دی, 1397 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

تأثیر روانشناسانه‌ی رنگ‌ها در طراحی داخلی

رنگ‌ها در زندگی واقعی وجود ندارند. آنچه می‌بینیم تنها تاثیر امواج الکترومغناطیسی است که توسط مغز و چشم ما ثبت می‌شود. با این حال رنگ­‌ها نقش بسیار مهمی دارند و تصور زندگی بدون آن­ها ساده نیست.

رنگ­‌ها احساسات و حالت‌­های متفاوتی ایجاد می­‌کنند و به همین خاطر طراحان و خانه­‌داران باید برای ایجاد حس و حالی مناسب در یک فضا، آگاهانه از آن استفاده کنند. در این راهنما، تأثیر روانشناسانه­‌ی رنگ­‌ها بر ذهن انسان و نیز نکاتی در کاربرد رنگ­ از منظرِ طراحی داخلی را مطالعه خواهیم کرد.

درک تأثیر روانشناسانه­‌ی رنگ در خانه

رنگ، عنصر نور است. رنگ‌­های مختلف از طریق برقراری ارتباط با احساسات گوناگون مانند هیجان، اشتیاق، آرامش و رازآلودگی، حالاتِ متفاوتی در خانه­‌ی شما به وجود می‌­آورند.

 با درک تئوریِ رنگ در طراحی داخلی می­‌توانید درست حالتی را که می‌­خواهید به وجود آورید. مهم است بدانید تأثیر هر رنگ بر انسان­‌های مختلف، متفاوت است. معیارهای بسیاری از جمله سن، نژاد، فرهنگ، و نیز تجربه­‌ی زندگی می­‌توانند در این مسئله دخیل باشند. با این حال، انسان­‌ها همواره به رنگ –هر چه که باشد- واکنش نشان می‌­دهند.

به طور کل رنگ‌­های زیر تأثیرات روانشناسانه‌­ای که در ادامه خواهید دید در خانه دارند:

۱- تأثیرات روانشناسانه­‌ی رنگ قرمز در خانه

قرمز رنگ آتش، اشتیاق، خطر و قدرت است. این رنگِ جسور، برانگیزنده و هیجان‌­آور است. این رنگ می‌­تواند گرم و دعوت­‌کننده باشد، و نیز باعث شود احساس پرانرژی بودن کنید. از به کار بردن بیش از حد قرمز در خانه اجتناب کنید، چرا که می­‌تواند تحریک‌­پذیری شما را افزایش دهد.

۲- تأثیرات روانشناسانه­‌ی رنگ نارنجی

افرادی که رنگ قرمز را دوست دارند اما تمایلی به تأثیراتِ پر­تلاطم آن ندارند، می­توانند با خیالی آسوده نارنجی را جایگزین آن کنند. این رنگ شاد و پر انرژی برای اتاق کودک، اتاق غذاخوری، محیط اداری، و حتی اتاق نشیمن مناسب است. این رنگ مظهر شجاعت و مهمان­‌نوازی است و علاوه بر این باعث می شود احساس انرژی، ماجراجویی و صمیمیت کنید.

۳- تأثیرات روانشناسانه­‌ی رنگ زرد

بر اساس روانشناسی رنگ در طراحی داخلی، رنگ زرد، رنگِ گرما، آگاهی، کامیابی، همدلی و حتی ترس است. فضای زرد رنگ، به نظر شاد، صمیمی و دلباز می‌­آید. از به کار بردن آن به مقدار زیاد بپرهیزید، چراکه می‌­تواند بیش از اندازه محرّک باشد.

۴- تأثیرات روانشناسانه‌­ی رنگ آبی

از منظر طراحی داخلی آبی رنگی بسیار مهم است و عمیقاً بر ذهن انسان تأثیر می­گذارد. این­که چرا آبی رنگ مناسب اتاق خواب است، دلیلی دارد. این رنگ الهام­‌بخشِ احساس آرامش و صلح است و می‌­تواند بسیار تسکین دهنده باشد. در حمام می­تواند برای ایجاد حس آسودگی مشابه در اسپا به کار رود. بهترین نتیجه وقتی حاصل می‌­گردد که با طیف‌­هایی روشن تر ادغام شود. استفاده­‌ی بیش از حد آبی می تواند افسرده‌­کننده باشد، پس آن را هوشمندانه به کار ببرید.

۵- تأثیرات روانشناسانه‌­ی رنگ سبز

همان­‌طور که همه خوب می‌­دانیم، سبز رنگِ طبیعت است. به­‌علاوه مظهر امید، بختِ خوش، و فراوانی است. سبز رنگی خنک و صمیمی است که به خوبی با رنگ‌­های دیگر ترکیب می‌­شود. هم‌­نشینیِ این رنگ با رنگ سفید عالی است و می­‌تواند در اتاق نشیمن، اتاق خواب و محیط اداری به کار رود.

۶- تأثیرات روانشناسانه‌­ی رنگ بنفش

ترکیب بنفش با رنگ­‌های دیگر بسیار خوب است. می‌­توانید آن را با رنگ­‌هایی گران­‌مایه مثل سبز زمردی، یا حتی طیف‌­های روشن و مکمل مثل بژ، زرد یا صورتی کودکانه جفت کنید. بنفش، رنگی ایده‌­آل برای اتاق دخترهاست. تأثیرات روانشناسانه‌­ی این رنگ در خانه باعث می‌­شود تا فضا باوقار و دراماتیک به نظر رسد. هر چه باشد بنفش رنگ سلطنتی است.

۷- تأثیرات روانشناسانه‌­ی رنگ سیاه

سیاه یادآور بدکاری، سوگواری و مرگ است. با این حال رنگ فضیلت نیز هست. سیاه در تئوری طراحی داخلی، همواره به مقدار کم و همراه با رنگ­‌های متضاد یا مکمل به کار می‌­رود. اگر این رنگ به درستی استفاده شود، می‌­تواند ظرافتی عمیق و همیشگی به فضا ببخشد. از کاربرد آن به مقدار زیاد بپرهیزید، چرا که می­‌تواند سرکوب‌گر باشد.

۸- تأثیر روانشناسانه‌­ی رنگ سفید

این رنگِ تازه و صلح‌­آمیز به طور گسترده در طراحی داخلی و آن­جا که نیاز به القای حس جوانی، ایمان و بی گناهی­ست استفاده می‌­شود. سفید کمک می‌کند فضای کوچک­تر بزرگ به نظر برسند. به علاوه می­‌تواند فضا را سرزنده‌­تر، تازه‌­تر و خوانا­تر نشان دهد.

انتخاب رنگ­‌های طراحی داخلی بر اساس تأثیراتِ روانشناسانه‌­ی آن­ها

بدیهی است که افراد با رنگ‌­هایی که بازتاب شخصیت آن­هاست احساس راحتی بیشتری دارند. برای مثال، ممکن است فردی جسور و پرشور در فضایی قرمز یا نارنجی رنگ، شادتر باشد. اما فردی خجالتی احتمالاً در اتاقی قرمز راحت نباشد و شاید در فضایی با طیف‌­هایی از آبی ملایم یا سبز روشن احساس راحتی بیشتری کند.

بهترین کاری که طراحان داخلی می‌­توانند هنگام انتخاب رنگ برای خانه­‌ی کارفرما انجام دهند، این است که رنگ‌­های موردعلاقه ی آنان را در فضاهای شخصی و اتاق خواب به کار برند و رنگ‌­های دیگر را که تا حد امکان برای همه‌­ی اعضای خانه مطلوب باشد، برای فضاهای مشترک نظیر اتاق نشیمن، و آشپزخانه انتخاب کنند. هیچ انتخاب واحدی برای همه­‌ی افراد رضایت­‌بخش نخواهد بود اما بهتر است رنگ­‌هایی به کار روند که با مقصود همه­‌ی افراد خانه هماهنگ باشد.

منبع مقاله:

color-meanings

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *