آذر, 1397 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

سه قانون قدرتمند در طراحی داخلی که می‌تواند خانه‌ی شما را دگرگون کند

خواه اخیراً پا به دنیای طراحی داخلی گذاشته باشید یا خواه مدت زمانی طولانی با این حوزه در ارتباط بوده باشید، چیزی هست که همگی با آن موافقیم: گاهی خوب است به اصول اولیه بازگردیم. بر همین اساس امروز سه قانون طراحی داخلی را به شما معرفی می­‌کنیم که طرز نگاه شما را نسبت به فضاهای داخلی منزلتان به کل دگرگون می­کند.

پیش از اینکه بپرسید: «نمی­توان از این قوانین پیروی نکرد؟»، تا پایان این مقاله صبر کنید. این قوانین به دلایلی استانداردهای طلایی به شمار می­‌روند. آن را بی کم و کاست مطالعه کنید و قسمت­هایی از آن را بِلا­استفاده ندانید. اطمینان داریم اگر برای خواندن این مقاله وقت بگذارید، به سادگی خواهید دید قادر است چه تفاوت محسوسی ایجاد کند.

قانون سه سوم ( ۳/۳) عمودی

قانون سه سوم عمودی به عنوان جدیدترین روش در طراحی داخلی، مرهون زحمات مارک مک کالی است: طراحی که این ایده را در کتاب خود با عنوان «رنگ درمانی در خانه: راه‌حل‌هایی کاربردی برای افزودن رنگ به زندگی­تان» عنوان کرد. این قاعده مانند بسیاری دیگر از گرایشات روز، بر میل روزافزون ما به الهام گرفتن‌ از مناظر طبیعی در زیبایی­‌شناسی فضاهای داخلی استوار است.

از نظر او، یک طراحی داخلی هوشمندانه تا حد بسیاری از همان سبک پیروی می­کند، با تیره‌­ترین طیف­ها در پایین، طیفی متوسط در میانه، و روشن­‌ترین رنگ­‌ها در بالا. این راه‌کار می‌تواند در برداشتن نخستین گام برای انتخاب پالت رنگی منزل­تان به کار آید. قانون سه سوم، هم برای پالت‌­های چند رنگ و هم برای پالت‌­هایی با طیف‌­های تک­رنگ مناسب است.

قانون ۶۰-۳۰-۱۰

زمان تصمیم­‌گیری برای انتخاب هر رنگ، می­‌بایست تشخیص دهید قرار است چه نقشی در طراحی داخلی شما ایفا کند. اینجاست که قانون ۶۰-۳۰-۱۰ به کار می­‌آید. با این قانون، به راحتی می­‌توانید رنگ غالب، رنگ ثانویه و رنگ تأکیدی را انتخاب نمایید.

بر اساس این قانون، رنگ غالب شما باید ۶۰ درصد فضای اتاق را بپوشاند. از آنجا که این رنگ بزرگترین نقش را در طراحی شما ایفا می‌کند، شاید بخواهید خنثی‌­ترین رنگ از میان رنگ‌های دلخواه خود را به آن اختصاص دهید. بهتر است رنگ غالب را برای عناصری مانند دیوارها و کف انتخاب کنید.

سپس رنگ ثانویه که معمولاً در مبلمان و سایر اثاثیه به کار می‌رود، می‌­تواند کمی چشم­گیرتر باشد. در نهایت رنگ تاکیدی شما جسورترین انتخاب شماست و می تواند در تزئینات و اکسسوری­‌ها به کار رود.

عکس بالا را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. از آنجا که رنگ سفید بیشتر اتاق را پوشانده است، پس بدیهی ا­ست که رنگ غالب به شمار می‌­رود. در ادامه، زرد خردلی در صندلی‌­ها و کوسن­‌ها دیده می­‌شود که انتخابی پرقدرت برای رنگ ثانویه است. دیوار سمت راست نیز با آن آبی تأکیدی، مسلماً بیش از همه به چشم می­‌آید.

قانون سه ­تایی‌­ها

پس از آن که رنگ‌­ها را به خوبی مدیریت کردید، وقت رسیدگی به تزئینات است. پیش از این در مورد اهمیت آراستن هدفمند سطوح و دسته بندی عناصر تأکیدی صحبت کرده‌­ایم، اما اگر یک چیز مانده باشد که در این مورد بدانید، این است: هر جا شک داشتید از قانون سه تایی‌­ها استفاده کنید.

دسته­‌بندی با تعدادِ فرد، جذابیت بصری بیشتری نسبت به دسته بندی با تعداد زوج ایجاد می­‌کند. به ویژه، به نظر می رسد عدد سه دسته­‌بندی مناسب‌تری نسبت به یک، پنج یا حتی هفت به دست می‌­دهد، چرا که یکی به نظر زیادی ساده می­‌آید و پنج تا شاید بیش از حد شلوغ به نظر برسد.

وقتی اشیاء را برای جای دادن در گروهی انتخاب می‌­کنید، باید مطمئن شوید علیرغم اینکه چیزهای مشترکی برای هم­‌نشینی با یکدیگر دارند به اندازه‌­ی کافی متفاوت باشند تا جذابیت بصری ایجاد کنند. تصویر فوق را برای نمونه در نظر بگیرید. علیرغم اینکه اکسسوری‌­ها شکل‌­های متفاوتی دارند، در طیفِ رنگ متحداند.

گاه زمانی که نمی‌­دانید طراحی داخلی را از کدام نقطه آغاز کنید، بازگشت به اصول بنیادین می‌­تواند نجات­تان دهد. بر این اساس، سه قانون طراحی داخلی در اینجا ذکر شد که می‌تواند برای ایجاد تعادل در هر دیزاینی به کار رود.

شاید دلتان بخواهد فارغ از اینکه کدام فضای خانه مدّ نظر شماست یا سلیقه‌­ی شخصی شما چیست، این قوانین را امتحان کنید. بازگشت به اصول اولیه هیچ وقت به ضررتان تمام نخواهد شد.

منبع مقاله:

freshome

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *