آبان, 1398 بدون نظر مقاله ارزیابی و توسعه, موسسه معنا

ارزیابی مهارت‌های رهبری

در هر مرحله از مسیر شغلی‌تان که باشید، ارزیابی مهارت‌های رهبری می‌تواند تصویری عینی از توانایی‌هایتان به عنوان یک رهبر کسب‌وکار به شما ارائه کند. شناخت بیشتر قابلیت‌های رهبری‌تان حائز اهمیت است چرا که:

  • به شما کمک می‌کند بر نقاط ‌قوت رهبری‌تان سرمایه‌گذاری کنید.
  • در بهبود نقاط ‌ضعف رهبری‌تان به شما کمک خواهد کرد.
مزایای ارزیابی‌ ویژگی‌های رهبری

مزیت اول: ارزیابی می‌تواند شما را در ایجاد اهداف شغلی‌تان هدایت کند.

«ارزیابی رهبری» ایده‌ای عینی از توانایی‌هایتان به عنوان رهبر کسب‌وکار (صرف‌نظر از اینکه در کدام مرحله‌ از مسیر شغلی‌تان هستید) به شما ارائه می‌کند. یک ارزیابی اثربخش از رهبری برای شما و سازمان‌تان این امکان را فراهم می‌آورد که به روشی سازنده بدانید که چه نوع مهارت‌های رهبری را دارید.

مزیت دوم: ارزیابی  مهارتهای رهبری باعث افزایش خودآگاهی می‌شود.

یک ارزیابی باکیفیت شما را از نوع شخصیتتان مطلع می‌سازد. آگاهی از نوع شخصیتتان، در سیر تحول به رهبری بهتر عامل بسیار مهمی است. خودآگاهی از ویژگی‌های فردی و مهارت‌های رهبری‌تان به طور تصاعدی موجب بهبود نحوه رهبری شما بر سازمان یا رفتارتان با دیگران می‌شود. همچنین به شما کمک می‌کند بر نقاط قوت خود تکیه کنید و به مقابله با نقاط ضعف خود بپردازید.

هر چه بیشتر درباره خودتان بدانید اثربخشی رهبری‌تان در این فرآیند افزایش خواهد یافت. اگر ارزیابی صادقانه‌ای از ظرفیت‌های رهبری خود داشته باشید می‌توانید پشتیبانی و اعتماد اعضای تیم‌تان را جلب کنید. این مورد در نتیجه سبب بالا رفتن اعتبارتان خواهد شد.

مزیت سوم: ارزیابی رهبری به شما در بهبود تمام مراحل شغلی‌تان کمک می‌کند.  

عمر یادگیری در مدیریت ارشد و عالی به این معنا است که شما باید در فواصل زمانی منظم نگاهی به عقب بیندازید و مهارت‌‌های رهبری خود را مجددا ارزیابی کنید. ارزیابی رهبری معمولا به شما در تشخیص این که چه دوره‌های آموزشی برای شما در مراحل مختلف شغلی‌تان مناسب هستند، کمک می‌کنند. ارزیابی مهارتهای‌ رهبری برای تضمین ارتقای مهارت‌ها و قابلیت‌های رهبران  بسیار حیاتی است.

مزیت چهارم:  این فرآیند به شما در بهبود طرح توسعه رهبری کمک می‌کند.

ارزیابی رهبری می‌تواند بخشی از «طرح توسعه رهبری» برای سازمان شما باشد و نقش حیاتی ایفا کند. به شرکت امکان می‌دهد که توانایی‌های مدیران کسب‌وکار برای رهبری تیم‌ها و پروژه‌ها را در سطوح مختلف مورد ارزیابی و برآورد قرار دهد.

ارزشیابی رهبران  به بخش‌های منابع انسانی در شناسایی شکاف‌های موجود در خزانه استعداد کمک کرده و در عین حال  نشان میدهد چه کسی آمادگی پذیرش جایگاه‌های  خالی مدیریت را دارد،  اهمیت این فرآیند جانشین پروری در این است که با رسیدن نسل دوره انفجار جمعیتبه سن بازنشستگی، شرکت‌ها نیازمند فرایند مستحکم برنامه جانشین‌پروری به منظور تضمین استمرار رهبری هستند.

ترجمه:
موسسه معنا

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *