تیر, 1398 بدون نظر دپارتمان معماری و ساختمان, مقاله معماری, موسسه معنا

چطور همانند یک طراح فکر کنیم و خلاق‌تر باشید

تفکر طراحی می‌تواند به هر کسی یاد بدهد که با چند گام ساده، خلاق گردد. این امر یک فرایند ساده با پتانسیل شگفت‌انگیز برای تمامی کسانی است که مشتاق یادگیری هستند. “چپ فکر کنید و راست فکر کنید و پایین فکر کنید و بالا فکر کنید. اوه، فکرهایی که می ‌توانید به آنها فکر کنید فقط در صورتی که سعی کنید”دکتر  زوس

خلاقیت یک فرایند است و ایده‌های بزرگ از آسمان پایین نمی‌افتند. آنها در طول زمان شکل می‌گیرند. یاد بگیرید سریع شکست بخورید و زمانی که از منطقه‌ امن خود عبور کردید کشف می‌کنید که چه چیزی امکان‌پذیر است.

چطور خلاقیت را تقویت نمایید

مهم نیست که یک طراح، یک برنامه‌نویس، یا یک مدیر پروژه باشید، خلاقیت شما می‌تواند در هر لحظه‌ای از بین برود. هر چند وقت یکبار خودتان را در موقعیت‌هایی در کار خود یافته‌اید که طی آن نیاز به حل یک مشکل یا ارائه‌ی چیزی به یک مشتری داشته‌اید و چیزی به ذهنتان نرسیده است؟

این طور به نظر می‌رسد که تمامی ایده‌های خوب شما به تعطیلات رفته‌اند و شما پشت میز خود باقی مانده‌اید و در تلاش هستید تا چیزی را به هم بچسبانید.

چطور خلاقیت را تقویت نمایید

مهم نیست که یک طراح، یک برنامه‌نویس، یا یک مدیر پروژه باشید، خلاقیت شما می‌تواند در هر لحظه‌ای از بین برود. هر چند وقت یکبار خودتان را در موقعیت‌هایی در کار خود یافته‌اید که طی آن نیاز به حل یک مشکل یا ارائه‌ی چیزی به یک مشتری داشته‌اید و چیزی به ذهنتان نرسیده است؟

این طور به نظر می‌رسد که تمامی ایده‌های خوب شما به تعطیلات رفته‌اند و شما پشت میز خود باقی مانده‌اید و در تلاش هستید تا چیزی را به هم بچسبانید.

بسیاری از مردم بر این باورند که خلاقیت می‌آید و می‌رود. برخی مواقع آن را دارید، برخی مواقع ندارید. این امر به خدایان مربوط می‌شود که با الهام دادن به شما پاداش دهند یا با یک ذهن خالی شما را تنبیه کنند.
اگر شما به طور منظم مقالات مجله مدیوم را بخوانید در آن صورت ممکن است عبارت “تفکر طراحی” را در جایی دیده باشید.

تفکر طراحی چیست و چطور می‌تواند به شما کمک کند که خلاق‌تر باشید؟

تفکر طراحی فرایندی است که توسط طراحان برای حل مشکلات پیچیده به کمک راه‌حل‌های خلاقانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش همانند یک نسخه برای پیچیدن یک لقمه‌ خلاقیت در زمانی به کار می‌رود که شما گرسنه‌ی ایده‌های تازه هستید. طراحان از این فرایند استفاده می‌کنند تا ایده‌های خود را جمع نموده و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای خلق نمایند.

می‌دانم که ممکن است در حال فکر کردن به چه چیزی باشید، “نمی‌تواند خلاقیت را برنامه‌ریزی نمود. خلاقیت باید به طور طبیعی اتفاق بیفتد.”

این نکته‌ی درستی است و ارزش بحث کردن دارد. برای لحظه‌ای تصور نمایید که چیزها همیشه آنطور که به نظر می‌رسند نیستند …
به طور سنتی، ما به خلاقیت در ارتباط با شخصیت می‌اندیشیم.
آن شخص خلاق است.
یا
این شخص تحلیلی است.

ما افراد را به عنوان “انواع” خاص می‌شناسیم. البته، برخی از افراد ذاتا خلاق‌تر از دیگران هستند. اما خلاقیت می‌تواند خودش را به شکل‌های زیادی نشان دهد.

  1. برنامه‌نویسان غالبا به کدهای خلاقانه‌ای دست می‌یابند تا یک مشکل UI/UX را حل نمایند.
  2. طراحان طرح‌های صفحه‌ جدیدی را ایجاد می‌کنند تا وبسایت‌ها را از لحاظ بصری جذاب‌تر سازند.
  3. مدیران پروژه به شیوه‌های خلاقانه‌ای برای تطبیق همه‌ افراد با زمان و بودجه دست می‌یابند.

برای کسانی از ما که به طور طبیعی خلاقیت نداریم، همچنان امید وجود دارد. ما می‌توانیم از تفکر طراحی استفاده کنیم تا یک اندیشه خلاق را ایجاد نماییم. ما می‌توانیم افراد خلاق را مدل‌سازی نماییم و یاد بگیریم که آنها چطور فکر و رفتار می‌کنند تا خلاقیت خودمان را بهبود ببخشیم.

در زیر برخی گام‌های ساده وجود دارد که به هر کسی کمک می‌کند تا خلاق‌تر باشد. دفعه‌ی بعد که در کار خود به مشکل خوردید سعی کنید از اصول تفکر طراحی برای تقویت خلاقیت خود استفاده نمایید.

با تمرین، شما در زمان نگاه کرده به یک مشکل به طور طبیعی شروع به دیدن راه‌حل‌ها و ایده‌های تازه می‌کنید. این یکی از راه‌های شرطی ساختن ذهن خلاق شما برای شکل گرفتن می‌باشد. این امر همانند یک اهرم فشار برای تخیل شما عمل می‌نماید.

این فرایند ساده را دنبال نمایید تا خلاق‌تر باشید و مانند یک طراح فکر کنید.

مرحله‌ ۱-همفکری کنید و جمع‌آوری نمایید

در مرحله ۱، هدف این است که مشکلی که دارید حل می‌کنید را بفهمید. یک ذهنیت همدلانه ایجاد نمایید و خود را در این فرایند غرق کنید. سعی کنید از نگاه بیرونی به مشکل اجتناب ورزید. یک درک عمیق و شخصی از چالش‌ها و چگونگی آنها به دست آورید تا اثرات آنها را حس نمایید.

مرحله‌ ۲-چشم‌انداز را تعریف نمایید

در مرحله ۲، یک تصویر واضح از چالش‌ها را از دیدگاه کاربر نهایی، نه ارائه‌دهنده، ایجاد نمایید. به دنبال الگوها و زمینه‌ها بگردید. شیوه‌های معمول تفکر را به چالش بکشید و هیچ پیش‌فرضی نداشته باشید.

“طراحی فقط آن چیزی نیست که به نظر می‌رسد و احساس می‌شود. طراحی به معنای نحوه‌ عمل کرن است.”استیو جابز

مرحله‌ ۳-ایده‌سازی

در مرحله‌ ۳، احتمالات را بررسی نمایید و اجازه دهید خلاقیت بروز نماید. ایده‌های خود را بررسی کنید. به خودتان اجازه دهید خارج از محدوده‌ی معمول فکر کنید و فراتر از راه‌حل‌های واضح بروید.

برخی از تکنیک‌های ایده‌سازی می‌تواند شامل طوفان مغزی یا طراحی ایده‌ها بر روی کاغذ باشد. هدف از این کار این است که خلاقیت و تفکر آزاد به منظور ترویج حل مشکلات به شیوه‌های منحصر به فرد ترغیب گردد.

مرحله‌ ۴-نمونه‌سازی سریع

نسخه‌های ساده‌ی متعددی از راه‌حل خود ایجاد نمایید. به افراد خارج از این فرایند اجازه دهید تا آنها را تست نمایند و به شما بازخورد بدهند. هدف از این کار این است که سریع شکست بخورید و اصلاح نمایید تا زمانی که درست شود. این امر به شما کمک خواهد کرد تا ایده‌های خود را بررسی کنید و ببینید که در واقعیت چطور جواب می‌دهند تا بتوانید راه‌حل‌های خود را بهتر سازید.

مرحله‌ ۵-تست و تحویل

محصول نهایی ساخته‌شده از نتایج مرحله‌ ۴ را تست نمایید. ممکن است ایده‌های جدیدی را کشف نمایید که قبلا قادر به دیدن آنها نبوده‌اید. این ایده‌ها می‌توانند به آموزش کاربران کمک کنند یا برای یک رونمایی جدید در آینده ذخیره شوند.

بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

تفکر طراحی یک فرایند ادامه‌دار است. به راه‌حل‌های خود مقداری زمان بدهید تا در دنیای واقعی عمل نمایند و به چگونگی استفاده‌ی افراد از آن‌ها توجه نمایید. ببینید چه چیزهایی جواب می‌دهند و چه چیزهایی ممکن است در طول مسیر از قلم افتاده باشد. این چرخه‌ بی‌پایان بازخورد می‌تواند به نوآوری‌های شگفت‌انگیزی منجر گردد.

“هر قطعه سنگی یک مجسمه در درون خود دارد و این وظیفه‌ی مجسمه‌ساز است که آن را کشف نماید.”-میکل آنژ

منبع:

medium

ترجمه:

موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *