اردیبهشت, 1398 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

چگونه فضای راهروهای بلند را طراحی کنیم

طراحی دکور راهروها، اغلب مسئله‌­ای چالش برانگیز است. به ویژه وقتی با یک کوریدور مشخصاً طویل مواجه باشید، رسیدن به یک دیزاین مناسب حتی می تواند مشکل­تر از معمول هم باشد. در طراحی راهروهای طولانی، اگر از دکوری مناسب برای ایجاد فضایی راحت و دعوت­ کننده استفاده نکنید، تاریک و خسته‌کننده خواهند شد. کلید یک طراحی کارآمد، پیدا کردن راهی برای درخشان کردن و زنده کردن این فضا و استفاده بهینه از آن است. با این کار دیزاین خانه و حس جاریِ سرتاسر آن کامل می­‌شود.

به فضا گرما ببخشید

یک راهروی بلند ظاهری سرد و غالب دارد، اما می­توانید با رنگ دیوارها آن را جبران کنید. اگر راهرو فاقد نور طبیعی است، برای انعکاسِ نزدیک­ترین منبع نور و روشن­تر نشان دادن فضا، از رنگ­های روشن و رقیق استفاده کنید. اما بهتر است طیفی از رنگ­های گرم را انتخاب کنید، زیرا کمک می‌­کند تا راهروی بلند شما تبدیل به فضایی دنج­تر، راحت­تر و دعوت‌­کننده‌­تر تبدیل شود. زرد کم رنگ مثل کره­ای یا هلوییِ کمرنگ گزینه­­‌هایی ایده‌آل اند ، رنگ سفید با توناژ زرد نیز مناسب است.

همه چیز را روشن و درخشان نگه دارید

چراغ‌­ها عناصری کلیدی در طراحی هر راهرویی به شمار می‌­روند، به ویژه هنگامی که دکور راهرویی طولانی را طراحی می­‌کنید. ممکن است هر چه راهرو طویل­تر باشد، فضا نیز تیره‌­تر به نظر برسد. چراغ­‌هایی انتخاب کنید که بتوان در تمام طول راهرو نصب کرد تا به این ترتیب نور کافی در سرتاسر فضا فراهم شود. اگر کوریدور سقف بلندی داشته باشد، چراغ‌­های آویزی –مثلاً لوسترها- گزینه‌­ای ایده‌آل هستند. می توان از چراغ‌­هایی با رنگ­‌ها، اشکال و اندازه‌­های متنوع استفاده کرد و با این کار عناصری دکوراتیو و چشمگیر به فضا اضافه نمود. اگر سقف راهروی شما کوتاه­تر است، از آینه‌­های دیواری استفاده کنید. می­توانید آینه­‌ها را در هر دو سمت راهرو نصب کنید تا فضا روشن‌­تر و خوانا­تر شود.

از مزیت نقاط کانونیِ متناوب استفاده کنید

یک راهروی طولانی فضایی برای امتداد عناصر دکوراتیو در طول خود فراهم می­‌کند، به این ترتیب چند نقطه­ کانونی خواهید داشت تا بتوانید چند کشش بصریِ گوناگون برای بازدیدکنندگان فراهم کنید. به جای اینکه همه قاب عکس‌­های خانوادگی خود را یکجا و نزدیک به ورودی قرار دهید، آنها را در طول دیوار و با فواصلی مساوی نصب کنید. تا از این طریق تأثیری گالری-گونه بر سرتاسر راهرو بگذارند. همین کار را می‌­توانید با دیگر آثار هنری یا آویزهای دیواری انجام دهید. اگر قصد ندارید عکس خانوادگی یا آثار هنری به دیوار راهرو آویزان کنید، اسباب و وسایل هم می­‌توانند نقش نقاط کانونی در طول راهرو را ایفا کنند.

شاید یک صندلی دکوراتیو به سبک «ملکه آن» در ابتدای راهرو، یک میزِ کنسول در وسط و صندلی دیگری در انتهای راهرو قرار دهید. اگر راهروی شما برای جا دادنِ اسباب و اثاثیه به اندازۀ کافی پهن نیست، درختچه‌­های گلدانی نیز برای این کار خوب است. دیوارِ انتهای راهرو را نیز فراموش نکنید، این قسمت مکان ایده‌آلی برای ویزان کردنِ آئینه‌­های تزیینی بزرگ است، که نه تنها به عنوان نقطۀ کانونی عمل می­‌کنند، بلکه باعث روشن‌تر شدنِ راهرو نیز می‌شوند.

به فضا عملکرد دهید

یک راهروی طویل می­‌تواند فضایی با ارزش در منزل شما محسوب شود. اگر خانه­ کوچکی دارید، دنبال راهی برای کاربری بخشیدن به راهروی خود باشید تا از فضا نهایت استفاده را ببرید. به عنوان مثال یکی از دیوارها را با قفسه‌های مخصوص کتاب بپوشانید تا یک فضای کتابخانه مانند ایجاد کنید. اگر باز هم جا هست، می‌­توانید چند صندلی راحتی اضافه کنید تا فضایی برای نشستن ایجاد شود.

می‌­توان از راهروی بلندی که نزدیک به ورودیِ خانه است، به عنوان اتاق رختکن نیز استفاده نمود. قلاب‌هایی برای آویزان کردنِ کت، کیف و کلاه و شال به دیوار نصب کنید، و نیمکتی در انتهای راهرو قرار دهید تا اعضای خانواده­ بتوانند برای در آوردن کفش‌های خود بنشینند. شاید هم بخواهید گزینه­‌های دیگری مانند جاکفشی برای کفش و یا میز کنسول با یک سبد برای نگه داشتن اقلام کوچک مانند کلید، تلفن همراه و عینک آفتابی اضافه کنید.

منبع مقاله:

Homeguides

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *