خرداد, 1399 ۱ نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

لذت در کسبوکار

ایده‌هایی خلاقانه برای یافتن نکات مثبت و سودمند در زندگی و کار روزانه

مردم معمولاً یا از اوج سقوط می‌کنند یا از میدان مبارزه به بیرون رانده می‌شوند. زندگی همین است اما شجاعت یعنی پاک کردن گرد و غبار زمین خوردن و بازگشت به میدان بازی. کتاب «لذت در کسب‌وکار»، نوشته جوی بالدریج، راهنمایی تکان‌دهنده است که به انعطاف‌پذیری روح آدمی می‌پردازد و در این راستا تمریناتی ذهنی و معنوی ارئه می‌دهد. تعداد کمی از این تمرینات جدیدند ولی کتاب او جمع‌بندی مفیدی است.

اعتقاد بی‌امان جوی بالدریج به قدرت گفت‌وگوی مثبت با خویش به سال‌ها پیش از این برمی‌گردد که آنها را به زیبایی جمع‌آوری و نقل می‌کند. چنانچه یک قاشق غذاخوری شکر به تحمل تلخی دارو کمک می‌کند این کتاب سرگرم‌کننده و روان با بررسی اجمالی درباره ضرورت تفکر مثبت و ذهن‌آگاهی، جذابیت چندین قاشق غذاخوری شکر را برای جبران تلخی‌های زندگی دارد. روح، دلگرمی و اشتیاق بالدریج همگام با نام این کتاب متعالی برای شما لذت به ارمغان می‌آورد.

چالشها

در هر زندگی اشتباهاتی رخ می‌دهند که گاهی اوقات هم اشتباهات فاحشی هستند. خوشبختانه دانستن اینکه چطور مثبت، بالغانه و مولد در مورد مسائل دشوار بیاندیشیم کمک می‌کند چرخه‌های استرس‌زا را مسئولانه و با جرئت و ظرافت مدیریت کنیم.

شما می‌توانید استراتژی‌های مثبت، تاکتیک‌ها، ابزارها و تکنیک‌های مقابله با مشکلات گیج‌کننده را با خوش‌بینی، امید و بینش به کار ببرید. برای داشتن روحیه بالا در مقابله با چالش‌ها، چشم‌انداز روشنی داشته باشید و به‌دنبال بینش باشید.

مراسم خداحافظی با «نات‌ها»

«نات» مخفف «نگرانی، اضطراب و ترس» فراگیر و مخرب است، اما با دانش صحیح و نگرش مناسب می‌توانید آنها را از زندگی خود دور کنید. تحقیقات روانشناسی امروز حاکی از آن است که «۹۰٪ از آنچه نگرانش هستید، هرگز اتفاق نمی‌افتد.» در مقابله با نات‌ها از خود بپرسید احتمال اینکه این مسئله واقعاً اتفاق بیفتد چقدر است؟ و به خود پاسخ دهید که بیشتر اوقات، نگرانی‌هایی که شما را به ستوه می‌آورند، هرگز اتفاق نخواهند افتاد.

«خانه شادی را اقامتگاه اولیه خود قرار دهید یعنی جایی که خانه می‌نامید و بدون در نظر گرفتن شرایط به آن برمی‌گردید.

برای اینکه بگذارید نات‌های شما آرام بگیرند با آنها به کمک «پیش‌گیری، به رسمیت شناختن و رهاسازی» مقابله کنید. برای جلوگیری از نگرانی، از پیش برای اجتناب از دردسر برنامه‌ریزی کنید. نگرانی‌های خود را واقع بینانه تشخیص دهید و با آنها کنار بیاید. «نات» گزارشی است که به خود می‌دهید و به شما اجازه می‌دهد مسئولانه با ترس‌هایتان مواجه شوید.

«خانههای عصبانیت، شادی، غم و ترس»

شما انتخاب می‌کنید که از نظر ذهنی کجا زندگی کنید. می‌توانید تصمیم بگیرید که در خانه عصبانیت، خانه غم، خانه ترس یا بسیار بهتر در خانه شادی زندگی کنید. سفر از عصبانیت، غم و ترس به شادی یک حرکت ذهنی است. شما در رأس کنترل ذهن خود هستید و می‌توانید تعیین کنید کدام خانه انتخاب شود. هنگامی‌که با عقلانیت و در آرامش با مشکلات روبه رو شوید نتایج بهتری به دست می‌آورید. افرادی که انتخاب می‌کنند در خانه عصبانیت زندگی کنند از احساس دلخوری و عصبانیت گرفته تا خشم شدید را تجربه خواهند کرد. آنها وقایع و آدم‌هایی را جذب می‌کنند که خشمگینشان کند. کسانی که در خانه ترس به سر می برند ترسیده، عصبی یا وحشت زده‌اند. ساکنین خانه غم احساس اندوه و ناامیدی دارند.

وقتی متوجه می‌شوید که در شرایطی گیر افتاده‌اید که راهی برای خروج از آن ندارید، از خود بپرسید، «چه کار می‌توانم بکنم؟»
هنگامی که حس می‌کنید هر یک از این احساسات بر شما غلبه می‌کند، آگاهانه افکار خود را درخانه شادی قرار دهید که مکانی برای لذتی آرام و سرخوشی است.

اجاره

اگر می‌خواهید در خانه شاد زندگی کنید، باید بهای* آن را بپردازید؛ پرداخت‌های شما شامل موارد زیر می‌شود:

*این بها در کتاب با عبارت RENT معرفی شده است که ترکیبی از سرواژه‌های Rest ، Exercise، Nutrition و  Thought است.

 • استراحت – وقتی شدیداً خسته‌اید همه چیز خراب می‌شود. وقایع شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. احساس اضطراب می‌کنید و اضطراب ممکن است شما را کنترل کند. در زمان حال بمانید نه گذشته و نه آینده. صبر کنید، چند نفس عمیق بکشید و بپرسید که مهم‌ترین چیز برای شما در این لحظه چیست؟ پاسخ به این سوال شما را در حفظ تمرکزتان کمک می‌کند.

رودوپسین، پروتئینی در چشم است که با نور تخریب می‌شود و برای احیای خود به تاریکی مطلق نیاز دارد. وقتی ذخایر آن در بدن کم شود، ممکن است انرژی و تمرکز شما هم کاهش یابد. استفاده از چشم‌بند در هنگام خواب می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند. چهار تا شش مرتبه در روز چشمانتان را ببندید و برای دقایقی با دستانتان آنها را بپوشانید و نفس عمیق بکشید. این تمرین کوتاه و سازنده را در مکانی خلوت انجام دهید که کسی مزاحمتان نشود.

ورزش – افراد برای قوی ماندن به ورزش منظم نیاز دارند. بسیاری از گزینه‌های ورزش سالم به اندازه یک تماس تلفنی یا یک کلیک در موتور جست‌وجو از شما فاصله دارند: «یوگا، پیلاتس، وزنه‌برداری، بوکس» و خیلی موارد دیگر از ویدئوهای ضبط شده‌ آنها. هر کاری را که انتخاب می‌کنید در ابتدا زیاده روی نکنید. آسان شروع کنید و پیش بروید تا از آسیب رساندن به خودتان جلوگیری کنید. قبل از انتخاب رشته ورزشی اگر بیماری زمینه‌ای دارید با پزشک خود مشورت کنید.
تغذیه – غذاهای سالم، سوخت بدن هستند. بیشتر سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، گوشت سفید (ماکیان و ماهی) و میوه بخورید. از خوردن شکر و وعده‌های آخر شب پرهیز کنید.

 • افکار – به گفته پزشک متخصص فوریت‌های پزشکی دکتر یوناس مک الارنی، «افکار» مهم‌ترین وجه بهایی است که باید برای زندگی شادمانه بپردازید است. چراکه افکار شما به کل زندگی شما سوخت می‌رسانند. افکار شما انتخاب می‌کنند که وقتی سرماخورده‌اید همچنان کار کنید یا در خانه بمانید و غذای سالم را انتخاب کنید. برای مثبت نگه داشتن افکار خود، از انتقاد منفی از خودتان مثل «من خیلی احمقم که این کار رو انجام دادم.» خودداری کنید.

افکار منفی خودتان در گفت‌وگو با خودتان بسیار مخربند. سعی کنید با ملاحظه و مهربان از خودتان حمایت کنید. همیشه بهترین دوست خود باشید.

 • مراقبه– عمل محترم مراقبه، به‌ویژه مراقبه متعالی (تی-ام)، استرس را آزاد می‌کند، باعث افزایش انرژی، آرامش و تسکین و شادمانی می‌شود. تی-ام پیچیده نیست؛ بلکه یک روش ذهنی طبیعی است که شروع و ادامه آن آسان است. هر روز دو بار، زمانی را برای مراقبه انتخاب کنید، یکی در صبح و یکی در اوایل عصر. هشدارهایی را برای یادآوری زمان آن تنظیم کنید و در طول جلسات مراقبه‌تان از تایمر استفاده کنید. از پنج دقیقه مراقبه در روز شروع کنید. مانتراهای الهام بخش مثل زیر را در طول مراقبه با خود تکرار کنید.

«همه چیز خوب است، همه چیز خوب است، همه چیز کاملاً خوب است و آنطور که باید ظاهر میشود.» – مانترا توسط رابرت آدامز

هدف این است که زمان جلسه مراقبه خود را در فواصل ۵ دقیقه‌ای افزایش دهید که به زمان ایده‌آل ۲۰ دقیقه درهر جلسه برسید. در طول مراقبه ساکت، راحت و آرام بنشینید. زمانی‌که افکاری به ذهن شما وارد می‌شوند همان‌طور اجازه دهید بگذرند. آنها را زودگذر و بی‌وزن بشمارید و اهمیت ندهید که چه افکاری‌اند. به‌راحتی نفس بکشید. آرام باشید.

نکات مربوط به مدیریت زمان

اکثر مردم احساس می‌کنند سرشان بسیار شلوغ است. بسیاری از آنها احساس وحشت دارند که هرگز به‌موقع به کارهایشان نمی‌رسند. شروع تغییرات مثبت در زندگی، در حال تجربه این استرس، سخت است. یکی از راه‌های کاهش استرس این است که روش‌های بهتری برای مدیریت وقت خود پیدا کنید.

«مثبت بودن و خوشبینی با هشداری همراه است. اگر همیشه خیلی خوشحالید، مردم نمیتوانند آن را جدی بگیرند! آنها فقط میخواهند یک سیلی به شما بزنند.» – کن بالدریج

این روش‌های مفید را امتحان کنید:

«تصمیم بگیرید که مهمترین چیز برای تکمیل کردن چیست» – وقتی زمانتان را برنامه‌ریزی می‌کنید، بپرسید: چه کار بنیادینی وظیفه اصلی تلاش من برای رسیدن به این هدف را تغذیه می‌کند؟ وقتی این موضوع را فهمیدید، آن را انجام دهید. بعد از اتمام کار دوباره سوال را تکرار کنید، سپس کار بعدی را انجام دهید. بدون توقف کار نکنید – این ناسالم است.

استراحت‌های کوتاه و لذت‌بخش استقامت شما را زیاد می‌کنند، مانند یک پیاده‌روی سریع در محیط کار یا فضای بیرون از اتاق خودتان.

 • «بیشتر سوال کنید» – غالباً از خود بپرسید چگونه باید از وقت گرانبهای خود استفاده کنم؟ انرژی خود را بر این اساس اعمال کنید.
 • «از خطکش قرمز استفاده کنید» – بیشتر افراد در کار دچار حواس‌پرتی می‌شوند، اما افراد کمی تکنیک بعد از توقف برای بازیابی تمرکز از دست رفته را می‌شناسند. در لحظه‌ای که کسی حواس شما را پرت می‌کند، یک خط‌کش بیرون بیاورید – خانمی که این تکنیک را توسعه داده است از خط‌کش قرمز استفاده می‌کرده، اما رنگ مهم نیست – و مهم علامت‌گذاری نقطه توقف کار است. اگر با رایانه کار می‌کنید سریعاً یادداشتی الکترونیکی برای یادآوری نقطه توقف ایجاد کنید.
 • «وقت خود را بخش‌بندی کنید» – کارهای مشابه را در یک گروه قرار دهید و آنها را یکی پس از دیگری انجام دهید. مثلاً تمام تماس‌های تلفنی خود را هم‌زمان انجام دهید یا تمام ایمیل‌های خود را ارسال کنید. این عادت حرکت مثبت پایداری ایجاد می‌کند.
 • «درخواست پاسخ» – بسیاری از افراد برای اتمام به‌موقع وظیفه‌شان به همکاری به‌موقع هم‌تیمی‌های خود وابسته‌اند. به همکاران خود ایمیلی با عنوان پیگیری یا یادآوری ارسال نکنید این پیام‌ها فوریت‌های کمی را نشان می‌دهند و اکثراً آنها را نادیده می‌گیرند. در عوض، «منتظر جوابت هستم» یا «لطفا بازخورد بدهید» را انتخاب کنید. اینها عناوینی‌اند که پاسخ‌های به‌موقع در پی دارند.
 • «کارهای طولانی را متوقف کنید» – برای پایان دادن به این کارها، کاری را که باید انجام شود به بخش‌های کوچک دو تا ۱۵ دقیقه‌ای بشکنید؛ ابتدا روی قسمت اول کار کنید، سپس بعدی. همیشه برای تمام کردن هر بخش کوچک خودتان را تشویق کنید.
 •  «خودستایی را آزاد کنید» – خود را نسبت به هر دستاوردی مورد ستایش قرار دهید. ستایش خوب و صادقانه به شما انرژی می‌دهد.

«پندهای طلایی» و «جواهرات شادی»

عملکرد و خوش‌بینی خود را با استفاده از توصیه‌های خوش‌بینانه زیر حفظ کنید:

الفبای خوشبختی – برای درخشانی روز خود، افکار و ذهن خود را درخشان کنید.

 • الفبای خوشبختی را بخوانید: A برای Awesome به معنای عالی، B برایBeautiful به معنای زیبایی، C برای Creative به معنای خلاقیت، D  برای Delightful به معنای لذت بردن … و غیره. الفبای خوشبختی یک میلیون برابر بهتر از «ضد شاد» است که عبارت‌اند از A برای Awful به معنای افتضاح، B برای  Brutal به معنای ظالمانه، C برای Catastrophe به معنای فاجعه، D برای Disaster  به معنای بدبختی و …
  برای خوشحال ماندن، به افکار خوشحال‌کننده، بیاندیشید.
 • همیشه انعطاف‌پذیر و سازگار – انعطاف‌پذیری و سازگار ماندن همیشه بهترین دفاع شما در برابر بدبینی است. چیزهای سفت و سخت شکننده‌اند برعکسِ چیزهایی که منعطف‌اند و با شرایط سازگار می‌شوند. بیاموزید در مواجهه با سختی و حتی در مواجهه با اخبار خوبِ غیرمنتظره منعطف باشید.
 • تنفس ۶-۴-۴ – تنفس عمیق یکی از تسکین‌دهنده‌های طبیعی استرس‌های زندگی است. برای تسکین استرس، تاکتیک تنفس ۶-۴-۴ را انتخاب کنید: «با ۴ شماره نفس بکشید. ۴ شماره نفس خود را نگه دارید و سپس طی ۶ شماره عمل بازدم را انجام دهید. این کار را چند بار تکرار کنید. دفعه بعد که احساس استرس می‌کنید، بگذارید تاکتیک ۶-۴-۴ تنفس شما را آرام کند. «تنفس در دسترس‌ترین و کم‌هزینه‌ترین عامل کاهش فشار روانی است.»
 • سردرگمی قبل از وضوح پیش میآید -چیز جدیدی امتحان کنید و حدس بزنید که نتیجه چیست؟ -غالباً شما درنهایت گیج می‌شوید. گیجی با قلمروهای جدید همراه است و فکر کردن به چیزهای گیج‌کننده قدمی برای رسیدن به شفافیت ضروری است.
 • قانون ۵ بار – برای به یاد آوردن چیزی، پنج بار آن را تکرار کنید. کلمه‌ای را که می‌خواهید به یاد بیاورید به چیزی به یادماندنی پیوند دهید. نویسنده نام سگ همسایه را با پیوند دادن آن با شخصی معروف که هم نام اوست، فراموش‌نشدنی کرده است.
 • قانون ۳۰ ثانیه – برای ارائه‌های عالی، ۳۰ ثانیه اول و ۳۰ ثانیه آخر را به دقت برنامه‌ریزی کنید. به‌سختی کار کنید تا این ۳۰ ثانیه‌ها را  قدرتمند، به یاد ماندنی و کامل‌ترین حالتی که می‌توانند باشند، ارائه دهید. روی هر یک کلمه این بخش حساب کنید و با دقت آن را برگزینید.
 • کشف و انحراف – افکار منفی گاهی اوقات وارد ذهن شما می‌شوند. آنها را با  کاری مثبت، مانند موسیقی، یک تماس تلفنی کوتاه با یک دوست یا عمل خوشایند دیگری منحرف کنید. جایگزین کردن بد با خوب.
 • سه راز جادویی برای یک زندگی شاد- این اسرار نمی‌توانند ساده‌تر یا محسوس‌تر از این باشند: ۱) انتظارات خود را مدیریت کنید. ۲) خود را بپذیرید و ۳) انعطاف‌پذیر و سازگار باشد.
 • افکار ربوده شده – روز خوبی را سپری می‌کنید. همه چیز خوب پیش می‌رود. سپس ناگهان، اتفاق بدی رخ می‌دهد که پیش‌بینی نکرده بودید. بلافاصله افکار دلپذیر تبدیل به ترس‌های تاریک و پیش‌بینی‌نشده می‌شوند. وقتی اوضاع به سمت بدتر شدن تغییر پیدا می‌کند، نفس عمیق بکشید، سپس یکی دیگر و دیگری. همانطور که نفس می‌کشید، در مورد این واقعیت بی‌تردید تأمل کنید:
  در سراسر جهان، اتفاقات بد غیرمنتظره برای همه پیش می‌آید. این بخشی از زنده بودن است. حفظ حس چشم‌انداز، آرامش را بازمی‌گرداند.

خودهیپنوتیزم – فیلسوف فرانسوی به نام امیل کوئه برای اولین بار مفهوم تلقین به خود یا خودهیپنوتیزم را مطرح کرد. او به بیمارانش توصیه کرد که صبح ها هر روز ۲۰ بار پس از بیدار شدن و ۲۰ بار درست قبل از رفتن به رختخواب مانترای زیر را با خود تکرار کنند: «هر روز از هر نظر من بهتر و بهتر می‌شوم.» کوئه ادعا کرد که با گفتن این مانترا به‌طور مکرر، بیماران به سلامتی و بی‌بضاعتان به ثروت دست یافته‌اند.

شما می‌توانید مانتراهای مثبت‌اندیش دیگری مانند لوئیز را تکرار کنید:

«حتما کسی در جایی دقیقاً در حال جست‌وجو به‌دنبال آنچه من برای ارائه دارم است.»

هرگز دیروز نخواهد آمد – گذشته‌ها گذشته است. توقف در گذشته هدر دادن تمرکز و زمان است. به آینده خود بنگرید. شخصی در وبسایت خود یک جمله ساده برای حل زندگی پیچیده پست کرده بود: «شما نمی‌توانید فصل بعدی زندگی خود را آغاز کنید در حالی‌که به دوباره خواندن فصل گذشته آن ادامه می‌دهید.»

سفر شما در زندگی تازه آغاز شده است.

استفاده از این ابزارها و تکنیک‌ها می‌تواند به شما کمک کند زندگی موفق‌تر و پربارتری داشته باشید. شما در پایان این سفر نیستید؛ شما درست در نقطه شروعید. سفر خوشی داشته باشید!

ترحمه:
دکتر فرزانه رفیعی

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده
1 نظر
 1. امید شایسته آذر

  درود،
  معرفی این کتاب کاری ارزشمند و درخور تقدیر بود، مانند دیگر کارهای معنا، که از خود آن و از انجام چنین حرکتی سپاسگزارم.
  چون من خود کتاب را نخوانده ام، نمیتوانم درباره ی نسبت مطالب کتاب و چکیده سازی آن دیدی داشته باشم ولی پیشنهاد میکنم اگر در کتاب برای راهکارهایی که داده است، نمونه هایی را هم بیان کرده، یکی دو نمونه از آنها هم در چکیده گنجانده شود (در حد چکیده) تا برای خواننده این گمان پیش نیاید که کتاب مجموعه ای است از “دستورهای” غیر قابل اجرا.
  بسیار سپاسگزارم،
  شایسته آذر

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *