اردیبهشت, 1398 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

۱۵ ترفند طراحی برای آن که فضای کوچک نشیمن را بزرگتر نشان دهید

اگر اتاق نشیمن شما کوچک و به هم ریخته است، شاید وقت گذراندن در آن آخرین چیزی باشد که بخواهید انجام دهید! لااقل تا وقتی که چشمان خود را گول بزنید که این اتاق بزرگتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. این جادو نیست؛ بلکه طراحی هوشمندانه است. آماده باشید تا تمام این نکات را آویزه گوشتان کنید و به این وسیله نشیمن کوچک خود را به جزیره‌ای راحت و زیبا تبدیل کنید.

۱- بگذارید نور به داخل سرازیر شود

اگر اتاق نشیمن شما در معرض نور طبیعی فراوانی است، آن را با پرده های تیره رنگ مسدود نکنید. اجازه دهید نور طبیعی به داخل سرازیر شود تا به فضا حس دلبازی و گشودگی دهد. حتی اگر به پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی فراوان دسترسی ندارید، از پرده های روشن‌تر استفاده کنید تا نور فضا را به حداکثر برسانید.

۲- با مقیاس‌ها بازی کنید

از اینکه عنصری بزرگ را در فضایی کوچک قرار دهید، نترسید. چندین شیء کوچک در فضایی کوچک می تواند اتاق را به هم ریخته نشان دهد، پس چند شیء بزرگتر انتخاب کنید که یکی از آنها عنصری چشمگیر از سبک طراحی تان باشد و چند تای دیگر اسباب راحتی‌تان را فراهم کنند. من در نشیمنی که در تصویر می‌بینید، عاشق آن لوستر چشمگیر و فاخر ام که حسی متضاد و فریبنده ایجاد می‌کند.

۳- از مزیت سقف بلند بهره‌مند شوید

حتی اگر به لحاظ متراژ اتاق و سطوح افقی در مضیقه هستید، می‌توانید به وسیله سقفی بلند تا حد زیادی با این مسئله مقابله کنید. برای بهره‌مندی از این فضای عمودی، بر پنجره‌های قدّی با پرده‌هایی بلند و نیز کاغذدیواری‌های زیبا متمرکز شوید. پرده‌هایی که به خوبی از بالای پنجره آویزان باشند نیز اتاقی کوچک را دلباز و مرتفع نشان می‌دهند. طراحی پرده ساده باشد، اما پارچه یبیشتری استفاده کنید تا چین خوردگی بیشتری داشته باشید.

۴- از مزیت سقف بلند بهره‌مند شوید

انتخاب فرشی بزرگتر –حتی با نقشی چشمگیر و برجسته- ترفندی است که اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد. فرش‌های بزرگ برعکس فرش‌های کوچکتر، کف اتاق را به لحاظ بصری چند تکه نشان نمی‌دهند. این کار کمک می‌کند کل مساحت فضا را به نمایش بگذارید، و قطعه‌ای بزرگ برای طراحی سایر عناصر اتاق در اختیارتان می‌گذارد. قرارگیری مبلمان در گوشه (یا به شکل L) به شما کمک می‌کند نسبت به یک مبل سنتی دراز فضایی کمتر اشغال کنید.

۵- فضا را دنج و راحت نگه دارید

گاه تکیه بر کوچکی یک فضا می‌تواند همان چیزی باشد که حقیقتاً به آن حس دنجی و دعوت‌کنندگی می‌دهد. مبل‌ها را نزدیک به هم و صمیمی قرار دهید، و فرشی مخملی و نرم انتخاب کنید.

۶- دیوارها را سفید کنید

دیوارها و کف را سفید نگه دارید تا روشنی بیشتری به فضا ببخشید. آثار هنری بزرگ بر روی دیوار چشمگیر خواهند بود و با این وجود کوچکترین شلوغ‌کاری‌ای ایجاد نمی‌کنند. با این کار می‌توانید تعدادی وسیله رنگی در نقطه کانونی اتاق قرار دهید، این باعث می‌شود حس نکنید دیوارها به هم نزدیک‌اند و شما را محصور کرده‌اند.

۷- از پاف‌ها (یا نیمکت‌های کوچک پارچه‌ای) استفاده کنید

به جای میزهای جلومبلی سنتی از پاف‌ها استفاده کنید، تا از فضا بیشترین استفاده را ببرید (چرا که اتاق نشیمن در خانه‌های کوچک اغلب دو سه کاربری دارد، به ویژه وقتی که مهمان دارید). می‌توانید یک سینی روی آن‌ها قرار دهید و گل ها و کتاب‌هایتان را روی آن بگذارید، و یا به عنوان یک صندلی اضافه از آن استفاده کنید.

۸- با صندلی‌های کم ارتفاع خلاقیت به خرج دهید

مبل یا صندلی کم ارتفاع، بلندی سقف را بیشتر نشان می‌دهد. بازی با تناسبات و مقیاس نیز به این مسئله کمک خواهند کرد، مثل (در تصویر) قرار دادن یک میز پذیرایی کوچک و کم ارتفاع، در کنار این صندلی استراحت. کافی است چند کوسن اضافه کنید تا آن را برای استراحت راحت‌تر کنید.

۹- در انتخاب میز جلومبلی تجدید نظر کنید

به جای یک میز جلومبلی بزرگ، از دو میز کوچک استفاده کنید. آن‌ها برای جریان رفت و آمد بهتراند و به راحتی به هر جایی که شاید نیاز باشد منتقل می‌شوند.

۱۰- از پالت رنگ‌های محدود و نزدیک به هم استفاده کنید

همانطور که تا به حال چندین بار گفته‌ایم، فضای کوچک به این معنی نیست که نمی‌توانید رنگی جذاب برای سقف انتخاب کنید. پس اگر دوست دارید از رنگ‌های پاستلی زیبا یا رنگ‌های زنده و درخشان استفاده کنید اما می‌خواهید مطمئن شوید که فضایتان کوچک و شلخته به نظر نرسد، راهکار آن این است که از رنگ‌های محدود و نزدیک به هم استفاده کنید.

۱۱- چند کاربری به فضا بدهید

وقتی فضا کم است، تنها انتخاب این است که خلاقیت به خرج دهید و چیزها را با چند منظور متفاوت به کار ببرید. برای مثال، اگر اتاق‌هایی جداگانه برای اختصاص دادن به فضای نشیمن، اتاق خانواده و هوم-آفیس (دفترکار خانگی) ندارید، همه را در یک فضا ادغام کنید. در تصویر فوق همنشینیِ فضای نشیمن و هوم-آفیس ثابت می‌کند چیدمان و مبلمان درست می‌توانند -فارغ از اینکه اتاق چه اندازه و شکلی دارد- عالی به نظر برسند.

۱۲- رنگی تیره انتخاب کنید

دیوارهای تیره رنگ و صیقلی، پس زمینه‌ای پیچیده برای اثاثیه‌ای ساده و یکدست و حتی رنگارنگ و آیتم‌های چشمگیر ایجاد می‌کند. از کوچکی فضا به نفع خودتان استفاده کنید و آن را به شکل یک جعبه جواهرات درآورید! رنگ آمیزی سقف به همان رنگ دیوارها، می‌تواند حس صمیمیت و خلوت را دوچندان هم کند.

۱۳- اثاثیه را در فضا شناور کنید

بر این تمایل که بخواهید تمام اثاثیه را در امتداد دیوارها و به آن‌ها بچسبانید، غلبه کنید. اگر فضایی در پشت اثاثیه ایجاد کنید، اتاق را وسیع‌تر از آن چه که هست نشان می‌دهد.

۱۴- آثار هنری را فکرشده به نمایش بگذارید

از آثار هنری برای ایجاد خطای دید استفاده کنید و ارتفاع اتاق را بیشتر نشان دهید. شاید دیواری پر از آثار هنری (گالری وار) برای یک فضای کوچک بسیار شلوغ به نظر برسد، با این حال اگر چیدمان آنها تا سقف ادامه یابد، می‌تواند، فضا را بزرگتر نشان دهد.

۱۵- نورپردازی را هوشمندانه نصب کنید

از چراغی استفاده کنید که بتواند به دیوار متصل شود یا از سقف آویزان شود تا در فضای کف صرفه‌جویی شود. آباژورهای اهرم دار دیواری نیز سطح روی میز بغل مبلی را آزاد می‌کند.

منبع مقاله:

housebeautiful

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *