MBA فراست مالی زیرکانه است چرا که می‌توانند این مهارت‌ها را علاوه بر فعالیت‌های کسب‌وکار به منابع مالی و سرمایه‌گذاری‌های شخصی خود اضافه کنند. دانشجویان در طول دوره‌ی درسی خود ارزیابی ریسک را بهتر درک کرده و می‌فهمند چگونه نرخ تورم و نرخ بهره کار می‌کند و نسبت به تغییرات اقتصادی و نوسانات بازار حساس می‌شوند.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 

۱۶- خلاقیت فزاینده

دوره‌ی درسی MBA ممکن است براساس واقعیت‌ها و اعداد باشد، اما کل این تجربه به تقویت تفکر خلاق و الهام بخشیدن تلاش‌های خلاقانه فارغ‌التحصیلان MBA منجر می‌شود. خلاقیت و خارج از چارچوب فکر کردن به همان اندازه که در موسیقی و هنر اهمیت دارد، در دنیای کسب‌وکار نیز حائز اهمیت است.

آیا انتظار داشتید که تمام این ۱۶ مزیت مختلف با گرفتن مدرک MBA حاصل شود؟ حواستان باشد هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب گام مهم بعدی در مسیر حرفه‌ای‌تان این نکات را به خاطر داشته باشید.

منبع مقاله:

blogs.haas.berkeley.edu

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *