اردیبهشت, 1398 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

MBA چه تاثیری بر حرفه شما خواهد داشت؟

آرتی باسین یکی از مدیران روابط کارکنان انجمن MBA می‌گوید، دوره MBA، چه از نظر حرفه‌ای و چه شخصیتی تجربه‌ای متحول‌کننده است.

تحصیل در دوره MBA تعهدی مهم است که نیازمند نظم، زمان و پول زیادی است و می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اما اگر متعهد و مصمم باشید، تکمیل دوره MBA می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد.

MBA با تمرکز بر حوزه‌هایی همچون بازاریابی، عملیات، امور مالی و موضوعات تخصصی همچون کسب‌وکارهای پایدار و نوآوری، بینشی سطح بالا به تحلیل و استراتژی مدیریت می‌افزارد. البته که دوره MBA فوایدی بیش از این دارد: دوره MBA، چه از نظر حرفه‌ای و چه شخصیتی تجربه‌ای متحول‌کننده است.

بنابراین فارغ‌التحصیلان دوره MBA دقیقا می‌توانند انتظار چه دستاوردی را داشته باشند؟

چشم انداز شغلی

گذراندن دوره MBA، راهی عالی است تا به عنوان گزینه‌ای برای پیشرفت در شرکتتان، منحصربه‌فرد به نظر بیایید. نظرسنجی حقوق و مشاغل سال ۲۰۱۶ انجمن MBA از میان ۳۵۵/۳ فارغ‌التحصیل مشخص کرد که قبل از دوره MBA، ۱۵% پاسخ‎دهندگان دارای موقعیت‌های مدیریتی ارشد بوده‌اند اما یک چهارم پاسخ‌دهندگان (۲۵%) یک سال پس از تکمیل دوره MBA چنین موقعیتی به‌دست آورده بودند.

شواهد نشان می‌دهند که در طول زمان رکود بزرگ اقتصادی تمایل دانشجویان به ثبت نام در کالج بیشتر بود. در واقع، آنها دوست داشتند زمان خود را بیشتر در کالج سپری کنند. این مسئله خیلی جالب است، در واقع، از دهه ۱۹۶۰، بعد از هر رکود اقتصادی، تعداد دانشجویان کالج افزایش یافت. اتفافی که افتاد این است که در زمان رکود اقتصادی، فرصت هزینه کردن برای کالج، یا فرصت‌های شغلی که دانشجو در کالج از دست می‌دهد، بسیار کاهش می‌یابد. زمانی که یک دانشجو در کالج تحصیل می‌کند، به سختی می‌تواند شغل پیدا کند، شغل خود را حفظ کند و یا ترفیع بگیرد. بنابراین افرادی که در کالج ثبت نام نکرده‌اند، ثبت نام می‌کنند. افرادی که ترک تحصیل کرده‌اند، ثبت نام می‌کنند و افرادی که بین پیش‌دانشگاهی و دوره لیسانس خود فاصله انداخته‌اند، تصمیم می‌گیرند هر چه سریع‌تر لیسانس بگیرند.

انعطاف‌پذیری

اگر قصد دارید در شرکت فعلی‌تان بمانید یا برایتان مقدور نیست که به مدت یک سال از حقوق و درآمدتان صرف‌نظر کنید، بنابراین MBA همچنان گزینه‌ای عالی برای شما است. دوره‌های MBA‌ پاره وقت به شرکت‌کنندگانشان این امکان را می‌دهند همچنان به کار کردن در شغلی که دوست دارند یا برای دستیابی به آن سخت زحمت کشیده‌اند، ادامه دهند و در عین حال مهارت‌ها و دانششان را نیز توسعه دهند.

امکان دارد حتی کارفرمای شما هزینه MBA شما را بپردازد چرا که مهارت‌های ارزشمندی در این دوره‌ها تدریس می‌شود. اگر از خودتان تعهد نشان دهید، به نفع شرکتتان است که به شما آموزش دهد. ممکن است مجبور شوید برای مدت طولانی به سازمان خود متعهد شوید تا به این ترتیب برای آینده‌تان سرمایه‌گذاری کنید، بنابراین اگر از محیط کاری خود راضی هستید، از کارفرمای خود در این باره درخواست کنید.

مهارت‌های قابل انتقال

تحصیل MBA به شما این فرصت را می‌دهد که مهارت‌ها و دانشتان درباره صنعت خود را ارتقا دهید و منافعی برایتان به همراه خواهد داشت که تعیین‌کننده طول دوره حرفه‌ای‌تان خواهد شد. در طول دوره، مهارت‌ رهبری را توسعه داده و درباره استراتژی و تحلیل مدیریت عمیقا مطالعه خواهید کرد. این موارد، مهارت‌های حیاتی در تمامی حوزه‌های کسب‌وکار هستند و روی کارفرمایان آتی بسیار اثرگذارند.

این دوره به شما این فرصت را می‌دهد که روی مجموعه‌هایی از پروژه‌های تیمی کار کنید. حین این کارها، مهارت‌هایی در مدیریت افراد، کار تیمی، و مذاکره به‌دست خواهید آورد. همچنین ممکن است لازم باشد واحدهایی را بگذانید که شما را ملزم به سخنرانی عمومی خواهند کرد؛ همه رهبران خوب، به منظور حصول اطمینان از این‌که تصویری مطمئن، آگاه و آرام از خود نشان می‌دهند، مهارت‌های ارتباطی‌شان را توسعه می‌دهند.

شما این فرصت را خواهید داشت که درباره تمامی جنبه‌های کسب‌وکار و نه فقط حوزه‌هایی که در آن مشغول به کار هستید، بیاموزید. شما نقش دیگر افراد را درک خواهید کرد و این مساله در هدایت یک کسب‌وکار بسیار مهم است.

ممکن قصد داشته باشید کسب‌وکار خودتان را راه بیاندازید. مهارت‌های مذاکره و رهبری که حین دوره MBA رشد داده‌اید و همین‌طور روابط و دانشی که به‌دست آورده‌اید، شما را در موقعیتی عالی قرار خواهد داد.

افزایش حقوق و دستمزد

اگر به دنبال شغل و موقعیتی پردرآمد هستید، مدرک MBA مسیری مناسب برای شما خواهد بود. داده‌های انجمن MBA نشان می‌دهد که متوسط درآمد کسانی که از دانشکده‌های کسب‌وکاری که مورد تایید انجمن MBA هستند، فارغ‌التحصیل شده‌اند، سالانه برابر ۷۶۰/۶۹ پوند است. متوسط درآمد یک فارغ‌التحصیل MBA در بریتانیا حدود ۲۲۵/۸۶ پوند است.

شبکه‌سازی

حین دوره MBA، با بهترین افراد در حوزه کسب‌وکار از سراسر جهان ملاقات می‌کنید و روابطی با آن‌ها ایجاد خواهید کرد. آموزگاران و استادان شما دانش و تجربه‌شان را با شما در میان می‌گذارند و به طور مرتب سخنرانی‌ها یا مدرسان مهمانی از میان رهبران فکری صنعت به شما ارائه می‌شود.

افرادی که کنارشان به تحصیل مشغول هستید، ارتباطات شبکه‌سازی فوق‌العاده‌ای هستند. این افراد طی دوره‌تان می‌توانند همچون هیئت مشاوری عمل کنند چرا که در حال تجربه همان چیزهایی هستند که شما نیز تجربه می‌کنید. پس از دوره به احتمال زیاد این افراد در حوزه خودشان بسیار موفق خواهند بود بنابراین رابط‌های مفیدی حین دوره حرفه‌ای‌تان خواهند بود.

دوره‌های مرتبط:

شرکت در همایش رایگان MBA 

تحصیل در دوره MBA تایید شده توسط انجمن MBA، بستری عالی از شبکه‌سازی در بالاترین سطح در اختیار شما قرار می‌دهد. شما بخشی از یک گروه متنوع و مجرب از افراد حرفه‌ای خواهید بود که در کنار افرادی که با دقت گزینش شده‌اند به تحصیل می‌پردازید، در حالی‌که از ارتباطات با کیفیتی با فارغ‌التحصیلان بهترین دانشکده‌های کسب‌وکار دنیا بهره‌مند می‌شوید. برخی از دانشجویان هم‌دوره‌ای‌تان احتمالا تبدیل به دوستانی همیشگی‌تان خواهند شد. انجمن MBA دارای شبکه‌ای از اعضای تشکیل شده از ۵۰۰/۱۸ دانشجو و فارغ‌التحصیل MBA از صد کشور است که از طریق انجمن آنلاین یا رویدادهای اجتماعی سراسر جهان، دائما با یکدیگر در ارتباط هستند تا به این ترتیب به نوآوری و همکار بپردازند.

پس از دوره MBA‌تان

گذارندن دوره MBA، برای فردی مستعد، بلندپرواز و سخت‌کوش، که باور دارد برای مدیریت ارشد فرد مناسبی است، یک سرمایه‌گذاری مطمئن است. تحصیل در یک دوره MBA، به شما کمک خواهد کرد که پله‌های ترقی حرفه‌ای‌تان را یکی پس از دیگری طی کنید، شبکه‌های جدید از ارتباطات و فرصت‌های جدیدی بسازید که پیش از این مد نظر نداشته‌اید. اگرچه شرکت در این دوره نوعی تعهد شایان توجه است، اگر می‌دانید از آن دست افرادی هستید که می‌توانند از عهده چالش‌ در دست داشتن یک موقعیت رهبری بر بیایید، و آمادگی یادگیری و توسعه مهارت‌های جدید حین دوره حرفه‌ای‌تان را دارید، MBA احتمالا بهترین مسیر شغلی برای شما است.

انجمن MBA اینجا است تا از طریق ارائه دوره‌های تحقیقاتی و پشتیبانی حین تحصیلتان، و از طریق به اشتراک گذاشتن دانش، شبکه‌سازی و رویدادهای آموزشی پس از تحصیلتان، در کل مسیر MBA شما، همراهی‌تان کند.

به عنوان یکی از اعضای انجمن MBA، به مرکز توسعه شغلی، که دارای ابزار یادگیری الکترونیکی و راهنمایی‌هایی جهت کمک به شما در فرصت‌های شغلی و نامزدی‌تان برای مراحل بعدی است، دسترسی خواهید داشت. همچنین، مرکز توسعه شغلی به عنوان درگاه مشاغل MBA، روزانه با مشاغل مرتبطی که به شما در بهره بردن از مدرکتان کمک خواهد کرد، به روز رسانی می‌شود.

می‌توانید برای دریافت خبرنامه‌ها و به روزرسانی‌هایی درباره فعالیت‌های ما، از جمله رویدادهای آموزشی بین‌المللی، ثبت نام نمایید. کل شبکه جهانی دانشجویان و فارغ التحصیلان MBA ما در دسترس شما خواهد بود، و به شما در ایجاد ارتباطات جدید و همکاری‌های تجاری کمک خواهد کرد. با شرکت در برنامه‌های متنوع و کمک در اجرای رویدادها بیشتری بهره را ببرید.

منبع مقاله:

mbaworld

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *