شهریور, 1399 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

کار کمتری انجام دهید

رویکرد انقلابی در مدیریت زمان و انرژی برای مادران پرمشغله

کیت نورتراپ- هی هاوس (آمریکا), ۲۰۱۹

کیت نورتراپ،کارآفرین و نویسنده کتاب “پول: یک داستان عاشقانه” و موسس و مدیرعامل  شرکت «اورجین کالکتیو» این بار کتابی برای مادران پرمشغله نگاشته ‌است.

زنان بسیاری، ساعت‌های طولانی در روز زیر فشار مسئولیت‌‌های مختلف کار در داخل و خارج از منزل و همین‌طور امور مراقبت از فرزندان هستند. کیت نورتراپ در کتاب کار کمتری انجام دهید این افراد را تشویق می‌کند که خردِذاتی بدن خود را بپذیرند و با پیروی از ریتم‌های چرخه‌ای طبیعیِ، به‌عنوان راهنما آن را در آغوش بکشند. او نشان می‌دهد زنان و مردان چگونه می‌توانند با فازهای چهارگانه چرخه‌های قاعدگی و یا چرخه‌های قمری، دوره‌های پرانرژی و کم‌انرژی سیکل خود را شناسایی کنند و از آن بهره گیرند.

نورتراپ در این کتاب، زنان پرمشغله به‌ویژه مادران را خطاب قرار می‌دهد. با این حال مردان هم می‌توانند از بینش و مفاهیم کتاب بهرمند شوند.

شواهدی مزایای «کمتر کار کردن» را به اثبات می‌رسانند. نورتراپ، مدیر عامل موسسه ارجین کاللکشن با هدف برنامه جهانی برای زنانی که می‌خواهند با انجام کار کمتر، به موفقیت‌های بیشتری برسند، توضیح می‌دهد که تعداد بسیار کمی از افراد می‌توانند بیشتر از چهار یا پنج ساعت در روز، روی وظایف بسیار مهم تمرکز کنند. در این خصوص به یافته‌های دیوید راک، محقق مغز اشاره می‌‌کند: بر اساس این نتایج، میانگین زمانی که یک فرد واقعاً بر روی کاری تمرکز می‌کند، شش ساعت در هفته است. بسیاری از افراد بهترین کارایی را در ساعات اولیه صبح یا ساعات پایانی شب دارند و افرادی با استراحت منظم، بهره‌وری بالاتری دارند. بنابراین سعی کنید به ازای هر ساعت کار، پانزده دقیقه استراحت کنید.

انجام کار کمتر در حقیقت به حفظ سلامت، افزایش بهره‌وری، آرامش ذهن، موفقیت و شادمانی می‌انجامد. در همین راستا، کشور سوئد، در حال برنامه‌ریزی برای بنیان گذاشتن زمان کاری روزانه شش ساعت است. رهبران یک شرکت سوئدیِ برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌، باور دارند با محدود کردن عوامل غیرضروری، حواس‌پرتی‌ها  و استفاده از شبکه‌‌های اجتماعی، می‌توانید با کاهش ساعت کاری خود بهره‌وری‌تان را حفظ کنید.

برای ایجاد نیروی محرکه دستیابی به موفقیت، از سیکل‌های طبیعی بدن خود تبعیت کنید

نورتراپ شرح می‌دهد که انسان‌ها ماهیت چرخه‌ای دارند و می‌توانند برای موفقیت بیشتر، از این «زندگی چرخه‌ای» استفاده کنند. طبق یافته‌های نویسنده، مردان از چرخه ۲۴ ساعته و زنان از چرخه ۲۸ روزه، شامل چهار فاز مجزای منطبق با سیکل قاعدگی‌شان، پیروی می‌کنند. مردان و همچنین زنانِ فاقد سیکل قاعدگی، می‌توانند از فازهای قمری برای زندگی چرخه‌ای پیروی کنند.

بسیار ساده است، اگر شما انجام هر وظیفه را در فازِ انرژیِ مناسب برای آن کار برنامه‌ریزی کنید، زندگی شما بهتر و بدن شما سالم‌تر خواهد بود و دیگر در تعارض با خود به سر نمی‌برید.

نویسنده توضیح می‌دهد چرخه قاعدگی از چرخه قمری و چهار فصل سال تبعیت می‌کند و تشویقتان می‌کند با رعایت این فازها به  غریزه بدنتان در رابطه با زمانِ پیک‌های بهره‌وری و بازه‌های استراحت احترام بگذارید. بر اساس این چرخه‌ها، باید انتظار تجربه نوسانات را از خود داشته باشید.

فازهای قاعدگی به قرار زیرند:

۱- فاز فولیکولار یا هلال ماه نو: در این فاز، بازده انرژی بالاست. زمان خوبی برای برنامه‌ریزی، بارش افکار و ایده‌ها و شروع پروژه‌ها.

۲-فاز تخمکگذاری یا هلال فزاینده به سمت ماه کامل: در طول این فاز زنان در بالاترین سطح فعالیت، باروری و خلاقیت‌اند. این فاز پیک انرژی مناسب برای برقراری تماس‌های فروش و انواع ارائه‌ها، ارتباطات و کارهای تیمی و تأثیرگذاری و جلب نظر دیگران است. ماه کامل فقط یک روز دوام دارد، بنابراین چند روز قبل و بعد از آن را به‌عنوان بخشی از این فاز در نظر بگیرید.

3- فاز لوتئال یا هلال کاهنده: این فاز با تخمک‌گذاری آغاز و با شروع قاعدگی به پایان می‌‌رسد. از لحاظ سطح انرژی، زمان درون‌گرایی است. این فاز برای بیشتر زنان دوازده تا چهارده روز به طول می‌انجامد و زمان مناسبی برای به اتمام رساندن پروژه‌ها و تمرکز بر روی وظایف با جزئیات زیاد و دقیق است.

۴-  فاز قاعدگی یا پیش از ماه نو: این فاز زمان استراحت، بازگرداندن آرامش و ارزیابی است. شما از لحاظ ذهنی هشیارید ولی سطح انرژی فیزیکی در شما پایین است. نویسنده توصیه می‌‌کند که در این دوره ارتباطات اجتماعی را به حداقل برسانید و زمان کافی برای استراحت خود اختصاص دهید.

«چرخه موفقیت رو به بالا» کمکتان می‌کند یک پروژه یا کمپانی را مدیریت کنید

برای انجام پروژه‌ها یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار به «چرخه موفقیت رو به بالا»، شامل فازهای متناظر با زمستان، بهار، تابستان و پاییز توجه کنید. نویسنده گوشزد می‌کند که هر انسانی منحصر به فرد است و یادآور می‌شود که ممکن است فازهای متعلق به شما، ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. این چرخه هم چهار فاز دارد:

 • غیر حاصلخیز یا بایر: فاز اول گمراه کننده‌ترین و بدخیم‌ترین جنبه را دارد. این فاز متناظر با زمستان است، زمانی که درختان بی‌‌جان به نظر می‌‌رسند، زمین یخ زده است و حیوانات در خواب زمستانی‌اند. این دوره زمان بارش افکار، تحقیق و شارژ مجدد انرژی است.
 • پیدایش: فاز دوم متناظر با فاز فولیکولار از چرخه قاعدگی و هلال ماه نو از چرخه قمری و همچنین بهار است. پیدایش زمانی‌ است که شما ایده‌هایتان را روی کاغذ می‌‌آورید و برای آنچه در خلال فاز بایر تنها به آن اندیشیده‌اید، برنامه‌ریزی می‌کنید.
 • پدیداری: فاز سوم متناظر با فاز تخمک‌گذاری، ماه کامل و تابستان است. زمان پر مشغله بودن: راه اندازی یک پروژه یا کسب‌وکار، ملاقات با سرمایه‌گذاران، استقرار ایده‌، انجام معرفی‌ها و ارائه تبلیغات و ….
 • اوج: فاز چهارم متناظر با فاز لوتئال از چرخه قاعدگی، هلال کاهنده و پاییز است. نکات تکمیلی را به پروژه اضافه کنید.

 اثربخشیِ انجام کار کمتر را روی خود آزمایش کنید

نویسنده همچنین در توضیح دقیق طرح خود درباره تلاش برای کمتر مشغول بودن، پیشنهاد می‌کند چرخه‌های قاعدگی ماهانه خود (در صورت وجود) یا چرخه‌‌های قمری (در صورت عدم قاعدگی) را دنبال کنید. او معتقد است همه افراد در مدت بیست و هشت روز، فازهای چهارگانه مجزا را تجربه می‌کنند و اطمینان می‌دهد، چنانچه فازی را که در آن هستید درک کنید، دیگر زمانی که به‌طور طبیعی سطح انرژی پایینی دارید، نیازی به افزایش فشار روی خود نخواهید دید.

تلاش کنید تا با انطباق ۲۰ تا ۲۵ درصد از کار خود با فاز چرخه‌ای، انرژی بیشتری برای خود نگه دارید و از هرگونه استرس رها شوید. نورتراپ پیشنهاد می‌کند با کشف و الویت‌بندی پراهمیت‌ترین امورتان، کار کمتری انجام دهید.

روی چیزهای مهم تمرکز کنید و هر آنچه را که شما را خوشحال نمی‌کند رها کنید. مثلاً اگر واقعاً مایل به شرکت در یک مهمانی یا رویداد گروهی نیستید، آن را رد کنید. نویسنده معیارهای زیر را برای انجام کار کمتر پیشنهاد می‌کند:

 • به بدن خود گوش دهید:

بدن هنگام نیاز به خوردن، خوابیدن، استراحت، ورزش و دیگر نیازها، سیگنال می‌دهد. برای توسعه آگاهی از بدن خود، این آزمایش را امتحان کنید: چشمانتان را ببندید و به آنچه بدنتان می‌گوید گوش فرادهید. آیا هیچ درد یا تنشی حس می‌کنید؟ در کجا؟ این احساس شبیه چیست؟ ممکن است پاسخ را به روش‌های متفاوت دریافت کنید مانند احساسات، کلمات، صداها یا تصاویر. پیام‌ها ممکن است نامحسوس یا واضح باشند ولی در هر حالت بدن شما آنچه نیاز دارید بدانید، به شما می‌گوید.

 • علائم حیاتی خود را کنترل کنید:

دارن هاردی، ناشر مجله موفقیت، راهی طراحی کرده تا اولویت‌های «معدود حیاتی» را مشخص کنید؛ ایده‌ای مشابه قانون ۲۰/۸۰ که به اصل پارتو معروف است و اظهار می‌کند که هشتاد درصد نتایج ناشی از بیست درصد عملکردتان است. برای یافتن موارد معدود حیاتی، روی یک کاغذ دو ستون بکشید و هر وظیفه‌ای را که در محل کار انجام می‌دهید، در ستون چپ بنویسید. در سمت راست هم بزرگ‌ترین موفقیت‌های خود را یادداشت کنید و بین هر موفقیت  و کاری که بیشترین ارتباط با آن را دارد، یک خط بکشید. بیست درصد کارهای شما یا معدود حیاتی‌ها، تعداد انگشت شماری از کارهایتان است که مسئولیت مهم‌ترین بخش شغل یا موارد برنده شما را به‌عهده دارد.

 • درخواست کمک کنید:

نویسنده متذکر می‌شود که بسیاری از زنان، مسئولیت‌های خانواده، شغل و نگهداری از فرزند را با هم انجام می‌دهند. آنها احساس می‌کنند که انگار باید «همه کارها را خودشان به تنهایی انجام دهند.» نویسنده از اینکه آنها در زمان درخواست کمک هم احساس گناه می‌کنند ابراز تأسف می‌کند. او توصیه می‌کند که خیلی زود، به تناوب و با مهربانی درخواست کمک کنید. اغلب زنان تا جایی که خیلی دیر شود، تشخیص نمی‌دهند که چقدر نیاز به کمک دارند. مثلاً به جای تحمیل اضطراب به خود برای تهیه غذای روز شکرگزاری برای بیست نفر، مقداری غذا برای میهمانان تهیه کنید و برخی اقلام مثل شیرینی پای را آماده بخرید. این عادت را به خود بیاموزید که به تناوب درخواست کمک کنید. اگر معلوم شود که نیاز به کمک ندارید، خیلی آسان‌تر است از اینکه بعداً نظرتان را عوض کنید و در آخرین لحظه درخواست کمک کنید. نورتراپ زمانی را که استراحت کافی داشته‌اید و می‌توانید دوستانه تقاضای کمک کنید در مقابل زمانی که مضطربید و کمبود خواب دارید، به تصویر می‌کشد.

 • به دریافت کمک نظر مساعد داشته باشید:

شما می‌توانید برای کارهای شخصی‌تان هم افراد را به کار بگیرید؛ مثل چمن‌زنی، نگهداری از کودکان، نظافت، پخت‌وپز، تعمیر لوازم منزل و کارهایی از این دست؛ یا برخی از کارهای حرفه‌ای‌تان را برون‌سپاری کنید: مثل کتابداری‌، حسابداری، خدمات مالیاتی، برنامه‌ریزی، تبلیغات، حمایت در طراحی پست الکترونیک و وب‌‌سایت. اگر در حال حاضر از لحاظ مالی نمی‌توانید برای کمک افرادی را به کار بگیرید، فهرستی از کارهایی که می‌خواهید بعداً و در زمان استطاعات مالی برون‌سپاری کنید، تهیه کنید.

  • به جای زمان، انرژی خود را مدیریت کنید:مشخص کنید که انرژی‌تان کجا صرف می‌شود و دریابید چه چیزی شما را از انرژی تخلیه می‌کند. فعالیت‌های خود را با چرخه‌های قاعدگی یا قمری همسو کنید تا بتوانید انرژی بیشتری ذخیره کنید. روابطی را که باعث تخلیه انرژی شما می‌شود شناسایی کنید. برخی ازروابط ممکن است برای شما دیگر کارآمد نباشد. نورتراپ بر این موضوع پافشاری می‌کند که شما باید با محدود کردن زمانی که صرف آنها می‌کنید، «خون آشام‌های انرژی» را حذف کنید یا حبابی محافظتی اطرافتان تصور کنید که اجازه حمله آنها را ندهد.
 • بیشتر بخوابید:

نورتراپ روشن می‌کند که خواب سوخت ترمیم سلولی است؛ بهبود زخم‌ها را سرعت می‌بخشد؛ سیستم ایمنی را تقویت و به رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کند. نویسنده در مقابل بیان می‌کند که کم‌خوابی ممکن است به افزایش خطر دیابت، چاقی،   بیماری قلبی، سکته و برخی از سرطان‌ها منجر شود. او راهنمائی می‌کند که شما بین ساعت هشت تا دوازده شب به رختخواب بروید تا خوابی عمیق و بدون حرکات شدید چشمی داشته باشید. چرخه‌های نود دقیقه‌ای استراحتی بدون حرکات شدید چشمی بیشتر در ساعات اولیه شب و خواب‌های با حرکات شدید چشمی بیشتر در ساعات نزدیک به سحر اتفاق می‌افتد. اگر نتوانستید به میزان کافی بخوابید یوگانیدرا -نوعی تمرین مدیتیشن عمیق- را انجام دهید که سی دقیقه از آن احساسی معادل سه ساعت چرت زدن را می‌دهد.

 • از کودکان تقلید کنید:

به  «وام‌دهنده زمان» تبدیل شوید- کودکان کاملاً در لحظه زندگی می‌کنند چراکه معنای زمان را درک نمی‌کنند. تبدیل شدن به وام‌دهنده زمان بدان معناست که طوری در لحظه مشغول باشید که گویی می‌توانید زمان را کند یا تند کنید. برای اینکه بیشتر در حال باشید نفس بکشید، از حواس پنج‌گانه خود استفاده کنید تا شاهد زندگی اطرافتان باشید و بیشتر به بدن خود رجوع کنید. از آنچه می‌بینید، می‌بویید، می‌شنوید، لمس می‌کنید و می‌چشید آگاه باشید. دقت کنید که بدنتان چه حسی در درون دارد.

 • تأثیر فناوری بر حس زمانتان را تشخیص دهید:

کنترل متن یک پیام یا بستر رسانه‌های اجتماعی موجب آزادسازی دوپامین در مغزتان می‌شود که مشابه جرقه شیمیایی در زمانی است که از کوکائین، هروئین یا الکل استفاده کنید. شما ممکن است دقیقاً مانند سایر مواد، به فناوری معتاد شوید. پس از هر حواس‌پرتی شما به‌طور میانگین ۲۵ دقیقه وقت لازم دارید تا مجدداً روی کاری که در دست دارید، تمرکزکنید. نورتراپ معتقد است برای جلوگیری از حواس‌پرتی ناشی از فناوری، باید در بیشتر اوقات طی روز وسایل الکترونیکی خود را خاموش یا بی‌صدا کنید.

 • لیست کارهای روزانه را به لیست هفتگی اصلاح کنید:

چنانچه کارهای خود را در فضای یک هفته قرار دهید، می‌توانید هشتاد درصد کارها را انجام دهید. سه اولویت اصلی خود طی هفته را مشخص کنید. با تفکر روی فهرست کارهای انجام‌دادنی از روی چشم‌انداز بدن، ذهن، قلب خود و کیهان، آن را ساده کنید. چرخه قمری درخصوص حذف اقلام غیرلازم یا بی‌موقع از فهرستتان، چه چیزی می‌تواند به شما بگوید؟ از قلبتان بپرسید که چه احساسی دارد یا چه چیزی را می‌خواهد احساس کند. بپرسید که آیا شخصاً می‌خواهید یک کار مشخص را انجام دهید یا نیاز دارید که آن را همین الان انجام دهید. بیاموزید که کارها را تفویض کنید.

 • خطوط ارتباطی را باز نگه دارید:

برای در ارتباط بودن با همسر یا شریک زندگی‌تان، یک تقویم مشترک داشته باشید، جلسات هفتگی بگذارید، یک «قرار عشق پول» و سایر قرارهای شبانه را برگزار کنید. یک « قرار عشق پول » یک شب یا روز خاص است که با هم بیرون می‌روید و در خلال آن درخصوص احساسات و نگرش خود برای پول بحث می‌کنید و یک تنظیم مالی انجام می‌دهید. نورتراپ تأکید می‌کند که افراد دارای کودک باید برای پرورش روابط خودشان، به دور از فرزندان مرتباً قرار شبانه داشته باشند. تقویم خود را با تقویم گوگل، به مشارکت بگذارید؛ لذا اگر یکی از شما بخواهد که دیگری در مراسمی شرکت کند، می‌توانید دعوتنامه تقویمی ارسال کنید.

نورتراپ با دو الگوی حیاتی برای کارکمتر جمع‌بندی می‌کند: یاد بگیرید که تسلیم شوید و به‌اندازه کافی راضی باشید. این اسطوره را رها کنید که باید بیشتر و بیشتر انجام دهید. خود را نشان دهید و حاضر باشید، همین کافی است. نویسنده می‌گوید «تنها راه صحیح برای آرام کردن زمان این است که تماماً در لحظه حال زندگی کنید.»

مترجم:

دکتر ساناز گلبابائی

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *