آذر, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

۸ نشانه‌ی آمادگی شما برای گرفتن مدرک MBA

هر کس که در نظر دارد تا برای تحصیل در رشته‌ی مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) وارد دانشکده شود باید بسنجد که آیا زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کرده است یا نه. خواه یکی از فارغ‌التحصیلان اخیر کالج باشید یا حس کنید که آماده‌اید در دنیای کسب‌وکار پیشرفت کنید، پیش از اینکه وارد دوره‌ی MBA شوید، بررسی کنید که چقدر با این هشت عامل هم‌سو هستید.

۱- به شدت متمرکز بر هدف هستید

شما مجموعه‌ی روشنی از اهداف آموزشی و شغلی دارید که شامل نیاز به مدرکی تخصصی، اطلاعات، و تجاربی است که MBA برای شما به‌ارمغان می‌آورد و شما را در مسیر رسیدن به این اهداف نگه می‌دارد. اگر گرفتن مدرک MBA بخشی از نقشه‌ی شما است، نشانه‌ی واضحی است که آماده‌اید اولین گام را بردارید و درخواست ثبت‌نام دهید.

۲- خواهان پیشرفت شغلی هستید

مشاغل و کارفرمایان خاصی ممکن است حتی قبل از ارتقای افراد به سمت‌های خاصی به MBA نیاز داشته باشند. MBA اغلب مدرک ترجیحی برای مدیران در شرکت‌های تولیدی یا خدماتی است چراکه آموزش برنامه‌ریزی و رهبری یک ضرورت است. سمت‌های مدیریتی بالاتر در بسیاری از بخش‌ها از جمله امور مالی، امور بین‌الملل، فن‌آوری اطلاعات، کنترل کیفیت، و بازاریابی نیز ممکن است به مدرک MBA نیاز داشته باشد. اگر آماده‌ی تلاش برای پیشرفت هستید، شاید وقت گرفتن مدرک MBA باشد.

۳- به دنبال تغییر مسیرشغلی هستید

اگر از شغل فعلیتان ناراضی هستید و چشم‌اندازهای شغلی با اهدافتان منطبق نیستند، باید در شرایطتان تغییری ایجاد کنید. وقتی مدرک MBA را در دست داشته باشید، برخی حوزه‌های جدید و سمت‌هایی با حقوق‌های بالاتر نیز برای شما قابل‌دستیابی خواهند بود- البته صرفا به خاطر یک تکه کاغذ هم نیست. برنامه‌های MBA یادگیری دنیای واقعی و مواجهه با صنایع مختلف را ارائه می‌دهند و از این رو می‌توانید تجربه‌ای را که برای یافتن مسیر صحیح و موفقیت در آن قبل از تصمیم برای تغییر شغل نیاز دارید، به‌دست آورید.

۴- می‌توانید کاری کنید که پول کار کند

تصمیم برای دریافت مدرک تخصصی‌تر اغلب به وضعیت مالی وابسته است. آیا تامین مالی موجود از وام گرفته تا کمک‌های بلاعوض و برنامه‌های بازپرداخت شهریه را بررسی کرده‌اید؟ اگر از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی هستید و برنامه‌ای برای بازپرداخت دارید و آماده‌اید برای آینده‌تان سرمایه‌گذاری کنید، شاید همین حالا وقت آن باشد که برای دوره‌ی MBA تقاضای ثبت‌نام کنید.

۵- نرخ بازگشت سرمایه‌ی مثبتی را پیش‌بینی می‌کنید

نرخ بازگشت سرمایه عنصری مهم است که باید قبل از هرگونه پیگیری برای گرفتن مدرک MBA یا هر گونه مشارکت حرفه‌ای برای این موضوع در نظر بگیرید. زمان، تلاش، و هزینه‌ی لازم برای گرفتن مدرک MBA را فاکتور بگیرید و آنچه را که هزینه کرده‌اید با مزایای بالقوه مثل حقوق بالاتر یا پذیرش در شغلی بهتر پس از فارغ‌التحصیلی مقایسه کنید.

۶- کوله‌باری از تجربه دارید

زمانی که افراد با تجربه‌ی کار از دنیای واقعی کار به‌دنیال گرفتن مدرکی تخصصی‌تر و پیشرفته‌تر می‌روند، اعتمادبه‌نفسی دوچندان در طی دوره‌ی آموزشی خواهند داشت. تجارب حرفه‌ای که در حال حاضر دارید، درس‌هایی از مدیریت شخصی و مهارت‌های مشارکتی را به کلاس می‌آورد و دوره‌ی آموزشی شما را غنی خواهد کرد. اگر تجربیاتی واقعی از بازار کار داشته باشید، با مشکلات و چالش‌های واقعی سر و کله زده باشید، و برای رسیدن به جایی که هستید با موفقیت بر چالش‌های متعدد غلبه کرده باشید، آماده‌اید که از عهده‌ی MBA برآیید.

۷- در حال حاضر شبکه‌ی پشتیبانی دارید

اگر قصد دارید در حین تحصیل در دوره‌‌ی MBA کار کنید یا تشکیل خانواده دهید، داشتن شبکه‌ی قوی پشتیبانی می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی استرس شما را کاهش دهد تا بتوانید بر روی مطالعاتتان متمرکز شوید. هنگام تصمیم‌گیری برای گرفتن مدرک MBA زمان‌بندی مهم است. از این رو اطمینان حاصل کنید کمک‌های لازم را دریافت کرده‌اید. شبکه‌ی پشتیبانی ممکن است شامل همکارانی باشد که دلسوزانه گوش می‌دهند، همسری باشد که بخشی از وظایف روزانه‌ی شما را به دوش می‌کشد، و دوستان و خانواده‌ای باشد که درک می‌کنند چه زمانی باید شما را تنها بگذارند تا آخر هفته‌تان را به مطالعه بگذرانید.

۸- ذهنتان پذیرای احتمالات است

آیا پذیرای بررسی احتمالات جدید هستید؟ اگر بیشتر عوامل موجود در این لیست را دارا هستید، نشانه‌ی محکمی است که آماده‌اید فارغ از سن یا تجربه‌تان رویای MBA را به واقعیت تبدیل کنید.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 

مرکز ملی آمار تحصیلی گزارش می‌دهد که  ۴۰٫۵ درصد از دانشجویان ورودی دانشکده در سال تحصیلی ۲۰۱۲- ۲۰۱۳ بین ۲۵ و ۳۹ سال داشتند. بسیاری از دانشکده‌های آنلاین به خاطر برنامه‌های منعطف‌تر حتی محدوده‌ی سنی وسیع‌تری را پوشش می‌دهند. اگر پذیرای ایده‌های جدید هستید و نمی‌گذارید ترس از عدم‌همخوانی با دیگران مانعی برایتان باشد، شاید زمان آن است که برای مدرک MBA درخواست دهید.

منبع مقاله:

ashford.edu

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *