دی, 1397 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

استارت‌آپ یا شرکت: کجا باید کار کنید؟

فرض کنید در پایان دوره‌ی MBA خود هستید. چه چیزی از همه خوشحال‌ترتان می‌کند؟ شرکتی اسم‌ورسم‌دار با نردبانی که از آن بالا بروید؟ یا استارت‌آپی که جز تخته‌ی شیرجه هیچ نردبانی در آن وجود ندارد؟

آیا شغلی می‌خواهید که همیشه در آن می‌دانید چه انتظاری داشته باشید یا شغلی که کمی معماگونگی هم در خود داشته باشد؟

پس از فارغ‌التحصیلی، چقدر ریسک را می‌پذیرید؟ بیایید به مزایای شروع کار در دنیای شرکت‌های بزرگ و دنیای استارت‌آپ نگاهی دقیق‌تر کنیم.

شرکت

داشتن زندگی شرکتی مزایای خود را دارد، از ساختار و شبکه گرفته تا مزایای ویژه و طیف گسترده‌ای از فرصت‌های یادگیری. در اینجا چهار دلیل برای انتخاب شغل شرکتی بالاتر از شغل استارت‌آپی ذکر شده است:

۱- برنامه‌های آموزشی ساختاریافته

در دنیای شرکتی می‌توانید روی یک چیز حساب کنید: شرکت‌های بزرگ برنامه‌های آموزشی را در زمینه‌ی فناوری، منابع انسانی، مالکیت معنوی، فرایندهای کسب‌وکار و زمینه‌های تخصصی صنعتشان سازماندهی کرده‌اند.

این بدان معنی است که می‌توانید مدرک MBA‌تان را که تازه گرفته‌اید، بردارید و تقریبا بلافاصله از آن در کسب‌وکاری بزرگ استفاده کنید. شرکتی را پیدا کنید که می‌خواهد شما را زیر پروبال خود بگیرد و بگذارید به شما آموزش دهد تا اوج بگیرید.

۲- شبکه‌ی حرفه‌ای بزرگ

وقتی که وارد ماجرا شدید، دیگر در آن هستید- و به هزاران نفر از مردم در سراسر جهان دسترسی دارید.

هرگز نمی‌دانید که با چه کسی و چه زمانی کار می‌کنید- و اینکه چه زمان ممکن است این افراد را دوباره ملاقات کنید.

کار کردن در شرکتی بزرگ درهمان ابتدا سبب می‌شود که شبکه‌تان را فوری و به‌طور وسیعی رشد دهید. وقتی کار خوبی انجام دهید، از شما تقدیر خواهد شد- و احتمالا هر جا که بروید، دیگران می‌دانند که برای چه کسی کار کرده‌اید.

کار در شرکت را نکته‌ی خوبی بدانید و بر آن سرمایه‌گذاری کنید.

۳- مزایای ویژه‌ی عالی

شرکت‌های بزرگ به جز حقوق، اغلب دارای امکانات فراوانی هستند مانند ناهار، سالن‌های ورزشی و جلسات آموزشی، که اغلب در مکان‌های سرگرم‌کننده برگزار می‌شود.

استارت‌آپ‌ها معمولا این مزایای ویژه را ندارند، زیرا اغلب با بودجه‌های کمی شروع به‌کار می‌کنند.

شرکتی بزرگ و معتبر با بودجه‌‌ی مناسب و معقول می‌تواند علاوه بر بعضی مزایای جالب ویژه، حقوق خوبی نیز پرداخت کند.

۴- سیاست کسب‌وکار

این سیاست‌ها را زودتر از چشم‌برهم‌زدنی یاد می‌گیرید. بهتر است آنها را در ابتدا‌ی حرفه‌ی خود یاد بگیرید تا به بعد موکولش کنید.

موضوع این نیست که چه کسانی را می‌شناسید و تا چه حد اطلاعات دارید. موضوع این است که بتوانید از دانسته‌های خود به‌نفع خودتان و دیگران استفاده کنید.

یاد خواهید گرفت که چگونه مذاکره کنید، چطور چانه بزنید و چگونه ارتباط‌سازی کنید. همچنین یاد می‌گیرید چگونه بی‌آنکه حس‌بدی ایجاد کنید، برجسته به‌نظر برسید. تمام این موارد مهارت‌های بسیار مفیدی هستند.

استارت‌آپ

اگر آماده‌اید تا مستقیما با مشکلات دست‌وپنجه نرم کنید، استارت‌آپ‌ها فرصت‌های بسیاری در اختیارتان می‌گذارند. چهار مزیت مشغول شدن در استارت‌آپ در اینجا آمده است:

۱- بسیار می‌آموزید

در استارت‌آپ، به سرعت در کارتان موفق می‌شوید و همه چیز را یکباره یاد می‌گیرید. با انبوه مسئولیت‌ها (به مورد دوم نگاه کنید)، روی تمام موضوعات کار می‌کنید. این بدان معنی است که بسیار پیش خواهد آمد که خارج از شرح شغلی خود کار کنید و نه فقط یادگیری زیادی خواهید داشت، بلکه با سرعت بالایی نیز می‌آموزید.

این یعنی چه؟ درباره‌ی انواع مشکلات و نحوه‌ی اجتناب از آنها می‌آموزید- و یاد می‌گیرید که چگونه در کمترین زمان تصمیمات هوشمندانه اتخاذ کنید.

شما در استارت‌آپ به طور مداوم مشکلات- بزرگ و کوچک- را حل می‌کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، در حل مشکلات بهتر عمل می‌کنید.

۲- مسئولیت‌های بیشتر

وقتی در استارت‌آپ کار می‌کنید، احتمالا در بخش خودتان یا قسمت بسیار کوچکی هستید. این به چه معناست؟ یعنی فرصت‌های بسیاری برای رشد وجود دارد.

مجموعه مهارت‌های اصلی خود را به کار می‌گیرید و آنها را- به صورت امیدوارانه به‌طور سریع و کارآمد- در سراسر شرکت اعمال می‌کنید.

اگر این کار را به‌خوبی انجام دهید، آن‌گاه بخش خود را ایجاد می‌کنید.

۳- مرکز نوآوری

افرادی که کسب‌وکار خود را شروع می‌کنند، محرک و اشتیاق دارند. آنها همچنین برای اینکه چگونه می‌خواهند مشکلات را حل کنند، دیدگاه خود را دارند.

شما ممکن است در شغل شرکتی بلافاصله به این مرحله نرسید، اما در استارت‌آپ این دیدگاه را خواهید داشت. چرا؟ کارآفرینان به‌طور مداوم برای حل بهتر و کارآمدتر مشکلات انگیزه دارند. این میل، نوآوری را به وجود می‌آورد. انگیزه‌ی حل مشکلات احتمالا به شما الهام می‌دهد که بخواهید بهتر عمل کنید.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 
۴- فضای آرام

استارت‌آپ‌ها عموما از مشاغل شرکتی جو راحت‌تری دارند. آداب پوشش نسبتا کم است و همه چشم‌اندازی یکسان دارند. احتمالا امکان بیشتری برای کار کردن از خانه نیز وجود دارد.

گول نخورید. احتمالا در استارت‌آپ ساعات بیشتری را نسبت به مشاغل شرکتی کار می‌کنید. زیبایی این کار آن است که می‌توانید مشخص کنید چه ساعاتی کار می‌کنید.

منبع مقاله:

mbastudies

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *