دی, 1397 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

۱۰ اصل تئوریِ رنگ که هر کسی باید بداند- بخش اول

اغلب ما طراحی داخلی را به عنوان یک حرفه دنبال نمی‌­کنیم و اشکالی هم ندارد. چه طراحی داخلی را به چشم یک سرگرمی لذت­‌بخش نگاه کنید، چه آن را دردسری ضروری بدانید که ظاهری قابل قبول برای خانه‌­تان رقم می­‌زند، گاه سخت می­‌توان زبان این پیشه را فهمید. با این حال، چند وقت یکبار کلمه­‌ی «رنگ­‌های درجه سه» به گوشتان می‌­خورد؟

هدف ما این است که این مقالات برای همه قابل استفاده باشند –حتی افرادی که در این زمینه تحصیلات مرتبط ندارند. لذا در این مقاله به اصول اولیه باز می­‌گردیم و به سوی چند اصل بسیار ابتدایی گام بر­می‌­داریم. در ادامه اصولی از تئوری رنگ بیان خواهیم کرد که هر مشتاق طراحی باید بداند.

لینک این مقاله را پس از مطالعه جایی نگهداری کنید تا دسترسی به آن آسان باشد. دفعه­‌ی بعد که در انتخاب رنگ مناسب مردّد باشید، به کارتان خواهد آمد.

۱- چطور از چرخه‌­ی رنگ استفاده کنیم

احتمالاً چرخه‌­ی رنگ مثل مبحث مثلثات در ریاضی یکی از آن چیزهایی باشد که در کودکی به شما آموزش داده شده و شما همچنان از آن سر در نمی‌آورید. به هر حال شاید برای آن­که واقعاً رنگ­‌ها را بشناسید، باید ابهامات خود را در این دانش را برطرف کنید.

به زبان ساده، چرخه‌­ی رنگ نمایشی بصری از هم­نشینی صحیح رنگ­‌ها در کنارِ یکدیگر است. با این نمودار می‌­توان تمام انتخاب­‌های مبتنی بر حدس و گمان را کنار گذاشت. بیشتر نسخه­‌های آن از ۱۲ رنگ تشکیل شده‌­اند. با این حال می‌­توان چرخه­‌ی رنگ را تا تعداد نامحدودی از طیف‌­ها گسترش داد.

اگر تا­کنون ترتیب رنگ­‌ها را در این چرخه به خاطر نسپرده‌­اید، نگران نباشید. راه‌­های زیادی وجود دارد تا در دنیای دیجیتال به آن دسترسی یابید. پالِتون وبسایتی­ است که به شما اجازه می‌­دهد چرخه‌­ی رنگ خود را به راحتی در نمایشگر کامپیوترتان بسازید. وبسایت کالِر شِمِر نیز همین امکانات را در اپلیکیشن­‌های مخصوص آیفون ارائه می‌­دهد.

۲- رنگ‌­های اصلی کدام‌­اند؟

به احتمال قوی بعضی از شما بعد از خواندن پاراگراف پیشین از خودتان پرسیدید: ” ۱۲؟ چطور ۱۲ رنگ در چرخه وجود دارد؟ در رنگین کمان فقط ۷ رنگ داریم.” درست است، اما به ما اعتماد کنید. حداقل ۱۲ رنگ در هر چرخه رنگ وجود دارد. این تقسیم‌­بندی به شکل زیر است:

  • رنگ­‌های اصلی (یا اولیه): قرمز، آبی و زرد. که از ترکیب رنگ دیگری به وجود نمی‌­آیند.
  • رنگ‌­های فرعی (یا ثانویه) : نارنجی، بنفش و سبز. که از ترکیب رنگ‌­های اصلی به دست می­‌آیند.
  • رنگ­‌های ترکیبی (یا درجه سه): شش رنگ که از ترکیب رنگ‌­های اصلی با رنگ­‌های فرعی به دست می­‌آیند.

اگر هنگام طراحی فضایی رنگارنگ نمی‌­دانید از کجا آغاز کنید، معمولاً یکی از این ۱۲ رنگ نقطه‌­ی شروع خوبی است. با انتخاب یکی از این ۱۲ رنگ گزینه‌هایتان را محدود کنید، تا در نهایت به دقیق‌­ترین رنگی که مورد علاقه‌­ی شماست دست یابید.

۳- تغییر رنگ‌­ها به وسیله­‌ی ترکیب با رنگ‌­های خنثی

به محض این­که یکی از رنگ­‌های پایه را انتخاب کنید، ایجاد نسخه­‌های متفاوت بسیاری از همان خانواده آسان است. کافی­ است برای روشن­‌تر یا تیره‌­تر کردن آن، رنگ منتخب خود را با یک رنگِ خنثی ترکیب کنید. در مبحث طراحی داخلی، به محصول این ترکیب رنگ‌­های ته‌­رنگ، سایه، و تُن می‌­گویند.

  • ته­‌رنگ: روشن کردنِ یک رنگ با اضافه نمودن رنگ سفید به آن.
  • سایه: تیره کردن یک رنگ با اضافه نمودن سیاه به آن.
  • تُن: تیره کردن جزئیِ یک رنگ با اضافه کردن طوسی به آن.

بسیاری از هنرمندان پیشنهاد می‌­کنند رنگ­ پایه را آنقدر با طیف‌­های خنثی ترکیب کنید تا رنگی به شدت تأثیرگذار حاصل شود. با این حال، اگر به تجهیزات رنگی دسترسی ندارید، به فروشگاه تجهیزات ساختمانی بروید و در چند کاتالوگِ رنگ، نمونه طیف­‌های ته­‌رنگ و سایه را مشاهده کنید.

۴- دانستنِ دمایِ رنگ

شاید شنیده باشید رنگ‌­ها دما دارند. ممکن است دوست شما در حالی­که رنگی سرد را برای اتاق خوابش انتخاب کرده است، فضای غذاخوری را با تُناژ گرم طراحی کند. بعلاوه دمای هر رنگ نشان می‌­دهد آن رنگ کجای چرخه قرار می‌­گیرد.

رنگ­‌های قرمز، نارنجی، و زرد به عنوان رنگ‌­های گرم شناخته می‌­شوند. این رنگ ها معمولاً پر انرژی‌­اند و به نظر می‌رسد حس زندگی و صمیمیت به یک فضا می­‌دهند. در مقابل، آبی، بنفش و بیشترِ سبزها، رنگ­‌هایی سردند. این رنگ­‌ها برای آرام کردنِ یک فضا و آوردن حس آرامش به آن استفاده می‌­شوند.

هنگام انتخاب دمای یک فضا، بهتر است اندازه­‌ی آن را نیز در نظر بگیرید. استفاده از رنگی گرم در فضایی کوچک، می‌­تواند آن را کمی تنگ و بسته نشان دهد. در حالی که استفاده از رنگ­های سرد در فضایی بزرگ، آن را خلوت تر نشان می­‌دهد.

5- پالت رنگ­‌های مکمل

رنگ­‌های مکمل ساده‌­ترین­ انتخاب برای پالت رتگی­ شما در طراحی به شمار می‌­روند. در این پالت دو رنگی که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار گرفته‌­اند، انتخاب می‌­شوند. معمولاً یکی از آنها به عنوان رنگ غالب و دیگری به عنوان رنگ تأکیدی انتخاب می‌­شود. یعنی ترکیب‌­هایی مثلِ قرمز و سبز؛ آبی و نارنجی؛ و زرد و بنفش.

در این پالت، تقابل بسیار زیاد است. یعنی بهتر است به میزانِ کم و فقط زمانی استفاده شوند که می‌­خواهید توجه را به سمت عنصری خاص ببرید. می‌توانید از این تکنیک برای جذاب کردنِ یک فضای آرایش یا آوردن انرژی به دفتر کارِ خانگی استفاده کنید.

اگر از پالت رنگ­‌های مکمل استفاده می­‌کنید، باید مقدارِ زیادی رنگ خنثی به کار ببرید. رنگ­‌های خنثی فضایی برای استراحتِ چشمِ بیننده فراهم می­‌کنند و مانع از گیج شدن او در فضا می‌­شوند.

منبع مقاله:

freshome

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *