بهمن, 1397 بدون نظر دپارتمان ارزیابی و توسعه, مقاله ارزیابی و توسعه, موسسه معنا

مهارت‌های رهبری خود را با استفاده از این فعالیت‌های خودآگاهی بهبود بخشید

هیچ‌‌کس کامل نیست… پذیرفتن این نکته برای همه تقریبا آسان است. پس چرا بعضی از رهبران به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی هیچ خطایی ندارند؟ برخی رهبران ممکن است سعی در حفظ شهرت خود داشته باشند- ممکن است فکر کنند که پذیرفتن اشتباهات و ضعف‌ها باعث از دست رفتن احترامشان می‌شود. برخی دیگر ممکن است صرفاً فاقد خودآگاهی باشند. چگونه کسی می‌تواند خطایی را قبول کند، وقتی حتی نمی‌داند خطایی انجام داده است؟ کار کردن با چنین فردی می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد، به خصوص اگر آن فرد سرپرست شما باشد. داشتن حس قوی خودآگاهی برای کارکنان در تمام سطوح چارت سازمانی مناسب است، اما برای رهبران بیش از هر کس مهم‌ است. نکات زیر می‌تواند برای کسی که به دنبال افزایش حس خودآگاهی است، مفید باشد.

در تامل صادقانه شرکت کنید

تفکر درباره‌ی کمبودهای‌تان خوشایند نیست، بنابراین از یک کار ساده‌تر شروع کنید- نقاط قوت خود را در نظر بگیرید. فکر می‌کنید واقعا در چه زمینه‌ای خوب هستید؟ چه چیزی برایتان طبیعی است؟ از انجام چه کاری لذت می‌برید؟ دانستن نقاط قوتتان به اندازه شناخت ضعف‌هایتان مهم است.

سپس در مورد حوزه‌هایی که ممکن است مشکل داشته باشید، فکر کنید. در چه زمینه‌ای چندان خوب نیستید؟ اگر مطمئن نیستید، در مورد وظایفی فکر کنید که به نظر می‌رسد مدتی طولانی‌تر از آنچه باید در فهرست کارهایتان قرار دارند- چرا آنها را کنار گذاشته‌اید؟ آیا به این خاطر است که انجامشان برایتان دشوار است؟ چرا فکر می‌کنید چنین است؟ فکر کردن درباره‌ی وظایف یا تکالیفی که باعث ناراحتی‌تان می‌شود، ممکن است به شما کمک کند نقاط ضعفی را پیدا کنید که اگر برطرف شوند منجر به بهبودی‌تان می‌شوند.

از فرآیند ساختاریافته یا رسمی استفاده کنید تا چیزهای بیشتری در مورد خودتان کشف کنید.

با تکمیل ارزیابی عینی، سوگیری شخصی خود را از این تصویر برگیرید. اطمینان حاصل کنید که این ارزیابی براساس تحقیقات علمی تهیه شده و حوزه‌هایی را می‌سنجد که برای نقش و شغل فعلیتان مهم است. از دریافت بازخورد دقیق در مورد نتایج خود مطمئن شوید. ارزیابی را درست و صادقانه انجام دهید. اگر چیزی در نتایج‌تان شما را شگفت‌زده کرد، حتماً جزئیات آن را مورد بررسی قرار دهید. سعی کنید به موقعیت‌هایی فکر کنید که شبیه به نتایجی بوده‌اند که تحقیق نشان داده. اگر نمی‌توانید به هیچ مثال و موقعیتی به‌خاطر بیاورید، نظر سرپرست خود را بپرسید. این روشی عالی برای کشف نقاط کور است.

اطلاعاتی را از طریق نظرسنجی ۳۶۰ درجه از همکاران خود جمع‌آوری کنید. از گزارش‌های مستقیم، همکاران و سرپرستتان برای ارائه بازخورد در مورد آنچه دوست دارید تغییر دهید، استفاده کنید. مطمئن شوید که این فرایند به بررسی عملکرد، افزایش حقوق و غیره مربوط نیست.

به وضوح موضوع را با همکاران خود در میان بگذارید که این کار را انجام می‌دهید تا خودآگاهی کسب کنید و بتوانید کارآمدی خود را در نقش و وظایف خود افزایش دهید. سعی کنید تا جای ممکن در مورد کاری که می‌کنید توضیح دهید تا هرچه بیشتر بازخورد دریافت کنید- دریافت بازخوردهایی صادقانه و دقیق نه تنها به پرورش شما کمک می‌کند، بلکه شما را به رئیسی بهتر، همکاری بهتر و در کل انسانی بهتری تبدیل می‌کند. این به نفع همه است که در این روند مشارکت کنند.

 در نظر بگیرید که نقاط قوت و ضعف شما چطور بر دیگران تاثیر می‌گذارد.

هنگامی که مدیریت خوبی بر نقاط قوت و زمینه‌های بهبود خود دارید، تاثیر بسیار زیادی بر همکاران خود خواهید داشت. آیا همکاری دارید که در حوزه‌هایی که شما ضعیف هستید، قوی باشد؟ از آنها استفاده کنید و از موفقیت آنها یاد بگیرید. اگر نقطه قوتی دارید که در حال حاضر استفاده نمی‌شود، با سرپرست خود درباره‌ی فرصت‌هایی که به شما امکان می‌دهد از این مهارت استفاده کنید، صحبت کنید. قبل از اینکه وظیفه‌ جدید بر عهده بگیرید، ببینید که آیا برای مجموعه خاصی از نقاط قوتتان مناسب است یا خیر.

اگر این طور نیست، ببینید آیا می‌توانید با کسی کار کنید که نقاط قوت او نقاط ضعف شما را می‌پوشاند. توجه داشته باشید که کیفیت کار شما بر تیم و سازمانتان در کل تاثیر می‌گذارد. بنابراین بر این اساس برنامه‌ریزی کنید تا موفقیت خود را تضمین کنید.

اگر این طور نیست، ببینید آیا می‌توانید با کسی کار کنید که نقاط قوت او نقاط ضعف شما را می‌پوشاند. توجه داشته باشید که کیفیت کار شما بر تیم و سازمانتان در کل تاثیر می‌گذارد. بنابراین بر این اساس برنامه‌ریزی کنید تا موفقیت خود را تضمین کنید.

منبع مقاله:

selectinternational

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *