تیر, 1398 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

بازسازی برای زنده کردن جذابیت اولیه فضا

دفتر معماری اسمارت‌ول به آپارتمان زیرشیروانی‌ای که در پمپ‌بنزینی قدیمی در زالتسبورگ قرار گرفته پلکانی سیمانی و مجسمه‌مانند اضافه می‌کند.

این آپارتمان زیرشیروانی که پیش از این بخشی از پمپ‌بنزین بوده و در یکی از شهرهای اتریش به نام زالتسبورگ واقع شده یک پلکان سیمانیِ چشمگیر و یک اتاقک شیشه‌ای حمام دارد که تا روی فضای مفید پیش می‌آید، اضافه کرده است.

پانزرهال یک انبار صنعتی آجری در منطقه‌ مکس‌گلن زالتسبورگ است که پیش از این کارگاه ابزارهای نظامی بوده و حالا به محلی چندمنظوره تبدیل شده که دارای بازارچه، رستوران، امکانات مربوط به چشمه‌ی آب‌معدنی و دو فضای کاریِ مشترک است.

استودیوی اسمارت‌ول در وین در پی یک مسابقه‌ بین‌المللی برای طراحی آپارتمانی که فضای پشت بامِ ساختمانی ۳۵۰ متر‌مربعی را اشغال می‌کند، انتخاب شد.

معماران تلاش کردند تا با حفظ حجم کلی فضا و جزئیاتی که شامل دیوارهای تاریخی و آجری بود عناصر دراماتیکی را در آن بگنجانند که به آپارتمان حس‌وحالی مشخصا مدرن می‌داد.

دفتر معماری اسمارت‌ول می‌گوید: «می‌خواستیم جذابیت اولیه‌ فضا را دوباره زنده کنیم. بخشندگی و تجربه‌ی مکانی در هر دو طبقه از هر جنبه برایمان اولویت داشت.»

معماران چون می‌خواستند فضای داخلی پر از نور طبیعی باشد، دیواره‌های داخل را به کم‌ترین مقدار ممکن رساندند و در طبقه بالا فضای گالری مانند گنجاندند که مشرف به فضای اصلی بود.

نوری که از پنجره‌های بام وارد می‌شود به هر دو سطح می‌رسد و نرده‌های مینیمال که در سرتاسر طبقه‌ بالا کشیده شده‌اند مناظر باز بین دو طبقه را فراهم می‌کند.

فضاهای خصوصی که شامل دو اتاق خواب، یک دستشویی و حمام و اتاق نشیمن است دور فضای بالا که روبان‌‌مانند است قرار گرفته.

بتن نقش مهمی در طول فرآیند نوسازی دارد چرا که متریال عمده‌ کف، سقف‌ها و ساختارهای ارتباطی اصلی است از جمله پلکان مرکزی.

پلکان مرکزی به آسانی قالب گرفته شده و از هر دو انتهای فضا بالا می‌رود تا روی آشپزخانه‌ای که دور کانتری هفت متری با فضایی برای کاشتن سبزی طراحی شده سقف ایجاد کند.

پلکان از پاگرد مرکزی در هر طرف شاخه‌شاخه می‌شود تا این طور به نظر برسد که طبقه‌ی بالا را نگه داشته است.

معماران می‌گویند: «شما راه بین سطوح را از پلکان مجسمه‌مانند که از این سو به آن سوی اتاق‌ها امتداد پیدا می‌کند مثل یک راه ارتباطیِ عمودی و عملی نمی‌بینید بلکه آن را هم‌چون یک تجربه‌ی مکانی هیجان‌انگیز می‌بینید.»

در یک طرفِ طبقه‌ بالا هم حمامی که ردیفی از پنجره‌ دارد یک سردوشیِ‌ کاملا لعابی گنجانده شده که در ارتفاع پنج متری بیرون زده است.

در سطوح این طبقه از مصالح نیمه‌شفاف استفاده شده که باعث عبور نور طبیعی از میان آن می‌شود. اتاق‌خواب مستر را می‌شود پشت پرده‌ای سفید مخفی کرد درحالی‌که اتاق مهمان شامل ردیفی از شیشه‌ها‌ی مات شده است.

اسباب‌واثاثیه‌ی توکار در تمام فضای داخلی این حس را القا می‌کند که تمام فضا به عنوان یک واحد یکپارچه کنده‌کاری و ساخته شده است.

شرکت اسمارت‌ول می‌گوید: «ارتباط بین فضا‌ها و چشم‌انداز، دست‌نخورده باقی مانده و اتاق به بخش‌های مختلف تقسیم نشده، اما می‌توان آن را با ارتفاع هشت متری‌اش به بهترین شکل تجربه کرد.»

دیوارهایی زاویه‌دار در هر طرفِ آشپرخانه پنجره‌هایی را در خود جای می‌دهند که رو به بالکن‌هایی باز می‌شوند که مشرف به چشم‌انداز شهر است.

به یکی از این فضاهای باز «باغ ذن» می‌گویند که گلدانی قوس‌دار را که شامل یک درخت یاس سفید است در خود جای داده.

کنار در ورودی یک چشمه‌ی آب ‌معدنی است که دیوارهای چوبی و زاویه‌دار دارد و شامل حمام بزرگی است که داخل سطحی شیب‌دار قرار گرفته و دوش و سونای جمع‌وجوری در هر طرف آن گذاشته‌اند.

منبع مقاله:

Deezen

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

 

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *