آذر, 1398 بدون نظر اخبار, اخبار مدیریت, دپارتمان مدیریت, موسسه معنا

چرا این همه مردان بی کفایت رهبر می‌شوند؟

به اطرافتان نگاه کنید. جهان پر است از رهبران بی‌کفایت که سرشار از اعتمادبه‌نفس کاذب‌اند، اما توانایی لازم برای هدایت تیم خود را ندارند، و البته حتما متوجه شده‌اید که بیشتر این رهبران مرد هستند!

به اطرافتان نگاه کنید. جهان پر است از رهبران بی‌کفایت که سرشار از اعتمادبه‌نفس کاذب‌اند، اما توانایی لازم برای هدایت تیم خود را ندارند، و البته حتما متوجه شده‌اید که بیشتر این رهبران مرد هستند!

توماس چامارو پرموزیک، در کتاب تازه و کمابیش جنجال‌برانگیز خود به نام «چرا این همه مردان بی‌کفایت رهبر می‌شوند، و چه‌طور می‌شود این مشکل را حل کرد؟» به این موضوع پرداخته و تلاش کرده راهکارهایی برای بهبود کیفیت رهبری در سازمان‌ها و البته جامعه ارائه دهد. او که استاد روانشناسی کسب‌وکار در دو دانشگاه کالج لندن و دانشگاه کلمبیاست، تحقیقات مبسوطی درباره‌ رهبری در سازمان‌ها و روش‌های بهبود پروسه‌های گزینش و پرورش رهبران شایسته انجام داده است.

چرا این همه مردان بی کفایت رهبر می‌شوند

پرموزیک در این کتاب شرح داده که صفاتی که باعث می‌شود شخصی از نظر افراد و سازمان‌ها شایسته‌ی ارتقا و کسب سمت‌های رهبری به نظر برسد، همان صفاتی است که موجب می‌شود این فرد رهبر شایسته‌ای نباشد و نتواند تیم خود را به شکل موثر اداره کند؛ صفاتی نظیر اعتمادبه‌نفس کاذب، خودشیفتگی، جامعه‌ستیزی و کاریزما که البته از نظر آماری در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود.

در این کتاب آمده است:

«اگر خواهان سازمان‌ها و جوامع بهتر و موثرتری هستیم، در ابتدا و پیش از هر چیز به بهبود کیفیت رهبران نیاز داریم. شواهد قانع‌کننده‌ای نشان می‌دهند که اگر به سمت بهره‌برداری بیشتر از استعداد زنان حرکت کنیم، احتمال بهبود رهبری بیشتر خواهد بود؛ به خصوص اگر متوجه باشیم که احتمالا زنانی که تغییر مثبت ایجاد می‌کنند، بسیار متفاوت از رهبران فعلی‌مان به نظر خواهند رسید. اما از آن حیاتی‌تر این که باید موانع بزرگ‌تری را در مسیر مردان بی‌کفایت بسیاری که به قیمت به‌خطرانداختن دیگران رهبر می‌شوند قرار دهیم.»

کتاب توسط انتشارات هارواردبیزنس‌ریویو در سال ٢٠١٩ منتشر شده و انتشارات کتاب معنا به تازگی ترجمه‌ آن را به انتشار رسانده است.

لینک خرید کتاب

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *