جولای, 2018 بدون نظر دپارتمان مدیریت, مقاله مدیریت, موسسه معنا

ضرورت و اهمیت مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی سلاح کلیدی سازمان‌ها برای رسیدن به رقابت تحولات عصر جهانی شدن و توسعه‌ی سریع تکنولوژی است. استاد مهدی باقرلو مدرس منابع انسانی دوره‌ی MBA یک‌ساله‌ی دانشگاه شهید‌ بهشتی، اهداف این درس و ضرورت و اهمیت مدیریت منابع انسانی را بیان می‌کند.

مدیریت منابع انسانی عبارت است از فرایند جذب، آموزش، ارزیابی و جبران خدمت کارکنان؛ و هدف آن کسب اطمینان از جذب و نگهداری منابع انسانی شایسته در سازمان به منظور افزایش بهره‌وری سازمان است.

این درس برای مدیران از آن جهت ضرورت دارد که در بازار کار ناهمگون بتوانند با ابزارهای مناسب، نیروهای شایسته را شناسایی و جذب کنند و سپس آن‌ها را به‌درستی آموزش دهند و عملکرد آنان را مدیریت کنند. در سازمان‌هایی با مدیریت منابع انسانی مؤثر، کارکنان و مشتریان رضایت بیشتری دارند و از طرف دیگر، سازمان نیز بیشتر تمایل به نوآوری دارد بنابراین بهره‌وری آن بالا می‌رود و درنتیجه شهرت بیشتری در جامعه پیدا می‌کند.

شرکت‌کنندگان در این درس، مباحثی هم‌چون تجزیه و تحلیل مشاغل، نیرویابی، آزمون‌های گزینشی، مصاحبه، ارزیابی عملکرد، حقوق و مزایا را خواهند آموخت. در ادامه هر کدام از این مباحث را به اختصار توضیح می‌دهیم:

تجزیه و تحلیل مشاغل:

شناخت وظايف، مسئوليت‌ها و مشاغل محوله به کارکنان، از طريق تجزيه، طراحی و طبقه‌بندی مشاغل صورت می‌گيرد. هدف از انجام تجزيه‌ی شغل، تهيه و تنظيم دو فرم اساسی، شرح شغل و شرايط احراز مشاغل است.

سوالات اساسی مرتبط با تجزيه‌ی شغل:

  • چه نوع کارها و فعاليت‌هائی اجزاء و عناصر تشکيل‌دهنده‌ی شغل‌اند؟
  • چگونه باید اين کارها و فعاليت‌ها به انجام برسد؟
  • شاغل نیاز به چه دانش، مهارت و يا رفتاری دارد؟

نیرویابی، جذب و گزینش:

مسئولين جذب و گزينش سازمان پس از مطالعه‌ی فرم‌های شرح شغل و شرايط احراز مشاغل، مصاحبه‌ها و آزمون‌های استخدامی را متناسب با مشاغل طراحی می‌کنند.

نيرويابی عبارت است از فرایند تحقیق و شناخت نیروهای مستعد و تشویق آن‌ها جهت استخدام در سازمان.

گزینش مرحله‌ای است برای تشخيص و مقايسه‌ی شرايط متقاضيان شغلی با شرايط احراز مشاغل به منظور انتخاب بهترين نامزد ممکن برای تصدی شغل مربوطه.

مصاحبه‌ی استخدامی گفتگوی حضوری بین متقاضی شغلی و نماینده‌ی سازمان استخدامی به منظور کسب اطلاعات در مورد داوطلبان شغلی است.

نیرویابی، جذب و گزینش به دو دليل صورت می‌گيرد:

۱- گسترش اهداف سازمانی

۲- ضایعات پرسنلی و کاهش پرسنل

آموزش و بهسازی

برمبنای اطلاعات حاصل از تجزيه‌ی شغل می‌توان برای ارائه‌ی آموزش‌های موردنياز به کارکنان برنامه‌ريزی کرد. افزايش کارائی سازمان‌ها در گرو افزايش کارائی منابع انسانی است و افزايش کارائی منابع انسانی در گرو آموزش آن‌ها.

فرایند آموزش:

۱-تعیین نیازهای آموزشی

۲-اهداف آموزش و توسعه‌ی منابع انسانی

۳-محتوای دوره‌ها

۴-اصول و مبانی یادگیری (منحنی یادگیری)

۵-اجرا و ارزشیابی

ارزیابی عملکرد

میزان موفقیت در نیل به اهداف سازمانی در ارتباط مستقیم با نحوه‌ی عملکرد نیروهای انسانی مشغول به کار در سازمان‌ها است. ارزیابی عملکرد کارکنان، عملی است که با هدف سنجش عوامل موردنظر و تعیین نقاط قوت و ضعف کارکنان و شکوفا کردن استعداد‌های آن‌ها صورت می‌گيرد.

حقوق و دستمزد:

حقوق و دستمزد عبارت است از وجه نقد و یا هرگونه مزایای غیر نقدی که کارکنان در مقابل انجام کار از کارفرما دریافت می‌کنند.

اداره‌ی حقوق و دستمزد به منظور برقراری ارتباط منطقی بین وظایف و مسئولیت‌ها از يک سو و میزان حقوق ودستمزد از سوی ديگر به وجود آمده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برچسب ها
درباره نویسنده

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.